Nasza Loteria

Skrzydła 2014. Kopalnia Wapienia Morawica w Morawicy

Redakcja
Kopalnia Wapienia Morawica działa od prawie 50 lat. Jest jednym z największych zakładów tej branży w kraju. Wydobywany tu kamień wykorzystywany jest w wielu branżach, przemyśle, budownictwie, a nawet w rolnictwie.

Świętokrzyska kopalnia co roku obsypywana jest deszczem nagród. Kapituła nagrody Skrzydła 2014 nagrodziła ją w tym roku kolejną prestiżową statuetką.

Kamień wapienny na tych terenach wydobywa się już od 150 lat. Szybki rozwój firmy i zmiany, jakie w niej zachodziły, sprawiły, że w czerwcu 2001 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną z całkowitym udziałem polskiego kapitału. Od tej pory zakład funkcjonuje na rynku pod nazwą Kopalnia Wapienia Morawica Spółka Akcyjna. Pomimo różnorodnych trendów i zmian na rynku gospodarczym ma ustabilizowaną i satysfakcjonującą sytuację.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Ogromna w tym zasługa strategicznych odbiorców Morawicy, reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Dzięki nim produkcja systematycznie wzrasta. Wiąże się to również z modernizacją i uzbrajaniem zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia, przez co udaje się obniżać koszty produkcji. Zarząd zawsze ukierunkowuje działania na nowe, przyszłościowe rozwiązania technologiczne oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Kamień z Kopalni Wapienia Morawica ma szerokie zastosowanie. Wytwarza się z niego wiele wyrobów, jak kamień przemysłowy, kruszywa drogowe i budowlane, nawozy i marmury. Głównymi odbiorcami kamienia wapiennego są przedsiębiorstwa przemysłu hutniczego, cukrowniczego i energetycznego. Z uwagi na swój skład chemiczny wyrób ma zastosowanie w hutnictwie jako topnik, w cukrownictwie - biały kolor cukru uzyskuje się przez dodanie mleczka wapiennego i energetyce - do odsiarczania spalin. Kruszywa drogowe i budowlane służą zaś do produkcji betonów w budownictwie, budowy murów i fundamentów oraz jako stabilizator pod drogi.

Od 1996 roku Kopalnia Wapienia Morawica to także producent cenionego przez architektów, projektantów wnętrz i klientów marmuru. Jego produkcja stanowi odrębny segment działalności firmy, postrzegany jako wielce prestiżowy. Marmur jest wydobywany w postaci bloków skalnych poddawanych obróbce we własnym zakładzie, w którym bloki te przerabiane są na gotowe wyroby i elementy, takie jak: płyty ścienne i posadzkowe, parapety, okładziny stosowane do wyposażenia kominków, schodów. Marmur Morawica można zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie, na Wawelu, w Pałacu Prezydenckim, w Urzędzie Rady Ministrów, w Polskim Komitecie Olimpijskim czy na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobi on również Teatr Narodowy, Domy Towarowe Centrum czy ściany warszawskiego metra. Ponadto jest powszechnie używany w nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej.

Ale ze względu na swe walory praktyczne i estetyczne coraz częściej stosowany jest w budynkach mieszkalnych. Zyskuje na popularności wśród klientów prywatnych, inwestujących w luksusowe nieruchomości, gdyż morawicki marmur wnosi do wnętrz cenione przez mieszkańców ciepło i piękno, składające się na domową atmosferę.

Józef Dąbek

Józef Dąbek, prezes zarządu:
Kopalnia Wapienia Morawica posiada certyfikat jakości ISO 9001:2000 na wszystkie nasze wyroby, dlatego zaspokaja oczekiwania odbiorców i gwarantuje pełną satysfakcję dotychczasowym i przyszłym klientom. Stąd dobra pozycja na rynku i szereg prestiżowych nagród. Ale nasza świetna marka to przede wszystkim zasługa pracowników i współpracowników, którym z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za wapno nawozowe "Morawica" wapniowo-węglanowe bez magnezu CaO 54%
Wydobywany w Kopalni Wapienia Morawica wapień służy również do produkcji nawozów wapniowych węglanowych. Wapno nawozowe Morawica, jest bezpiecznym, naturalnym produktem. Powstaje w wyniku zmielenia skały wapiennej o wyjątkowo dużej reaktywności. Posiada świadectwo kwalifikacji IUNG w Puławach, zezwalające na zastosowanie go w rolnictwie ekologicznym. Korzyści wynikające ze stosowania to: odkwaszanie gleby, poprawa składu chemicznego i struktury gleby, wzrost odporności roślin na choroby, zwiększenie plonów, podniesienie wartości odżywczej i paszowej produktów rolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia