Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika

Zbigniew Biskupski AIP
35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Joanna Urbaniec / Polska Press
Nie 20 dni, nie 26 dni, ale aż 35 dni za każdy rok pracy miałby wynosić nowy urlop wypoczynkowy dla każdego kto zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę regulowanej kodeksem pracy. Taką propozycję zgłosiły związki zawodowe i jest ona analizowana przez organizacje pracodawców.

Obecnie wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę uzależniony jest od stażu pracy. Osobom, których staż pracy nie przekracza dziesięciu lat należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego za każdy rok pracy, zaś pracownikom o stażu przekraczającym 10 lat – 26 dni urlopu za każdy rok pracy.

Urlop 35 dni. Równy dla każdego?

Rządząca partia – PiS już w poprzedniej kadencji szykowała się do rewolucji w prawie pracy. Specjalna komisja kodyfikacyjna przygotowała projekt nowych rozwiązań. Zamiast obowiązującego od czasów PRL kodeksu pracy miałby by być dwa kodeksy: kodeks pracownika i kodeks pracodawcy. Jednak wiele nowych rozwiązań przygotowanych przez specjalistów prawa pracy wzbudziło wielkie kontrowersje – m.in. dłuższy czas pracy dla palaczy czy osób wysyłających prywatne e-maile.
Wiele nowych rozwiązań dotyczyło także wymiaru czasu pracy w zakresie urlopów wypoczynkowych. Jedno z kluczowych zakładało, że

wszyscy pracownicy, niezależnie od indywidualnego stażu pracy będą mieli taki sam wymiar urlopów wypoczynkowych

Miał on wynosić 26 dni. Za to pracodawcy zyskaliby prawo do anulowania urlopów, które nie zostały wykorzystane w terminie przy czym okres przysługujący na wykorzystanie zaległości urlopowych zostałby radykalnie skrócony.
To rozwiązanie, podobnie jak wszelkie inne nie stało się jednak prawem obwiązującym od 2019 ani od 2020 roku. Minister pracy schowała bowiem oba projekty głęboko do szuflady nie chcąc dawać opozycji argumentów do wygrywania negatywnych emocji związanych z rozwiązaniami budzącymi wśród pracowników kontrowersje.

Kiedy pracodawca musi przyznać dodatkowy urlop? W tych sytua...

Urlop 35 dni. Kiedy rewolucja w kodeksie pracy

Jednocześnie padła wówczas, przed wyborami 2019 zapowiedź, że choć nowe kodeksy nie zastąpią starego, to niektóre rozwiązania proponowane przez komisję kodyfikacyjną zostaną wprowadzone do polskiego porządku prawnego drogą nowelizacji kodeksu pracy. Na razie o projektach mających kluczowe znaczenie jest w zasadzie cicho, dyskutowana jest jedynie kwestia jawności wysokości zarobków oferowanych osobom aplikującym do pracy.

Od 15 lutego na platformie Twój e-PIT w internecie udostępnione są rozliczenia PIT za 2019 rok. Jednak nie dla wszystkich podatników. Kogo fiskus rozliczy automatycznie za 2019 r. a kto musi sam złożyć PIT. Dlaczego warto szybko wejść na Twój e-PIT i zaakceptować swoje zeznanie - pierwszego dnia zrobiło to już ponad 100 tys. osób. Jak to zrobić? Dlaczego Ministerstwo Finansów ostrzega, by nie otwierać e-maili od urzędu skarbowego wzywających do poprawienia PIT lub dopłaty podatku? Kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego.

Urlop 35 dni. Bez zgody pracodawców?

Można domniemywać, że stosowne regulacje - ze względów analogicznych do tych z powodu których do rewolucji w prawie pracy nie doszło przed wyborami w 2019 roku – pojawią się dopiero po wyborach prezydenckich 2020, a więc najwcześniej w czerwcu br.
Na razie do propozycji związkowców, by wydłużyć urlop odnieśli się pracodawcy. Ich eksperci zwracają uwagę, że 35 dni urlopu to w praktyce pozbawienie firmy obecności pracownika przez 1,5 miesiąca w roku. Nie tylko komplikuje to procesy produkcyjne i zarządzanie przedsiębiorstwem, ale i generuje dodatkowe koszty pracy, którymi przedsiębiorcy są obarczani od lat od dawna. Poza wysokimi podwyżkami płacy minimalnej są to chociażby dodatkowe składki (PPK).

Wszystko o urlopach wypoczynkowych 2020 według zasad obowiązujących w tym momencie:
kiedy możesz skorzystać po raz pierwszy z urlopu rozpoczynając pracę,
co wlicza się do podstawy wymiaru
kiedy i jak pracodawca może zmienić termin urlopu
jak się wylicza wynagrodzenie za czas urlopu
kto i na jakich zasadach ma prawo do urlopu bezpłatnego
urlop szkoleniowy zwolnienia od pracy
i wiele innych kwestii
PO PROSTU KLIKNIJ W TEN TEKST A DOWIESZ SIĘ WSZYSTKIEGO

Eksperci uważają, że wielu pracodawców nie będzie w stanie podołać temu nowemu ciężarowi i jeszcze mniej będzie zainteresowanych umowami o pracę z kodeksu pracy. Umowy cywilne: zlecenie o dzieło dają im bowiem możliwość dowolnego ustalania wymiaru urlopu, a nawet nie oferowania płatnych urlopów zleceniodawcom.
Na to jakie będą ostatecznie losy nowych norm regulujących urlopy wypoczynkowe trzeba poczekać aż stosowne projekty ustaw znajdą się w Sejmie.

Kiedy wziąć urlop, by mieć dłuższe wakacje? Kalendarz dni wolnych 2020

Ekwiwalent zamiast urlopu

Wielu pracowników, zwłaszcza mającyc dużo dni niewykorzystanego urlopu, liczy też na liberalizację zasad zapłaty - tzw. ekwiwalentu za urlop, zamiast wykorzystywania go na siłę. Takie rozwiązanie byłoby korzystne także dla pracodawców, którzy przy dłuższych urlopach muszą znaleźć zastępstwo za urlopowanego pracownika, a jak wiadomo na rynku brakuje rąk do pracy w bardzo wielu zawodach.
Przypomnijmy, że mocą obecnie obowiązujących przepisów, w sytuacji nie wykorzystania urlopu w naturze przysługuje ekwiwalent pieniężny. Przysługuje tylko gdy to nie wykorzystanie urlopu następuje z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
Nie wypłaca się ekwiwalentu gdy pracownik i pracodawca postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej między nimi bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w urlopach wypoczynkowych: 17.02.2020 r. Zamiast 26 dni będzie 35 dni urlopu dla każdego pracownika - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 847

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 lutego, 9:10, Gość:

Szefowie są 300 dni na urlopach i dobrze jest. Po 2 jesteśmy pracownikami, a nie niewolnikami. Oby weszło w życie te 35 dni życzę tego wszystkim ludziom pracy.

17 lutego, 13:30, Bolek:

Zapisz się do PZPR Tłuku jeden, szefowie są 350 dni w pracy po 16 godzin, wiem bo jestem szefem.

Z ciebie szef jak z raka ogier baranie i nie wyzywaj innych,

M
Mac
17 lutego, 9:10, Gość:

Szefowie są 300 dni na urlopach i dobrze jest. Po 2 jesteśmy pracownikami, a nie niewolnikami. Oby weszło w życie te 35 dni życzę tego wszystkim ludziom pracy.

17 lutego, 13:30, Bolek:

Zapisz się do PZPR Tłuku jeden, szefowie są 350 dni w pracy po 16 godzin, wiem bo jestem szefem.

Zawsze możesz zostać szefem, skoro jest tak słodko jak piszesz, droga wolna.

B
Bolek
16 lutego, 20:08, Wstrętny pracodawca:

Wszystkim tym którzy narzekają na pracodawców : ZAŁÓŻCIE WŁASNE FIRMY! Serio, przecież możecie ! Znajdźcie pracowników , płaćcie ZUS , podatki i inne haracze a szybko zrozumiecie że jesteście w koziej d...

Jak faktycznie tak będzie że urlopu 35 będzie i ta najniższa krajowa 4000 to zwalniam moich 12 pracowników i idę do roboty!!! W końcu sobie odpocznę i za wszystko będzie mi płacić moj pracodawca . Ja prace znajdę bez problemu , ale co do tych 12 ... mam wielkie wątpliwości ... tak zrobi jeszcze kilka tysięcy tak znienawidzonych przez was pracodawców a znów będziecie tyrać za psie pieniądze i z pocałowaniem w rękę tych którzy na tym skorzystają czyli prawdziwych biznesmenów chamów z twardą dupà... Wszystkim nam życzę tego !

16 lutego, 20:22, M:

Dlaczego więc nie zrezygnuje Pan/Pani z prowadzenia własnej działalności na rzecz pracy na etacie??? Wszyscy wiemy, że gdyby nie to, że Państwo poniekąd wymusza na Pracodawcach by podwyższali pensje, większość z nich swoim pracownikom płaciłaby najniższą krajową. A urlopy? I tak żaden z pracodawców nie pozwoli by jego pracownik poszedł na 35 dni ciągiem, bo potrafią zrobić problem przy ustawowych 10...nie mówię, że wszyscy. Ale większość. Pozdrawiam serdecznie.

17 lutego, 7:19, Ell@:

Wymyśl coś, zainwestuj, załóż działalność i sprzedaj produkt lub usługę, opłać podatki, ZUS, pracowników. Przetrwaj na rynku 3 lata... Zapraszam wtedy do rozmowy, bo będziemy mieć o czym!

17 lutego, 9:14, Gość:

Mam nadzieję że tych 12 pracownik się zwolni i ty zostaniesz w ciemnej dupie i zobaczysz co tzn pracować. Kim dzwonie

17 lutego, 9:31, Jdg:

Jezeli tych 12 pracowaloby tak jak trzeba to i pensje mieli by wyższa i pracodawca by ich nie zwalnial. Tylko w imię czego pracodawca ma płacić za czas w ktorym pracownik nie pracuje albo za jego chorobowe czy urlop po urlopie maciezynskim? Skoro potrzebujesz odpoczynku to odpiczywaj ale za swoje. Pracodawcy nie maja urlopu a i nikt im za niego nie placi. Najlepiej znieść etety na rzecz jdg. Wtedy może ludzie zobacza co to znaczy prowadzic firmę

Państwo nie wymusza podwyżek, u nas ludzie mają wyższe stawki bo to rynek ksztaltuje ceny. Jak ktoś jest lewus, ma dwie lewe ręce albo coś nie tak z głową to czemu niby ma dostawać 3000? za co? Niech te nieroby politycy płacą im renty lub zasiłki.

G
Gość
17 lutego, 6:56, Ania:

Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał 365 dni to jest dostępny na ultra-cda.pl zapraszam

[wulgaryzm]

B
Bolek
17 lutego, 9:10, Gość:

Szefowie są 300 dni na urlopach i dobrze jest. Po 2 jesteśmy pracownikami, a nie niewolnikami. Oby weszło w życie te 35 dni życzę tego wszystkim ludziom pracy.

Zapisz się do PZPR Tłuku jeden, szefowie są 350 dni w pracy po 16 godzin, wiem bo jestem szefem.

S
SRU

Zrobić tak jak jest w UK i będzie dobrze. Inaczej każdy po 3 miesiącach pracy będzie kombinował. Zrobić że po przepracowaniu roku dochodzi 5 dni a po przepracowaniu 2 lat kolejne 5 dni.

X
Xyz

Jeśli wejdzie ustawa 35 dni urlopu to okazją będzie na dodatkowe zatrudnienie w innych firmach.

P
Precz z ciemnymi
16 lutego, 18:22, Kfjhhn:

Temat wałkowany od kilkunastu tygodni. Nie macie co pisać ? I tak nic z tego nie będzie. Nie jeden prywaciarz ,nie daje urlopu wcale. Niech ktoś w końcu zacznie najpierw ogarniać czas pracy przewidywany w umowie, a dopiero piszcie o urlopach. Znam takich ,co ludzie pracują 6 dni po 10 g razem z szefostwem (bo szef musi pilnować interesu )za 2290 miesięcznie, ale szef na urlop jedzie w Alpy a pracownik jeśli dostanie urlop, to przed telewizor. Robol się nie pożali,bo straci pracę. Ale czy to obchodzi to kogo kolwiek?

17 lutego, 9:22, Gość:

No właśnie ale nie pomyślicie że teraz gdy na rynek weszła młodzież nikt za taką kasę mu nie przyjdzie nowy w takich warunkach pracować. Chorzy też nie dadzą rady bo po Ra w czasie pracy i będzie bulił odszkodowania, czas się zebrać ekipa cała i stawiać warunki tym lewiatanowm potworom.

Jak cep robi tyle za taką stawkę to jego sprawa, normalny by podziękował po miesiącu

J
Jonathan Daniels

Nigdy w Polin nie będzie 35 dni urlopu, choćby goje przyniesli 40 milionów POdPiSow

G
Gość
16 lutego, 12:34, Katarzyna:

Dla rozpoczynających pracę czyli młodych pracowników urlop wypoczynkowy powinien wynosić 25 dni. Co 5 lat powinien rosnąć tak by pracownicy starsi wiekiem i stażem mieli urlopu więcej z oczywistych względów (choroby mniejsza sprawność itd) tak jest w Szwecji i pracodawcy nie narzekają czy w Polsce tak nie można? Myślę że Polskim właścicielom firm zawsze jest mało! Oszustwa których się dopuszczają albo kombinują żeby jak najmniej do ZUSU, urzędu skarbowego nie mają granic! Więc wpierw muszą nauczyć uczciwości a dopiero wtedy może zmieni się coś na korzyść pracownika.

16 lutego, 12:53, Kris:

A co ma urlop do stazu pracy? Mlodzi ludzie powinni miec tyle samo dni wolnych i koniec. To mlody pracownik czesto musi godzic prace ze studiami i dodatkowymi kursami przez co ma malo czasu dla siebie, kolegow lub dziewczyny. Zeby sie dorabiac bierze nadgodziny bo zarabia mniej od starych wyjadaczy ktorzy nawet na dobrej emerytorze ida do roboty bo im sie w domu nudzi..

Studenci nie mają urlopów bo pracują na zleceniowkach. Dzięki temu zarabiają min 17zl/H. A reszta która nie studiuje musi dostosowywać grafik do ich planu zajęć. Już nie wspomnę że wiele osób z umową o pracę zarabia znacznie mniej.

L
Lord
17 lutego, 9:01, Gość:

zwykły pracownik zainwestował pół swojej wypłaty około.250euro w bitcoina teraz zarabia 21.000zł miesięcznie zdalnie wygodnie z domu, teraz każdy moze dołączyć do tego biznesu, można sie zapisać i jeszcze dziś zarobić na stronie: systemzarabiania.pl

A są niezwykli pracownicy? Haha, nie ośmieszaj się naganiaczu!

J
Jdg
16 lutego, 20:08, Wstrętny pracodawca:

Wszystkim tym którzy narzekają na pracodawców : ZAŁÓŻCIE WŁASNE FIRMY! Serio, przecież możecie ! Znajdźcie pracowników , płaćcie ZUS , podatki i inne haracze a szybko zrozumiecie że jesteście w koziej d...

Jak faktycznie tak będzie że urlopu 35 będzie i ta najniższa krajowa 4000 to zwalniam moich 12 pracowników i idę do roboty!!! W końcu sobie odpocznę i za wszystko będzie mi płacić moj pracodawca . Ja prace znajdę bez problemu , ale co do tych 12 ... mam wielkie wątpliwości ... tak zrobi jeszcze kilka tysięcy tak znienawidzonych przez was pracodawców a znów będziecie tyrać za psie pieniądze i z pocałowaniem w rękę tych którzy na tym skorzystają czyli prawdziwych biznesmenów chamów z twardą dupà... Wszystkim nam życzę tego !

16 lutego, 20:22, M:

Dlaczego więc nie zrezygnuje Pan/Pani z prowadzenia własnej działalności na rzecz pracy na etacie??? Wszyscy wiemy, że gdyby nie to, że Państwo poniekąd wymusza na Pracodawcach by podwyższali pensje, większość z nich swoim pracownikom płaciłaby najniższą krajową. A urlopy? I tak żaden z pracodawców nie pozwoli by jego pracownik poszedł na 35 dni ciągiem, bo potrafią zrobić problem przy ustawowych 10...nie mówię, że wszyscy. Ale większość. Pozdrawiam serdecznie.

17 lutego, 7:19, Ell@:

Wymyśl coś, zainwestuj, załóż działalność i sprzedaj produkt lub usługę, opłać podatki, ZUS, pracowników. Przetrwaj na rynku 3 lata... Zapraszam wtedy do rozmowy, bo będziemy mieć o czym!

17 lutego, 9:14, Gość:

Mam nadzieję że tych 12 pracownik się zwolni i ty zostaniesz w ciemnej dupie i zobaczysz co tzn pracować. Kim dzwonie

Jezeli tych 12 pracowaloby tak jak trzeba to i pensje mieli by wyższa i pracodawca by ich nie zwalnial. Tylko w imię czego pracodawca ma płacić za czas w ktorym pracownik nie pracuje albo za jego chorobowe czy urlop po urlopie maciezynskim? Skoro potrzebujesz odpoczynku to odpiczywaj ale za swoje. Pracodawcy nie maja urlopu a i nikt im za niego nie placi. Najlepiej znieść etety na rzecz jdg. Wtedy może ludzie zobacza co to znaczy prowadzic firmę

G
Gość
16 lutego, 18:22, Kfjhhn:

Temat wałkowany od kilkunastu tygodni. Nie macie co pisać ? I tak nic z tego nie będzie. Nie jeden prywaciarz ,nie daje urlopu wcale. Niech ktoś w końcu zacznie najpierw ogarniać czas pracy przewidywany w umowie, a dopiero piszcie o urlopach. Znam takich ,co ludzie pracują 6 dni po 10 g razem z szefostwem (bo szef musi pilnować interesu )za 2290 miesięcznie, ale szef na urlop jedzie w Alpy a pracownik jeśli dostanie urlop, to przed telewizor. Robol się nie pożali,bo straci pracę. Ale czy to obchodzi to kogo kolwiek?

No właśnie ale nie pomyślicie że teraz gdy na rynek weszła młodzież nikt za taką kasę mu nie przyjdzie nowy w takich warunkach pracować. Chorzy też nie dadzą rady bo po Ra w czasie pracy i będzie bulił odszkodowania, czas się zebrać ekipa cała i stawiać warunki tym lewiatanowm potworom.

A
Axn
17 lutego, 9:10, Gość:

Szefowie są 300 dni na urlopach i dobrze jest. Po 2 jesteśmy pracownikami, a nie niewolnikami. Oby weszło w życie te 35 dni życzę tego wszystkim ludziom pracy.

Szczera prawda szef tylko podpisuje księgowe rządzą firma a boja sie o brak pracownikow przecież maja siłę roboczą z Ukrainy gdzie taki pracownik umowa 8 godz a pracuje 12 i pierwszy miesiac bez dnia wolnego bo nawet sobota niedziela w spożywce A jak Ukrainiec nie przyjedzie to Polakiem orają wstyd przytoczyć nazwę firmy ale pod względem pracy ,badań,i warunków,powinna płacić niesamowite kary

G
Gość
16 lutego, 20:08, Wstrętny pracodawca:

Wszystkim tym którzy narzekają na pracodawców : ZAŁÓŻCIE WŁASNE FIRMY! Serio, przecież możecie ! Znajdźcie pracowników , płaćcie ZUS , podatki i inne haracze a szybko zrozumiecie że jesteście w koziej d...

Jak faktycznie tak będzie że urlopu 35 będzie i ta najniższa krajowa 4000 to zwalniam moich 12 pracowników i idę do roboty!!! W końcu sobie odpocznę i za wszystko będzie mi płacić moj pracodawca . Ja prace znajdę bez problemu , ale co do tych 12 ... mam wielkie wątpliwości ... tak zrobi jeszcze kilka tysięcy tak znienawidzonych przez was pracodawców a znów będziecie tyrać za psie pieniądze i z pocałowaniem w rękę tych którzy na tym skorzystają czyli prawdziwych biznesmenów chamów z twardą dupà... Wszystkim nam życzę tego !

Teraz się zwolnij jak co tak źle a nie jak będzie to... Taki kozak jesteś to pokaż te swoje jajca ciulu

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3