Nasza Loteria

Sołtys Ambasadorem programu „Czyste Powietrze” – relacja ze spotkania

Materiał informacyjny NFOŚiGW
Program „Czyste Powietrze”, największy w historii Polski, kompleksowy projekt służący walce ze smogiem także poprzez poprawę efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych, zyskuje nowy impuls rozwojowy dzięki zaangażowaniu sołtysów. Liderzy społeczności lokalnej wybierani przez ogół mieszkańców polskiej wsi i cieszący się autorytetem w małych ojczyznach, skutecznie potrafią przedstawiać mieszkańcom korzyści płynące z wymiany węglowego „kopciucha” na nowoczesne, nisko- i zeroemisyjne źródła ciepła oraz gruntownego ocieplenia domu. W całym kraju odbywają się spotkania informacyjne w cyklu „Sołtys Ambasadorem Programu Czyste Powietrze”. Ostatnio w Bałtowie (22 maja), Grójcu (29 maja) i Ostrowi Mazowieckiej (30 maja). Wkrótce kolejne szkolenia będą organizowane w kilku innych miejscowościach na Mazowszu.

Inicjatywa „Sołtys Ambasadorem Programu Czyste Powietrze” to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które wytycza i prowadzi politykę ekologiczną państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – największej w kraju publicznej instytucji finansującej ekorozwój Polski, która od września 2018 r. wraz z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej, wdraża program „Czyste Powietrze”. Główną ideą akcji jest rozpropagowanie programu, za sprawą którego można otrzymać nawet do 136 200 zł bezzwrotnej dotacji na likwidację nieefektywnych kotłów na paliwa stałe i zastąpienie ich czystymi, ekologicznymi źródłami ciepła. Dotację można także otrzymać na kompleksową termomodernizację domów jednorodzinnych, polegającą na ociepleniu ścian i stropów oraz wymianie drzwi i okien na nowocześniejsze i gwarantujące wyższą efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania własnego domu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. To z kolei wprost przekłada się na niższe rachunki za ciepło i energię elektryczną.

Program „Czyste Powietrze” ze względu na swój ogromny zakres (objąć ma aż 3 mln gospodarstw domowych, a jego budżet docelowo sięgnie 103 mld zł) potrzebuje stale szerokiej popularyzacji oraz nowych sojuszników. Sołtysi, lokalni liderzy będący organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, czyli sołectwa, jak nikt inny znają realia społeczne i ekonomiczne w swoich wsiach, doskonale oceniają na swoim terenie warunki i skalę potrzeb w zakresie ogrzewania domów i przede wszystkim umieją dotrzeć z rzeczowymi i użytecznymi informacjami do wszystkich mieszkańców sołectwa, nawet w najmniejszych osadach. Tymczasem program „Czyste Powietrze” adresowany jest w głównej mierze właśnie do mieszkańców wsi i niedużych miejscowości gminnych. Dlatego MKiŚ i NFOŚiGW wspólnie organizują serię spotkań, podczas których sołtysi otrzymują informacje o programie „Czyste Powietrze”, z którymi ruszają potem do mieszkańców sołectw.

– Sołtysi są liderami społecznymi i mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami swoich sołectw, cieszą się także ich zaufaniem, gdyż wybierani są w sposób powszechny podczas zebrań wiejskich – podkreśla minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa. – Chciałabym, żeby ci lokalni liderzy opinii stali się ambasadorami programu „Czyste Powietrze”, zachęcając innych mieszkańców sołectw do skorzystania z proekologicznego programu oferującego wielotysięczne dotacje. Działania sołtysów będą niezwykle cennym wkładem nie tylko w dalszy rozwój programu, ale przede wszystkim w stan powietrza w naszych „małych ojczyznach” oraz przyczynią się do poprawy zdrowia i jakości życia Polaków.

Z opiniami szefowej resortu klimatu i środowiska współgrają uwagi Pawła Mirowskiego, wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, który zaznacza: – Program „Czyste Powietrze” jest skierowany do każdego sołtysa i zarazem każdego mieszkańca sołectwa. Sołtysi mają najlepszą możliwość dotarcia do sąsiadów, którzy mieszkają w domach wymagających docieplenia i wymiany starego pieca na nowe, ekologiczne, wygodne i komfortowe źródło ciepła. Autorytet, sprawność i skuteczność sołtysów pozwoli szerzyć wiedzę o zaletach programu „Czyste Powietrze” wśród mieszkańców sołectw. A jeśli sołtysi sami będą korzystać z dofinansowania, ich domy staną się wzorcem i przykładem dla innych.

Spotkania w ramach inicjatywy „Sołtys Ambasadorem Programu Czyste Powietrze” odbyły się w tym roku już w kilku miejscowościach, najpierw w Wąchocku w województwie świętokrzyskim (22 lutego), następnie na Podlasiu – w Łomży i Turośli (13 marca) i następnie w Lipsku i Sztabinie (5 maja). Ostatnio w Bałtowie w województwie świętokrzyskim (22 maja) oraz w Grójcu na Mazowszu (29 maja) i Ostrowi Mazowieckiej (30 maja). Kolejnymi miejscami szkoleń dla sołtysów będą: Sokołów Podlaski (31 maja), Garwolin (31 maja), Maków Mazowiecki (1 czerwca), Pułtusk (2 czerwca), Ostrołęka (6 czerwca) i Wyszków (13 czerwca).

Podczas wystąpień minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy i wiceprezesa NFOŚiGW Pawła Mirowskiego na temat korzyści z programu „Czyste Powietrze” na sali zawsze ożywia się dyskusja. Sołtysi bardzo chętnie zadają pytania, są dociekliwi i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Wszyscy zgadzamy się, że ciepły dom, czyste powietrze oraz niższe rachunki to jest to, czego powszechnie oczekujemy. Program dotacyjny nie tylko poprawi jakość powietrza oraz obniży rachunki za ciepło i energię, ale przede wszystkim przyczyni się do poprawy jakości naszego zdrowia oraz życia. W trakcie spotkania głos zabierają również doradcy energetyczni, którzy służą pomocą w pozyskaniu niezbędnych informacji dotyczących programu „Czyste Powietrze”.

Sołtysi po zakończonej części szkoleniowej otrzymują tabliczki – „Sołtys Ambasadorem Programu Czyste Powietrze” oraz certyfikat, który poświadcza, że uczestniczyli w szkoleniu. Zdobyta wiedza znacznie pomoże im w szerzeniu informacji na terenie sołectw – przede wszystkim w kwestii warunków i zasad korzystania z dotacji oferowanych przez NFOŚiGW. Kompleksowe informacje dedykowane sołtysom znajdują się na stronie: DLA SOŁTYSA – Program Czyste Powietrze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sołtys Ambasadorem programu „Czyste Powietrze” – relacja ze spotkania - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia