Spółka Bumar Amunicja ze Skarżyska-Kamiennej, producent nowocześniejszej amunicji i rakiet dla wojska zapowiedział zmianę nazwy. Na 90-lecie firmy, które obchodzić będzie w przyszłym roku, chce wrócić do nazwy Mesko, rozpoznawalnej na całym świecie – ogłosił dyrektor zakładu Jarosław Dąbrowa.

Podczas gali „Złotej Setki” w Kielcach, która odbyła się 25 października w Centrum Kongresowym Targów Kielce przy okazji wręczenia nagrody dla Bumar Amunicja za zajęcie 10 miejsca w rankingu największych świętokrzyskich firm, odbierający statuetkę dla spółki dyrektor zakładu w Skarżysku Jarosław Dąbrowa zaskoczył wszystkich, zapowiadając wydarzenie. Z okazji obchodzonej w 2014 roku 90 rocznicy powstania fabryki ogłosił, że firma wraca do znanej i rozpoznawanej na całym świecie nazwy Mesko, z którą rozstała się dziewięć lat temu.

 

- Rzeczywiście, przygotowujemy się do kolejnej zmiany nazwy.

Z Bumar Amunicja na Mesko Spółka Akcyjna. Ma to związek z decyzją ministerstwa o zmianach w przemyśle zbrojeniowym. Marka Mesko jest znana na całym świecie i dobrze się kojarzy, z wysoką jakością i nowoczesnością. Moim zdaniem powrót do znanej od lat nazwy to słuszna decyzja – mówi Andrzej Piątek, członek zarządu spółki.

 

Historia fabryki
Zbudowany od podstaw po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zakład w okresie 20 – lecia międzywojennego nosił nazwę Państwowa Fabryka Amunicji, produkcja ruszyła w 1924 roku. W czasie okupacji przejął go niemiecki koncern Hasag. Po zakończeniu II wojny światowej pracownicy przedsiębiorstwa dzięki własnej inicjatywie odzyskali i wy-remontowali większość wywiezionych przez Niemców maszyn i urządzeń. Od tego czasu rozpoczęto produkcję zarówno na rzecz Sił Zbrojnych, jak i na rynek cywilny. W Polsce Ludowej fabryka nazywała się Zakłady Metalowe Mesko.  Po zmianie systemu dodano Spółka Akcyjna. Niedawno przemianowano je na Bumar Amynicja. Teraz wróci do dawnej, lecz skróconej nazwy Mesko.