Przedsiębiorcy oszukują! Skarbówka wlepia kary

Marzena SMORĘDA [email protected]
Od 22 do 26 czerwcapracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz Urzędów Skarbowych: Pierwszego i Drugiego w Kielcach, Busku Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Pińczowie oraz Starachowicach przeprowadzali kontrole w ramach akcji "Weź Paragon"
Od 22 do 26 czerwcapracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz Urzędów Skarbowych: Pierwszego i Drugiego w Kielcach, Busku Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Pińczowie oraz Starachowicach przeprowadzali kontrole w ramach akcji "Weź Paragon"
Udostępnij:
Mamy pierwsze wyniki akcji „Weź Paragon”. Tylko w ciągu tygodnia inspektorzy kontroli skarbowej wlepili w województwie świętokrzyskim kary na kwotę ponad 35 tysięcy złotych! Głównie za sprzedaż „na lewo”.

W okresie od 22 do 26 czerwca bieżącego roku pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Kielcach oraz pracownicy Urzędów Skarbowych: Pierwszego i Drugiego w Kielcach, Busku Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Pińczowie oraz Starachowicach przeprowadzili kontrole punktów handlowych, gastronomicznych oraz usługowych w ramach akcji „Weź Paragon”.

 

Sprawdzali, czy przedsiębiorcy mają zarejestrowaną i zgłoszoną do opodatkowania działalność gospodarczą, maja kasy fiskalne i wydają paragony

 

Mandaty i kary

 

Przeprowadzono 149 kontrole i aż w 93 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Nałożono mandaty karne na wartość ponad 35 tysięcy złotych i skierowano wnioski o ukaranie.

 

Najczęściej spotykaną przez kontrolerów nieprawidłowością było dokonywanie sprzedaży z pominięciem ewidencji na kasie fiskalnej mimo jej posiadania. Do sporadycznych sytuacji można zaliczyć nie wydawanie paragonów po tym, jak sprzedaż została zarejestrowana oraz prowadzenie działalności bez uprzedniego jej zgłoszenia do opodatkowania.

 

Pracownicy urzędów skarbowych ujawnili też brak ewidencji sprzedaży lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dowodów zakupu towarów oferowanych do sprzedaży w miejscu prowadzenia sprzedaży. We wszystkich przypadkach zostały wystawione wnioski o ukaranie.

 

- Akcja informacyjna oraz czynności kontrolne będą prowadzone do momentu, kiedy ewidencja każdej sprzedaży wraz z wydaniem paragonu będzie powszechna. A każdy kupujący będzie wiedział o korzyściach płynących z brania paragonu – mówi Jolanta Strojna, rzecznik Urzędu Skarbowego w Kielcach.

 

Dlaczego warto brać paragon?

 

Paragon ułatwia prawo reklamacji, rejestracja sprzedaży wypiera nieuczciwą konkurencję, umożliwia porównanie cen, daje pewność, że klient nie został oszukany, zmniejsza szarą strefę.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie