Dlatego Parlament Europejski zrobił krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa zakupów w sieci i przyjął dwa instrumenty prawne, dotyczące szybkiego, skutecznego i niedrogiego sposobu rozwiązywania sporów konsumenckich w zakupach online w całej UE, bez konieczności wchodzenia na drogę sądowa i we wszystkich oficjalnych językach UE.
- W celu zwiększenia zaufania konsumentów w UE do zakupów elektronicznych, zwłaszcza tych transgranicznych potrzebne jest stworzenie szybkich i skutecznych narzędzi, dzięki którym konsumenci poczują się bezpiecznie w sieci. Internetowy system rozstrzygania sporów (ODR) i alternatywne metody (ADR) rozstrzygania sporów zlikwidują obawy i dadzą nam również większy wybór towarów i usług, po niższych cenach - powiedziała świętokrzyska europosłanka PO Róża Thun, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ws. Internetowego systemu rozstrzygania sporów konsumenckich (ODR).
Dyrektywa dotycząca ADR zapewni funkcjonowanie pozasądowego rozwiązywania sporów w wypadku problemów z nabytym towarem czy usługą w całej UE, w ciągu 90 dni, za darmo, bądź za symboliczną opłatą. Rozporządzenie nt. ODR stworzy platformę internetowego rozstrzygania sporów, która umożliwi konsumentom rozwiązywanie sporu z przedsiębiorcą we własnym języku. Będzie ona administrowana przez Komisję Europejską i dostępna przez portal "Twoja Europa".
- Pozasądowe rozstrzygnięcie sporu będzie, więc nie tylko szybsze niż postępowanie sądowe (średni czas takiego postępowania w UE to 500 dni), ale również tańsze. Sprawne działanie zarówno ODR jak i ADR zwiększy handel transgraniczny w UE i dzięki temu stworzy nowe możliwości dla przedsiębiorstw i pobudzi wzrost gospodarczy. Pozwoli tym samym na korzystanie w pełni z potencjału, jaki oferuje im wspólny rynek - dodała Róża Thun.
Dyrektywa i rozporządzenie wejdą w życie w maju tego roku. Od tego czasu państwa członkowskie UE będą miały 24 miesiące na wdrożenie dyrektywy ADR. Oznacza to, że wysokiej jakości podmioty pozasądowe ADR powinny być dostępne na całym terenie UE już w pierwszej połowie 2015 r. Ogólno unijna platforma dla internetowego systemu rozwiązywania sporów zostanie w pełni uruchomiona sześć miesięcy później, tj. w drugiej połowie 2015 r. Wcześniej – do listopada 2014 r. Komisja Europejska ma obowiązek przeprowadzić testy platformy wspólnie z organizacjami konsumenckimi i zrzeszającymi przedsiębiorców i przedstawić wyniki Parlamentowi Europejskiemu.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?