Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowa instytucja szacuje, że tylko do końca tego roku przekaże prawie 200 mln zł na ważne projekty dla Polski. Kto będzie beneficjentem?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
KOWR planuje jeszcze w tym roku dofinansować niektóre podmioty i projekty istotne z punktu widzenia interesu gospodarki narodowej
KOWR planuje jeszcze w tym roku dofinansować niektóre podmioty i projekty istotne z punktu widzenia interesu gospodarki narodowej 123rf.com/profile_fotokostic
Łącznie nawet 185 mln zł w 2023 r. przewiduje przeznaczyć Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Cześć z tych środków trafi również na innowacyjne projekty, realizowane przez GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K., w którym KOWR ma większościowy pakiet akcji – wynika z komunikatu tej instytucji.

Spis treści

W tym roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zdążył już dokapitalizować swoje przedsiębiorstwo Stadninę Koni Krasne Sp. z o. o. kwotą sześciu milionów złotych. Ale jak się okazuje, prawdziwe wydawanie środków dopiero przed nami.

Najwięcej pieniędzy popłynie do GPW Ventures Asset Managemen

Do końca tego roku instytucja chce wesprzeć kolejne sześć spółek, na łączną kwotę prawie 105 mln zł. Ponadto na inwestycje, w innowacyjne projekty, realizowane przez GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K. zaplanowano w budżecie 75 mln zł – wynika z informacji prasowej KOWR.

Mały i średnie przedsiębiorstwa rolne mogą liczyć na dodatkowe pieniądze

GPW Ventures Asset Management sp. z o.o. ASI S.K.A., dzięki środkom pochodzącym od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa uruchomi z kolei procesy inwestycyjne, służące wspieraniu innowacji związanych z szeroko rozumianym polskim sektorem rolnictwa. Jak wyjaśniają urzędnicy, dzięki tej inicjatywie uda się uzyskać dodatkowy, efektywny mechanizm wsparcia finansowego małych i średnich przedsiębiorców rolnych, którzy będą zainteresowane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, technicznych, organizacyjnych, usługowych i produktowych w szeroko pojętym obszarze rolnictwa.

Gdzie trafią środki ze specjalnego dofinansowania

Środki pieniężne otrzymane przez spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej i w ramach podniesienia kapitału podstawowego, z założenia, przekazywane będą na wyodrębniony rachunek bankowy i przeznaczone jedynie na cele inwestycyjne i rozwojowe – brzmi komunikat prasowy.

Jakie spółki mają istotne znaczenie dla gospodarki narodowej

Warto przypomnieć, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa sprawuje bezpośredni nadzór nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Są to spółki strategiczne, które z jednej strony realizują działania misyjne, z drugiej zaś strony muszą brać pod uwagę rachunek ekonomiczny. Spółki o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej są podmiotami spełniającymi istotne zadania z punktu widzenia polityki rolnej państwa, a przy tym są także silne ekonomicznie, aby skutecznie pokrywać koszty hodowli i/lub upraw.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rządowa instytucja szacuje, że tylko do końca tego roku przekaże prawie 200 mln zł na ważne projekty dla Polski. Kto będzie beneficjentem? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia