MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynne centrum w Psarach przestanie istnieć

Jarosław PANEK, [email protected]
Centrum Usług Satelitarnych TP SAT w Psarach koło Kielc przestanie istnieć
Centrum Usług Satelitarnych TP SAT w Psarach koło Kielc przestanie istnieć
Duma regionu odchodzi w przeszłość! Wielkie anteny przestaną być potrzebne, a większość pracowników straci pracę. Grupa TP sprzeda obiekt w Psarach spółce TP Emitel, a ta zmodyfikuje profil działalności tego miejsca.

 

Centrum Satelitarne TP SAT w Psarach przez wiele było dują regionu świętokrzyskiego. Oprowadzano po nim zagraniczne delegacje, praca tutaj był marzeniem. Od samego początku placówka tą, choć pod różnymi nazwami zarządzał dyrektor Wiesław Dzierżak. Można powiedzieć bez żadnej przesady, że Psary to właśnie Wiesław Dzierżak.

Ale czasy i technologie się zmieniają, a Grupa TP, w której strukturach znajduje się ośrodek w Psarach podlega ciągłej restrukturyzacji. To dotknęło także ośrodek w sercu Gór Świętokrzyskich.

Restrukturyzacja oznacza w tym przypadku likwidację Departamentu Centrum Usług Satelitarnych TP. Ośrodek w Psarach kupi spółka TP Emitel, firma należąca do grupy TP.

Co dalej z ośrodkiem w Psarach. Ile osób straci pracę, czym będą się zajmowali ci, którzy tutaj zostaną. Jakie stanowisko zajmie legenda tego miejsca, jego założyciel i szef Wiesław Dzierżak. Rozmowiamy z dyrektorem Wiesławem Dzierżakiem

- Panie dyrektorze, centrum TP SAT od lat było legendą, dumą regionu i ikoną świętokrzyskiego biznesu. Firma regularnie otrzymywała nagrody za przedsiębiorczość. A teraz nagle likwidacja. Co się stało?

- Centrum Satelitarne TP SAT w Psarach mocno wpisało się w krajobraz świętokrzyskiego biznesu. Od lat odbieraliśmy z rąk międzynarodowych gremiów prestiżowe nagrody za działal-ność biznesową. Jednak rozwój pojemności i zasięgu międzynarodowych sieci światłowodowych spowodował, że zapotrzebowania na satelitarną technologię transmisji usług głosowych, gwałtownie spadło. Podobnie dla transmisji danych. Rozwój krajowej sieci światłowodowej oraz alternatywnych dla technik satelitarnych technologii sieci komórkowych doprowadził do spadku zapotrzebowania na usługę satelitarnego przesyłu tak zwanego VSAT.

- Czy coś powstanie w miejsce zlikwidowane ośrodka TP SAT?

- O dalszym kształcie i przeznaczeniu nieruchomości w Psarach zadecyduje nabywca, czyli spółka TP Emitel. Będzie tu ona świadczyć usługi teleinformatyczne i satelitarne. W związku z transformacją TP SAT trwają w tej chwili prace nad projektem przełączania usług satelitarnych na inne systemy, takie jak CDMA, GSM czy UMTS oraz zamiana usług połączeń satelitar-nych na połączenia naziemne. Chcemy zachować ciągłość usług, aby klienci nie odczuli zmian.

- Czy likwidacja ośrodka w Psarach oznacza utratę pracy przez zatrudnione tu osoby?

- W departamencie Usług Satelitarnych TP SAT pracownicy odpowiadają za wdrożenie, obsługę oraz utrzymanie infrastruktury i usług w obszarze łączności satelitarnej. Zatrudnio-nych jest tutaj kilkudziesięciu pracowników. Wraz z ograniczeniami działalności będziemy dostosowywać liczebność kadry do potrzeb utrzymania urządzeń. Jesteśmy na etapie rozmów z pracownikami. Część z nich bierze udział w procesie rekrutacyjnym prowadzonym przez TP Emitel. Część pracowników dostanie propozycję skorzystania z ofert pracy w ramach Grupy TP.

- A pan?

- Nowy przyszły właściciel ośrodka w Psarach zaproponował mi, abym pozostał tutaj i zarządzał, realizując nowe zadania.

- Dziękuję za rozmowę.

                                      Wiesław Dzierżak twórca i ojciec sukces Centrum Satelitarnego TP SAT w Psarach koło Kielc. Od początku istnienia tego obiektu zarzą-dzał nim wzorowo, czyniąc z tej placówki dumę regionu. Wybit-ny menadżer, wiceprezes Forum Pracodawców w Kielcach. Członek rady nadzorczej EUTELSAT w Paryżu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia