Prawnik radzi: Jak ustalić kontakty z dziećmi i unieważnić darowiznę

Marzena SMORĘDA [email protected]
Agata Jarosińska, prawnik, udzielała porad podczas dyżuru „Echa Dnia” przy głośnym telefonie
Agata Jarosińska, prawnik, udzielała porad podczas dyżuru „Echa Dnia” przy głośnym telefonie
Udostępnij:
Podczas naszego redakcyjnego dyżuru prawnik radził w sprawach rodzinnych.

* Rozstałem się z moją żoną. Mamy wspólne dzieci. Żona utrudnia mi kontakt z nimi, więc złożyłem sprawę o wyznaczenie kontaktów do Sądu Rodzinnego. Wtedy żona złożyła sprawę o rozwód i sprawa o kontakty nie odbyła się. Co mogę zrobić, żeby uzyskać wyrok sądowy w sprawie moich kontaktów z dziećmi?

 

- Postępowanie w sprawie dotyczącej kontaktów rodziców z dziećmi wszczęte przed wytoczeniem powództwa o rozwód ulega z urzędu zawieszeniu, a o kontaktach przez cały czas trwania sprawy o rozwód sąd orzeka w postępowaniu zabezpieczającym. Aby sąd uregulował kontakty między panem a dziećmi należy więc złożyć wniosek do sądu, przed którym toczy się sprawa o rozwód. Niezależnie od rozstrzygnięcia w sprawie kontaktów na czas trwania procesu, sąd w wyroku orzekającym rozwód rozstrzyga o kontaktach rodziców z dziećmi. Sąd w tym wyroku rozstrzyga również o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron oraz o wysokości alimentów.

 

* Darowałem mojemu kuzynowi nieruchomość, nie mając zupełnie świadomości swojego czynu. Byłem wtedy ciężko chory. Jest to umowa notarialna. Czy mogę ją unieważnić.

- Oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli jest nieważne. Dotyczy to sytuacji, kiedy osoba nie miała świadomości albo swobody w związku z podejmowaniem decyzji i wyrażaniem woli w chwili dokonywania czynności prawnych. Na tej podstawie można złożyć do sądu pozew o ustalenie, że umowa ta jest nieważna.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie