Nasza Loteria

Profesor Kołodko oceniał gospodarczą kondycję Polski

Marzena SMORĘDA [email protected]
Profesor Grzegorz Kołodko przedstawiał we wtorek w Kielcach swoje poglądy na temat globalizacji gospodarki.
Profesor Grzegorz Kołodko przedstawiał we wtorek w Kielcach swoje poglądy na temat globalizacji gospodarki.
Od kryzysu nie da się uciec, trzeba jednak umieć przez niego przejść. Polska gospodarka nie wypada źle na tle Europy, ale zostajemy daleko w tyle za rynkami światowymi i na mapie jesteśmy nie zieloną, lecz czerwoną wyspą - oceniał wczoraj w Kielcach obecny stan polskiej gospodarki były wicepremier i minister finansów Grzegorz Kołodko.

W pierwszym Międzynarodowym Kongresie Naukowym „Gospodarka – Edukacja – Kultura” zatytułowanym „Globalna gospodarka w warunkach kryzysu światowego”, który rozpoczął się we wtorek w Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, biorą udział uczeni, a także przedstawiciele środowiska gospodarczego i biznesu w Polsce i za granicą.

 

Celem dwudniowego kongresu jest wymiana poglądów i doświadczeń naukowców i ekonomistów na temat oczekiwań instytucji i podmiotów gospodarki w kontekście globalizacji życia gospodarczego, politycznego i społecznego, a także pogłębiających się różnic w rozwoju gospodarczym i socjalnym między krajami rozwiniętymi a ubogimi.

 

Jednym z wykładowców na tym kongresie był wybitny polski ekonomista, profesor Grzegorz Kołodko. Jego zdaniem, żyjemy w czasie kaskadowych zmian. - Wiele rzeczy dzieje się na raz, bo wciąż zmieniają się problemy i pragnienia ludzi, czego efektem jest globalizacja, czyli proces integracji różnych rynków gospodarczych. Świat staje się kulturowym tyglem, w którym mieszają się wpływy różnych gospodarek, dlatego ekonomiści muszą wypracować rzeczywiste wizje prowadzenia ekonomii światowej, a nie iluzje – podkreślał Grzegorz Kołodko.

 

- Polityka zielonej wyspy poniosła fiasko. Jesteśmy w kryzysie, bo ekonomiści i analitycy rynku nie byli na niego przygotowani. A w kapitalizmie kryzysy były, są i będą. Trzeba jednak umieć je przewidzieć i przygotować się do nich, by zminimalizować ich skutki – mówił profesor Kołodko.

 

Wszystkiemu winna jest jednak, zdaniem wybitnego ekonomisty, polityka neoliberalna.

Na kongres poświęcony globalnej gospodarce, który odbywał się w auli Wyższej Szkoły Umiejętności przyszli studenci i nauczyciele akademiccy. - Spotkanie z ekonomistą takiego formatu to wydarzenie w naszym mieście. Szkoda tylko, że tak niewiele osób skorzystało z możliwości spotkania się z profesorem i wysłuchania jego wykładu – powiedziała po spotkaniu Lena Grudzińska-Błach, studentka Wyższej szkoły Umiejętności.

 

Zadowolony z udziału w spotkaniu z profesorem był także Damian Nogaś, student drugiego roku. – Nieczęsto ma się możliwość słuchać poglądów wybitnych ekonomistów, których polityka wpływa na nasze życie codzienne, a profesor Kołodko do takich osób należy, dlatego cieszę się, że mogłem go spotkać – powiedział.

 

Dziś drugi dzień kongresu.

 

od 16 lat
Wideo

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia