Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prywatyzacja z wątpliwościami

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Grzegorz Banaś, senator Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu: - Razem z europosłem PiS Jackiem Włoso-wiczem wysłaliśmy do ministra skarbu państwa pismo z żąda-niem wyjaśnienia wątpliwości. Zwróciliśmy się też o zawieszenie procesu prywatyzacji.
Grzegorz Banaś, senator Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu: - Razem z europosłem PiS Jackiem Włoso-wiczem wysłaliśmy do ministra skarbu państwa pismo z żąda-niem wyjaśnienia wątpliwości. Zwróciliśmy się też o zawieszenie procesu prywatyzacji.
Pracownicy Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych boją się prywatyzacji spółki. Do ostatniego etapu negocjacji została dopuszczona spółka utworzona niespełna dwa miesiące temu przez konkurencję. To budzi ich duże wątpliwości.

 

Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych, firma z prawie 140-letnią tradycją, zajmuje się wydobyciem i sprzedażą ka-mienia oraz piasków na potrzeby budownictwa i drogownictwa. W jej skład wchodzą trzy kopalnie dolomitu, dwie kopalnie piasku oraz zakład obróbki marmurów. Wartość firmy - według jej pracowników - to około 100 milionów złotych. Przygotowania do prywatyzacji rozpoczęto rok temu, na 6 sierpnia 2010 roku Ministerstwo Skarbu Państwa wyznaczyło finał negocjacji, do których dopuszczono dwie firmy.

 

PRACOWNICY ALARMUJĄ

 

- I właśnie jedna z nich budzi nasze wątpliwości. Cały czas w negocjacjach brała udział spółka Dolnośląskie Surowce Mineralne, duże zakłady, działające w tej samej branży, co my. Ta sama spółka otrzymała także wyłączność negocjowania w procesie prywatyzacji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi, który trwa. Teraz w naszej prywatyzacji na jej miejsce pojawiła się firma Surowce Skalne Wschód z siedzibą w Warszawie. Zupełnie „świeża”, bo zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądo-wym w czerwcu - mówi Jacek Michalski, przewodniczący Komi-sji Zakładowej NSZZ Solidarność w Kieleckich Kopalniach Su-rowców Mineralnych. - Cała sprawa jest o tyle niepokojąca, że jedna spółka z branży chce przejąć potencjalną konkurencję. Zainteresowaliśmy nią już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który sprawdza, czy taka konsolidacja podlega kontroli z jego strony.

 

Pismo punktujące te spostrzeżenia, podpisane przez radę pracowniczą i dwa związki zawodowe działające w kieleckich kopalniach, wysłano do Ministerstwa Skarbu Państwa, mediów i polityków z naszego regionu. Ci ostatni także są sprawą zaniepokojeni i zajęli się nią.

 

NIE MA POWODU DO NIEPOKOJU?

Prezes zarządu i dyrektor naczelny Kieleckich Kopalni Su-rowców Mineralnych Leszek Prasek sprawy pisma związkowców komentować nie chce. Nie otrzymaliśmy także odpowiedzi na oficjalne zapytanie wysłane do Ministerstwa Skarbu Państwa w tej sprawie. Wyjaśnień udzieliła jedynie spółka Dolnośląskie Surowce Skalne, a właściwie jej prezes, będący równocześnie prezesem spółki Surowce Skalne Wschód.

 

- Stroną postępowania prywatyzacyjnego Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych są cały czas Dolnośląskie Surowce Skalne, czyli spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, której kapitalizacja wynosi ponad 137 milionów złotych.

Natomiast sama transakcja zostanie zrealizowana przez specjalnie do tego powołany podmiot, spółkę-córkę DSS, czyli Surowce Skalne Wschód, co jest powszechnie stosowaną praktyką rynkową - mówi Jan Łuczak, prezes Dolnośląskich Surowców Skalnych. - W rezultacie, jeśli proces prywatyzacji zostanie rozstrzygnięty pomyślnie dla nas, kielecka firma dołączy do grupy kapitałowej o silnej pozycji na rynku dostawców kruszyw dla projektów infrastrukturalnych - dodaje Jan Łuczak.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia