Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skrzydła 2014. Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach

Redakcja
Promowanie kultury, szczególnie tej lokalnej, świadczącej o bogatych tradycjach regionu to rola niezwykle odpowiedzialna. Ale podjęło się jej i z ogromną pasją, a co najważniejsze – ze świetnymi wynikami, realizuje Muzeum Wsi Kieleckiej. Działania tej instytucji na rzecz ziemi świętokrzyskiej są nieocenione, a umiejętność pozyskiwania zewnętrznych środków sprawia, że realizowane są kolejne ciekawe projekty.

W sierpniu 2014 roku został uruchomiony unikatowy portal z muzyką ludową „Piotr Gan - Kolberg Kielecczyzny” (dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca”). Strona www.piotrgan.pl poświęcona jest wybitnemu dziennikarzowi, badaczowi muzyki ludowej, dokumentaliście. Znalazły się na niej także unikatowe audycje wchodzące w skład imponującej biblioteki Piotra Gana z lat 60. i 70. Strona prezentuje także współczesne odsłony świętokrzyskiej muzyki ludowej prezentowane przez Bronisława Opałkę w audycji „Radio Pigwa”. Intencją muzeum jest, aby portal była miejscem spotkań i prezentacji zespołów ludowych z Regionu Świętokrzyskiego. W przyszłości na www.piotrgan.pl powstanie leksykon zespołów, kapeli oraz solistów ludowych Regionu.

Zobacz: Gala rozdania nagród Skrzydła 2014.

Projekt „Zakup kolekcji prac Pawła Pierścińskiego” pozwoli ocalić od zapomnienia miniony krajobraz polskiej wsi utrwalony w latach 50., 60. i 70. XX wieku na fotografiach wybitnego fotografika, twórcy uznanego nurtu w fotografii zwanego Kielecką Szkołą Krajobrazu. Muzeum Wsi Kieleckiej weszło także w posiadanie negatywów, diapozytywów, które nigdy nie były prezentowane szerszemu odbiorcy, między innymi fotografie lotnicze regionu Świętokrzyskiego z lat 80. Realizacja projektu umożliwi ich premierę oraz możliwość prezentacji na stronie internetowej, która powstanie w ramach projektu.

Dzięki projektowi „Z szafy prababci. Ubiory różnych zawodów w małym miasteczku kieleckim w latach 20 i 30 XX wieku” etnografowie z Muzeum Wsi Kieleckiej odtworzą ubiory grup zawodowych z początku minionego wieku w regionie Świętokrzyskim. Po wnikliwych badaniach etnograficznych, stroje zostaną uszyte. Będą prezentowane na imprezach między innymi w Parku Etnograficznym w Tokarni podczas przedsięwzięć Muzeum Wsi Kieleckiej.

Projekt „Stworzenie sieci WiFi oraz zakup oprogramowania – aplikacji stanowiącej przewodnik po skansenie w Tokarni” umożliwi zwiedzanie w sposób interaktywny. Informacje o skansenie, jego obiektach i wystawach będą dostępne w formie aplikacji mobilnej. W takiej samej formule udostępnione zostanie pięć ścieżek questowych.

Muzeum Wsi Kieleckiej prężnie działa też w mediach społecznościowych. Każdy, kto chce być na bieżąco z wydarzeniami powinien odwiedzić strony www.mwk.com.pl, www.piotrgan.pl oraz profile na Facebooku i Twitterze.

Janusz karpiński

Janusz Karpiński, dyrektor:
- Muzeum Wsi Kieleckiej bardzo aktywnie pozyskuje środki zewnętrzne na realizację projektów, których celem jest ochrona materialnego i niematerialnego dziedzictwa dawnej wsi. Mijający rok obfitował w realizację projektów, które dotyczą ulotnego i trudnego do zachowania dla potomnych niematerialnego dorobku naszych przodków. Muzeum pozyskało na ten cel niemal pół miliona złotych w ramach projektów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kapituła nagrody Skrzydła 2014 przyznała statuetkę za skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację projektów, których celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego
Muzeum Wsi Kieleckiej stało się silną marką turystyczną regionu Świętokrzyskiego. Dzięki pozyskaniu zewnętrznych środków ośrodek dynamicznie się rozwija i poszerza swoją unikatową ofertę. Odwiedzający już niedługo zobaczą bowiem ubiory grup zawodowych z początku minionego odtworzone przez etnografów. Wśród zrealizowanych w ostatnim czasie projektów jest uruchomienie portalu z muzyką ludową www.piotrgan.pl. Pozyskane wsparcie pozwoliło także zakupić kolekcję prac fotografa Pawła Pierścińskiego. Muzeum rozwija się także w kierunku nowych technologii, dzięki czemu będzie możliwe również interaktywne zwiedzanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia