Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejm przyjął nowelizację. Odwrócony VAT na wyroby stalowe ma pomóc ostrowieckiej hucie

Anna ŚLEDZIŃSKA, [email protected]
Kilka tygodni temu wicepremier Janusz Piechociński i poseł Jarosław Górczyński byli w ostrowieckiej Celsie. Pokłosiem wizyty było spotkanie z Warszawie z prezesami największych hut w Polsce.
Kilka tygodni temu wicepremier Janusz Piechociński i poseł Jarosław Górczyński byli w ostrowieckiej Celsie. Pokłosiem wizyty było spotkanie z Warszawie z prezesami największych hut w Polsce. Anna Śledzińska
W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o VAT, która ma ukrócić oszustwa podatkowe w handlu stalą. Głosowanie poprzedziło spotkanie przedstawicieli hut, w tym ostrowieckiej Celsy, z wicepremierem Januszem Piechocińskim.

Spotkanie z udziałem między innymi prezesów - Celsy Huty Ostrowiec Josepa Vilaseca, AccelorMittal Poland Surojit Ghosha, CMC Poland w Zawierciu Jerzego Kozicza, prezesa Hutniczej Izby Przemysłowo – Handlowej Stefana Dzienniaka, było fektem niedawnej wizyty wicepremiera Janusza Piechocińskiego w ostrowieckiej Celsie.

- Umówiliśmy się wtedy, że zorganizujemy takie spotkanie, głównie w celu przedyskutowania kwestii procedury tak zwanego odwróconego VAT, której wprowadzenia od dawna domagają się przedstawiciele największych hut w Polsce - mówi poseł Jarosław Górczyński, jeden z organizatorów spotkania.

Udało się to zrobić na kilka dni przed planowanym w Sejmie głosowaniem nad nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług.

Przygotowane przez rząd zmiany, mają pomóc w walce z wyłudzeniami i oszustwami podatkowymi - nadużyciami w handlu stalą, paliwami i złotem, czyli tzw. towarami wrażliwymi. W przypadku ostrowieckiej huty, co sygnalizowano wielokrotnie już półtora roku temu, nielegalny obrót stalą jest przyczyną kolosalnych strat.

Oszustwo polega na wyłudzaniu VAT przy eksporcie i imporcie stali w transakcjach na terenie Unii Europejskiej. Podczas sprowadzania stali do Polski fikcyjna firma otrzymuje fakturę ze stawką VAT 0 procent, a sprzedając stal w Polsce wystawia fakturę ze stawką 23-procentową. Jednak tego podatku nie odprowadza do urzędu skarbowego i bardzo często szybko znika z rynku. Polski budżet stracił na tym w ubiegłym roku około 400 milionów złotych. Według szacunków Polskiej Unii Dystrybutorów Stali, na krajowy rynek trafia miesięcznie do 40 tysięcy ton dużo tańszej stali zbrojeniowej. Legalnie działające firmy nie są w stanie obniżyć swoich cen do poziomu oferowanego przez nielegalnych sprzedawców.

Ma się to zmienić to wprowadzeniu zaproponowanych zmian.

- Bardzo długo dyskutowaliśmy nad propozycjami rządu, większość przedstawiciele hut ocenili pozytywnie- mówi poseł Jarosław Górczyński.- Oczywiście były uwagi i część z nich została uwzględniona.

Ustawa rozszerza zakres mechanizmu odwróconego obciążenia podatkiem VAT, gdzie to nabywca, a nie dostawca go rozlicza, na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Mechanizmem tym mają też być objęte niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury oraz niektóre surowce wtórne. Wprowadzono tak zwaną odpowiedzialność podatkową nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy, skrócono do miesiąca rozliczenia VAT w obrocie tak zwanymi towarami wrażliwymi.
Teraz ustawa trafi do Senatu i jeśli zostanie przegłosowana bez problemów, nowe przepisy wejdą w życie 1 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia