Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon wesel i komunii. W tym roku może pojawić się problem z frekwencją gości. Polacy coraz częściej odmawiają uczestnictwa. Dlaczego?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Niemal jedna czwarta badanych zamierza w obecnych warunkach zrezygnować z organizowania obchodów, a jedna trzecia rozważa skromniejszą uroczystość, wynika z badania.
Niemal jedna czwarta badanych zamierza w obecnych warunkach zrezygnować z organizowania obchodów, a jedna trzecia rozważa skromniejszą uroczystość, wynika z badania. Piotr Warczak/Polska Press
Wystartował sezon imprez okolicznościowych, zaczęło się od komunii, w czerwcu będą wesela, do tego dochodzą odbywające się cały rok chrzciny i różnego rodzaju rocznice. Żeby je zorganizować, ale także, żeby w nich uczestniczyć, potrzebne są pieniądze i to niemałe. Okazuje się, że niemal co czwarta osoba myśli, aby uroczystości jednak nie robić, a jedna trzecia potencjalnych gości rozważa, by na nią nie pójść z powodów finansowych.

Spis treści

Sezon komunii i wesel

Obecnie trwa okres pierwszych komunii. Zakładając, że przystępuje do niej połowa 9-latków, to jest to niemal 200 tys. dzieci. Wraz z rodzicami i dalszymi krewnymi w wydarzenie zaangażowane jest ponad 1 mln osób. Komunia, poza aspektem duchowym, ma także konkretny wymiar finansowy. Zawartość „koperty komunijnej” waha się w granicach 300-500 zł, ale im bliższa rodzina, tym wyższa kwota, w przypadku chrzestnych potrafi ona przekraczać 1 tys. zł. Koszty organizacyjne, jeśli w grę wchodzi obiad w restauracji lub catering, idą w tysiące złotych.

Komunie w czerwcu ustępują miejsca ślubom i weselom, chętnie wyprawianym do później jesieni. Rocznie Polacy zawierają blisko 170 tys. małżeństw, zapewne większości z nich towarzyszy wystawne lub skromne przyjęcie. Zarówno dla bohaterów wydarzenia, jak i krewnych oraz znajomych, to radość, ale i wydatki. W sumie rokrocznie liczba weselnych gości to miliony osób. Do tego dochodzą chrzty i pępkowe. Wydarzenia wyjątkowe, w minionym roku urodziło się tylko 305 tys. dzieci, najmniej w powojennej historii.

Wspólne świętowanie to jednak spore wydatki i dylematy. Organizować przyjęcie, czy nie, cieszyć się w większym, czy w mniejszym gronie. Przyjąć zaproszenie na imprezę, czy odmówić. Szczególnie że ze względu na dwucyfrową inflację koszty takich przedsięwzięć drastycznie poszły w górę. Tylko od marca 2022 do marca 2023 ceny żywności wzrosły o prawie 25 proc., usług hotelowo-gastronomicznych niemal 17 proc., kosmetyczno-fryzjerskich o ok. 13 proc., odzieży i obuwia niespełna 8 proc. W połączeniu z wyższymi kosztami życia, wszelkie większe wydatki stały się sporym wyzwaniem, czasami nie do udźwignięcia.

Organizacja imprez rodzinnych a sytuacja finansowa

Z badania „Wydatki na uroczystości rodzinne”, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor, wynika, że wśród organizatorów i gości niemal co dziesiąty musi wspierać się pożyczkami, najczęściej sięgają po nie osoby w wieku 35-44 lat. – Niemal jedna czwarta (23 proc.) respondentów zamierza w obecnych warunkach zrezygnować z organizowania obchodów, a jedna trzecia (34 proc.) rozważa skromniejszą uroczystość – wynika z badania.

Jak wskazują autorzy badania, otwarte pozostaje pytanie, czy organizujący zrezygnują z lepszej oprawy, wybiorą tańsze menu, czy skrócą liczbę gości. Jeśli zdecydują się na ostatni scenariusz, okazuje się, że nie każdy z pominiętych gości zmartwi się tym faktem. Niemal co trzeci z badanych, ze względu na brak pieniędzy, bierze pod uwagę nieobecność na uroczystości, najczęściej osoby w przedziałach wiekowych 35-44 oraz 45-54.

Sezon wesel i komunii. W tym roku może pojawić się problem z frekwencją gości. Polacy coraz częściej odmawiają uczestnictwa. Dlaczego?
BIG InfoMonitor

Liczba niesolidnych dłużników nie rośnie

Polacy w warunkach wysokiej inflacji na razie radzą sobie lepiej, niż można by się tego spodziewać. Jak pokazują dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie BIK, liczba niesolidnych dłużników nie rośnie, pozostając w okolicach 2,7 mln, jednak zaległości osób, które wcześniej już miały kłopoty, powiększyły się przez rok o 0,5 mld zł.

Jednak do tego trzeba dodać wzrost długów alimentacyjnych o niebagatelną, nawet w skali roku, kwotę 3,1 mld zł. W rezultacie suma różnego rodzaju zaległych zobowiązań wyniosła na koniec marca tego roku 79,8 mld zł. W tym nieuregulowane alimenty stanowią już ponad 14,3 mld zł. Niepłacących na dzieci rodziców jest już niemal 290 tys. (o 29 tys. więcej niż przed rokiem).

– Smutny jest fakt, że wśród najbardziej poszkodowanych z powodu inflacji znajdują się dzieci niesumiennych dłużników alimentacyjnych. A to oznacza, że wiele uroczystości komunijnych będzie skromniejszych również z tego powodu – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor. Równocześnie przestrzega: Zdecydowanie nie ma obecnie klimatu na staropolskie działanie „zastaw się, a postaw się”.

Zakaz płacenia gotówką odroczony? Tyle wyniesie nowy limit i obejmie transakcje prywatne?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sezon wesel i komunii. W tym roku może pojawić się problem z frekwencją gości. Polacy coraz częściej odmawiają uczestnictwa. Dlaczego? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia