Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowy rok w świętokrzyskich hotelach. W czym tkwi sekret?

Lidia Cichocka [email protected]
Rekordowy rok w świętokrzyskich hotelach. W czym tkwi sekret?
Rekordowy rok w świętokrzyskich hotelach. W czym tkwi sekret? freeimages.com
Miniony rok był najlepszym w czasie ostatnich 20 lat dla branży hotelarskiej województwa świętokrzyskiego. By wynik był jeszcze lepszy potrzebne są wydarzenia ściągające i zatrzymujące gości.

Głowny Urząd Statystyczny podał właśnie wyniki całej branży hotelowej za 2014 rok. Wielki sukces osiagnęli hotelarze z województwa świętokrzyskiego. Pobity został rekord wszechczasów, udzielono 1 milion 405 tysięcy noclegów. Dziesięć lat temu było ich około 500 tysięcy, a w rekordowym 2012 roku 1 milion 347 tysięcy.

- Jeszcze nigdy tak wielu gości nie skorzystało z miejsc noclegowych w naszym województwie - mówi Jacek Kowalczyk dyrektor departamentu promocji, kultury, turystyki i sportu Urzędu Marszałkowskiego oraz prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

- W czasie wakacji  sprzedano 449 tysięcy miejsc noclegowych pod czas gdy w 2013 roku było ich 416 tysięcy - wyjaśnia Kowalczyk. - Osób korzystających z naszej bazy było o 10 procent więcej niż przed rokiem.

W ciągu całego roku w województwie świętokrzyskim udzielono o 60 tysięcy noclegów więcej niż w poprzednim. A to są konkretne pieniądze wpływające do kieszeni przedsiębiorców: to kilka milionów złotych, które nasze firmy zarobiły w hotelach.

 

Sandomierz i siarka
 

Rosnąca liczba miejsc sprzedanych w holetalch to głównie zasługa dwóch zjawisk. Po pierwsze coraz popularniejszego Sandomierza , gdzie w ciągu kilku lat kilkakrotnie wzrosła liczba miejsc hotelowych i ciągle powstają nowe obiekty. Po druge świetnie rozwija się turystyka medyczna - coraz więcej ludzi korzysta z dobrodziejstw Buska-Zdroju, Solca-Zdroju i okolic, głównie wód siarkowych. Tu też powstaje wiele nowych obiektów.

Ruch w gwiazdkach

 

Dyrektor Kowlalczyk podkreśla, że tak dobry wynik uzyskały skategoryzowane hotele. - To kolejny argument przemawiający za tym by o kategoryzacje się ubiegać - mówi. 
W tej chwili na 200 obiektów noclegowych w województwie świętokrzyskim 140 podało się kategoryzacji i ma przypisane gwiazdki i to właśnie w nich wzrasta natężenie ruchu.
- Dotyczy to zwłaszcza hoteli, których mamy 110 - dodaje dyrektor, to one zanotowały większe zainteresowanie noclegami, liczba osób nocujących wzrosła w nich o 13 procent a samych noclegów o 11 procent. Niestety, obiekty nieskategoryzowane odnotowały spadek zainteresowania sprzedały 91 procent noclegów w porównaniu z 2013 rokiem. Fakt, że obiekt posiada  gwiazdki to dla turysty pewna informacja czego może się w nim  spodziewać -  mówi Jacek Kowalczyk.

W ubiegłym roku zanotowano też napływ turystów zagranicznych, co do tej pory nie było naszą najmocniejszą stroną. Przyjechało ich o 14 procent więcej, co może  nie powala, ale jest krokiem w dobra stronę. Zwłaszcza jeśli doświadczenia tych gości będą tak d0bre, że zechcą wrócić lub będą naszymi ambasadorami

 

Pomysł na biznes

 

Główny Urząd Statystyczny  nie podał w jakich rejonach województwa zwiększyła się liczba nocujących, ale z naszych informacji wynika,że największe sukcesy w tej materii odnosiły Sandomierz i Busko Zdrój. W ubiegłym roku uzdrowisko sprzedało 600 tysięcy noclegów, w tym roku oddano w nim kolejne obiekty jak luksusowy  hotel i spa "Bristol", więc wynik będzie z pewnością lepszy - dodaje Kowalczyk.
Na rynku pojawiają się nowe obiekty, w ciągu tego roku oddano 16 nowych obiektów noclegowych. W 2010 mieliśmy zaledwie 70 hoteli, teraz jest 110 tylko w ubiegłym roku przybyło ich 10. W Kielcach i ich pobliżu funkcjonuje 30 obiektów, hotele, motele są we wszystkich miastach powiatowych.  Oczywiście nie jest to koniec tego typu inwestycji. Korzystając z nowego rozdania unijnego będą powstawały kolejne . Pozostaje też mieć nadzieję, że te już istniejące i budowane  obiekty będą zapełniane, bo póki co obiekty noclegowe wypełnione są średnio na poziomie 35 procent rocznie.
- Obserwując  jednak jak radzą sobie te z rozbudowaną ofertą  wellness i spa, jak Malinowy Zdrój z Solca, który  chwali się 70 procentowym obłożeniem w skali roku co jest świetnym wynikiem, można być spokojnym, to jest dobry kierunek - wyjaśnia dyrektor.

- Kielcom potrzebne są wydarzenia ściągające turystów. Jak widać obecnie same Targi Kielce nie wypełnią hoteli swymi gośćmi i  nad tym trzeba się zastanowić razem z władzami miasta.

 

Statystyka
W 2014 roku, w turystycznych obiektach  udzielono ogółem  1 .405. 126 noclegów, dla porównania- w 2013 było to 1 .342. 186, wzrost 1,5 procent.
Osób korzystających  było 477. 171, w 2013 gościliśmy 448. 675 osób, wzrost  7,1 procent.
Osób korzystających z obiektów skategoryzowanych (hotele, motele, pensjonaty, schroniska, domy wycieczkowe, kempingi) w 2014 roku było 381 .357  a w 2013 - 347. 871  wzrost o 11 procent.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia