MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Promocja za unijne pieniądze

Jarosław PANEK
Sandomierz to jedno z miast, które skorzysta z unijnego programu turystycznej promocji województwa świętokrzyskiego
Sandomierz to jedno z miast, które skorzysta z unijnego programu turystycznej promocji województwa świętokrzyskiego
Ogromne balony w kształcie Baby Jagi w największych polskich miastach, czy stacja warszawskiego metra udekorowana repliką bramy wjazdowej z Osady Średniowiecznej pod Świętym Krzyżem - to tylko niektóre pomysły wykorzystane przy promocji naszego województwa.

Znamy już większość pomysłów na turystyczną promocję województwa świętokrzyskiego. Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego (ROT WŚ) otrzymała z Unii Europejskiej na ten cel ponad 5 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego, a uwzględniając wkład własny  budżet kampanii promocyjnej województwa wyniesie 7,3 miliona złotoch. To największa kwota, jaką kiedykolwiek dysponował nasz region na promowanie walorów turystycznych i niebywała szansa przyciągnięcia nowych gości, co przyczyni się do szybkiego wzrostu liczby miejsc pracy związanych z branżą turystyczną.

Podczas niedawnej konferencji prasowej prezes ROT WŚ Jacek Kowalczyk oraz dyrektor biura zarządu tej organizacji Małgorzata Wilk - Grzywna zaprezentowali dziennikarzom pomysły na promocję już istniejących produktów turystycznych oraz na wykreowanie nowych. Nad ich promocją oraz tak zwana komercjalizacją pracowały zespoły ekspertów, gestorzy poszczególnych atrakcji, samorządowcy oraz fachowy z agencji reklamowych, którzy sformułowali kilka bardzo ciekawych koncepcji.

Balony zamiast billboardów

- Przede wszystkim chcemy uniknąć sztampy. Zwyczajna kampania billboardowa, to przeżytek. Tyle plakatów innych miast wisi już w Polsce, że turyści przestali na nie zwracać uwagi. Dlatego promocja naszych sztandarowych produktów, takich jak choćby wielka impreza plenerowa Świętokrzyski Sabat Czarownic planowana na rok 2010 będzie nietypowa. Nad Warszawą zawisną wielkie balony w kształcie świętokrzyskiej czarownicy, po największych miastach będą chodzić osoby przebrane w strój Baby Jagi, na ścianach wielkich budynków pojawią się też ruchome obrazy latających czarownic - zapowiada prezes ROT WŚ Jacek Kowalczyk.

Inne pomysły dotyczą między innymi promocji Osady Średniowiecznej, która zostanie za dwa lata zbudowana u stóp Świętego Krzyża.

Planowane są na przykład rozmowy z firmą, która stworzyła grę komputerową The Settlers (Osadnicy) celem zdobycia licencji na przygotowanie specjalnej edycji gry, osadzonej właśnie w Osadzie Średniowiecznej. Zupełnie ma się zmienić promocja Sandomierza. Będzie to nowoczesna kampania reklamowa, nawołująca do ponownego odkrycia skarbów tego miasta. W reklamowych spotach ma być użyta muzyka filmowa za Indiany Jonesa, o ile powiodą się rozmowy z wytwórnią Paramount Pictures.

Wypromowali Kraków,
czas na Kielce

Ale nie tylko Świętokrzyski Sabat Czarownic ma przyciągnąć turystów do zwiedzania naszego województwa. W trakcie wielomiesięcznych konsultacji z branżą wyłoniono aż 24 produkty turystyczne, których organizacja i sprzedaż mają zagwarantować napływ turystów oraz wypromować markę regionu. Wszystkie produkty podzielono na dwie grupy, zaliczając je albo do turystyki aktywnej, albo do kulturowej. W tej pierwszej znalazł się miedzy inny Konny Szlak majora Hubala, spływ kajakowy Nida Challenge, szlak "Na tropach zamkowych duchów”, Szlak Zabytków Techniki, Jura Park w Bałtowie, Zimowy Zjazd Czarownic czy "Świętokrzyskie Krok po Kroku”, czyli piesze wędrówki po okolicy.

Wśród produktów turystyki kulturowej znalazły się między innymi Świętokrzyski Sabat Czarownic, Świętokrzyskie Dni Kupały. Dymarki Świętokrzyskie czy Osada Średniowieczna pod Świętym Krzyżem, Pacanów oraz Sandomierz.

- Wiele z tych produktów to prawdziwe hity. Na przykład planowany Szlak Archeo - Geo, Skarby Sandomierza, czy promowanie turystyki pieszej w tym regionie, mogą przyciągnąć rzesze turystów - mówił podczas wczorajszego spotkania Łukasz Wilczyński z agencji reklamowej Planet PR z Krakowa, która rozpoczęła współpracę z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Ta sama agencja zajmuje się już między innymi turystyczną promocją Krakowa. To właśnie fachowcy z tej firmy zaproponowali rozwinięcie wersji turystycznego logotypu województwa świętokrzyskiego, jakim jest stylizowana Baba Jaga na miotle. Dla produktów z turystyki aktywnej ta sama Baba Jaga będzie jechać na rowerze, a w przypadku turystyki kulturowej bohaterka świętokrzyskiego logotypu trzyma w ręku paletę malarską, co prezentujemy na zdjęciach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia