Skrzydła 2014. Kopalnia Wapienia Morawica w Morawicy

Redakcja
Kopalnia Wapienia Morawica działa od prawie 50 lat. Jest jednym z największych zakładów tej branży w kraju. Wydobywany tu kamień wykorzystywany jest w wielu branżach, przemyśle, budownictwie, a nawet w rolnictwie.

Świętokrzyska kopalnia co roku obsypywana jest deszczem nagród. Kapituła nagrody Skrzydła 2014 nagrodziła ją w tym roku kolejną prestiżową statuetką.

Kamień wapienny na tych terenach wydobywa się już od 150 lat. Szybki rozwój firmy i zmiany, jakie w niej zachodziły, sprawiły, że w czerwcu 2001 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną z całkowitym udziałem polskiego kapitału. Od tej pory zakład funkcjonuje na rynku pod nazwą Kopalnia Wapienia Morawica Spółka Akcyjna. Pomimo różnorodnych trendów i zmian na rynku gospodarczym ma ustabilizowaną i satysfakcjonującą sytuację.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Ogromna w tym zasługa strategicznych odbiorców Morawicy, reprezentujących różne gałęzie przemysłu. Dzięki nim produkcja systematycznie wzrasta. Wiąże się to również z modernizacją i uzbrajaniem zakładu w nowoczesne maszyny i urządzenia, przez co udaje się obniżać koszty produkcji. Zarząd zawsze ukierunkowuje działania na nowe, przyszłościowe rozwiązania technologiczne oraz podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Kamień z Kopalni Wapienia Morawica ma szerokie zastosowanie. Wytwarza się z niego wiele wyrobów, jak kamień przemysłowy, kruszywa drogowe i budowlane, nawozy i marmury. Głównymi odbiorcami kamienia wapiennego są przedsiębiorstwa przemysłu hutniczego, cukrowniczego i energetycznego. Z uwagi na swój skład chemiczny wyrób ma zastosowanie w hutnictwie jako topnik, w cukrownictwie - biały kolor cukru uzyskuje się przez dodanie mleczka wapiennego i energetyce - do odsiarczania spalin. Kruszywa drogowe i budowlane służą zaś do produkcji betonów w budownictwie, budowy murów i fundamentów oraz jako stabilizator pod drogi.

Od 1996 roku Kopalnia Wapienia Morawica to także producent cenionego przez architektów, projektantów wnętrz i klientów marmuru. Jego produkcja stanowi odrębny segment działalności firmy, postrzegany jako wielce prestiżowy. Marmur jest wydobywany w postaci bloków skalnych poddawanych obróbce we własnym zakładzie, w którym bloki te przerabiane są na gotowe wyroby i elementy, takie jak: płyty ścienne i posadzkowe, parapety, okładziny stosowane do wyposażenia kominków, schodów. Marmur Morawica można zobaczyć na Zamku Królewskim w Warszawie, na Wawelu, w Pałacu Prezydenckim, w Urzędzie Rady Ministrów, w Polskim Komitecie Olimpijskim czy na Uniwersytecie Warszawskim. Zdobi on również Teatr Narodowy, Domy Towarowe Centrum czy ściany warszawskiego metra. Ponadto jest powszechnie używany w nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej.

Ale ze względu na swe walory praktyczne i estetyczne coraz częściej stosowany jest w budynkach mieszkalnych. Zyskuje na popularności wśród klientów prywatnych, inwestujących w luksusowe nieruchomości, gdyż morawicki marmur wnosi do wnętrz cenione przez mieszkańców ciepło i piękno, składające się na domową atmosferę.

Józef Dąbek

Józef Dąbek, prezes zarządu:
Kopalnia Wapienia Morawica posiada certyfikat jakości ISO 9001:2000 na wszystkie nasze wyroby, dlatego zaspokaja oczekiwania odbiorców i gwarantuje pełną satysfakcję dotychczasowym i przyszłym klientom. Stąd dobra pozycja na rynku i szereg prestiżowych nagród. Ale nasza świetna marka to przede wszystkim zasługa pracowników i współpracowników, którym z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za wapno nawozowe "Morawica" wapniowo-węglanowe bez magnezu CaO 54%
Wydobywany w Kopalni Wapienia Morawica wapień służy również do produkcji nawozów wapniowych węglanowych. Wapno nawozowe Morawica, jest bezpiecznym, naturalnym produktem. Powstaje w wyniku zmielenia skały wapiennej o wyjątkowo dużej reaktywności. Posiada świadectwo kwalifikacji IUNG w Puławach, zezwalające na zastosowanie go w rolnictwie ekologicznym. Korzyści wynikające ze stosowania to: odkwaszanie gleby, poprawa składu chemicznego i struktury gleby, wzrost odporności roślin na choroby, zwiększenie plonów, podniesienie wartości odżywczej i paszowej produktów rolnych.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie