Jakie trudności może sprawić analiza rachunku za energię elektryczną wie każdy, kto choć raz pochylił nad nim głowę. Nie wygląda to na zadanie łatwe.
POZYCJE NA RACHUNKU
Najważniejszy jest oczywiście okres rozliczenia, tj. czas od dnia do dnia, w którym korzystaliśmy z prądu, i za który musimy zapłacić. Z odczytaniem tego nie będzie kłopotu. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, za co dokładnie płacimy, trzeba przyjrzeć się tabelce „Szczegółowe rozliczenie zużycia energii”. Poza opłatą za faktyczne zużycie prądu, istnieje bowiem jeszcze pięć innych pozycji z kwotami do zapłaty.
W związku ze zmianami, jakie weszły w życie w 2007 roku, poza energią elektryczną płacimy jeszcze za usługi dystrybucji. Płatność za energię elektryczną składa się z obrotu, czyli kosztu za faktycznie zużytą energię elektryczną, oraz za dystrybucję, kosztu za dostarczenie tej energii.
PROGNOZA SPRZEDAŻY
Drugą najistotniejszą częścią rachunku za prąd jest pro-gnoza sprzedaży z kwotami do zapłaty w najbliższym czasie. Na podstawie analizy długoterminowej, sprzedawca energii wie ile prądu zużywamy i określa przybliżoną wartość zapotrzebowania na energię elektryczną w kolejnym okresie rozliczeniowym. Przy czym, wartość prognoz jest wartością już opłaconą przez klienta, którą oszacowano na podstawie płatności z po-przedniej faktury. Stąd też, w wyniku rozliczenia: należność minus prognoza, na naszym rachunku może wystąpić: niedopłata (kwota, którą musimy dopłacić jeżeli zużyliśmy więcej energii niż prognozowano) lub nadpłata (jeśli zużycie było niższe od zakładanego).
Najczęściej nadpłata automatycznie zaliczana zostaje przez sprzedawcę na poczet twoich przyszłych płatności.
JAK SPRAWDZIĆ RACHUNEK
Najlepiej sprawdzić rachunku porównując go z wcześniej-szym. Na przykład, czy w podanym okresie rozliczeniowym zachowana została ciągłość (ostatni dzień powinien być pierwszym nowego okresu rozliczeniowego).
Istotne jest również porównanie ze wcześniejszym rachun-kiem rubryki „wskazanie poprzednie”. Podane wartości muszą być identyczne.
Jeżeli wytłuszczona suma do zapłaty wyda nam się wąt-pliwa albo błędna, trzeba skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta. Mamy prawo oczekiwać pomocy, bo przecież płacąc za energię, płacimy za jego utrzymanie.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"
- Wiemy, jak wyglądała pomoc dla 14-latki z Andrychowa. Kto ją odnalazł i reanimował?
- Skandal w Brazylii! Żywa kobieta znaleziona w worku w kostnicy