Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spada wysokość inwestycji funduszy – alarmują eksperci. Wiemy, gdzie jeszcze są pieniądze na przyszłościowe biznesy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Martwią się właściciele startup'ów i większych spółek: pieniędzy na rozwój jest coraz mniej. Na polskie firmy planujące ekspansję gospodarczą czeka jednak już teraz 450 mln zł
Martwią się właściciele startup'ów i większych spółek: pieniędzy na rozwój jest coraz mniej. Na polskie firmy planujące ekspansję gospodarczą czeka jednak już teraz 450 mln zł 123rf.com/profile_foxaon
Wysokość inwestycji funduszy w startupy i bardziej rozwinięte biznesy w ostatnim czasie spadła – alarmują eksperci. Tymczasem, jak wynika z danych RSM Global, wysokość kapitału w private equity, który nie został jeszcze zainwestowany, wynosi na całym świecie 1,24 biliona dolarów. Co zrobić, aby część tej kwoty trafiła jednak nad Wisłę?

Spis treści

Wysokość inwestycji funduszy w startupy i bardziej rozwinięte biznesy w ostatnim czasie spadła. W Polsce finansowanie venture capital wyniosło w drugim kwartale tego roku jedynie 429 mln zł. Z kolei w private equity w 2022 r. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej przeprowadzona łączna wartość kupna i sprzedaży osiągnęła wartość jedynie 9,99 mld euro. Oznacza to, że była ona o 23,4 proc. niższa niż w 2021 r. – zwraca uwagę Paweł Gąsior, dyrektor inwestycyjny Da Gama ASI, funduszu zarządzanego przez Vinci S.A.

Spadła skumulowana wartość polskich inwestycji. Mniej podmiotów pozyskało też środki

Warto przypomnieć, że PFR Ventures i Inovo VC podały w swoim raporcie, że w pierwszym kwartale 2023 r. 127 polskich spółek pozyskało od funduszy venture capital łącznie 446 mln zł. To o 68 firm mniej niż w analogicznym kwartale zeszłego roku. Co więcej, skumulowana wartość polskich inwestycji zagranicznych w 2021 r. była niższa niż średnia OECD. W drugim kwartale 2023 r. kwota ta była jeszcze skromniejsza i wyniosła jedynie 429 mln zł. Finansowanie dotyczyło 116 spółek oraz 69 funduszy.

– Spadkowy trend wynika po części z utrzymujących się na wysokim poziomie stóp procentowych, ale także z sytuacji geopolitycznej. Drugą składową są w dużej mierze kończące się środki z funduszy pochodzących np. z programów unijnych lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – komentuje Paweł Gąsior, dyrektor Inwestycyjny Da Gama ASI, funduszu zarządzanego przez Vinci S.A.

Niecałe dwa miliony złotych do wydania. Pieniądze będą czekać na beneficjentów, ale dopiero od 2024 r.

W lipcu tego roku Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że pierwsze konkursy, w których startupy będą mogły pozyskać 1,8 mld zł, zostaną rozpisane do końca 2023 r. Oznacza to, że spółki otrzymają środki najprawdopodobniej dopiero w przyszłorocznej perspektywie.

Duża liczba transakcji w regionie EICC nie przełożyła się w 2022 r. na wysoką wartość kupna i sprzedaży

Jeśli zaś chodzi o private equity, to z danych z raportu „Emerging Europe M&A Report 2022/2023”4 można się dowiedzieć, że w 2022 r. w regionie Europy Środkowo–Wschodniej przeprowadzono aż 289 transakcji, czyli najwięcej od pięciu lat. Oznacza to wzrost o 3,2 proc. rok do roku. Mimo to, w 2022 r. łączna wartość kupna i sprzedaży z private equity wyniosła 9,99 mld euro, i była o 23,4 proc. niższa niż w 2021 r.

Inwestycje w private equity mają potencjał przekraczający bilion dolarów

Jak wynika z danych RSM Global, wysokość kapitału w private equity, który nie został jeszcze zainwestowany, wynosi na całym świecie 1,24 bln USD. W Europie jest on jednak ograniczony do kwoty 250 mld USD, co i tak pokazuje skalę potencjału, jaki posiada ten segment, również na Starym Kontynencie.

Do wzięcia 450 mln zł. Łączna kwota inwestycji może przekroczyć miliard złotych

Dyrektor Paweł Gąsior podkreśla, że swojej szansy szuka także fundusz Da Gama ASI, który chce zainwestować 450 mln zł w pomoc polskim spółkom w rozwoju biznesu i ekspansji zagranicznej. Jednorazowo tego rodzaju firmy mogą pozyskać od Da Gama ASI nawet 90 mln zł – podkreśla finansista.

Jak udało się nam dowiedzieć, cały fundusz ma do rozdysponowania kwotę przekraczającą miliard złotych.

– Ponad miliard złotych to istotna kwota, biorąc pod uwagę, że w całym 2022 r. firmom udało się pozyskać 3,6 mld zł. Mówimy tutaj sumarycznie o 244 podmiotach venture capital, 435 firmach i 460 transakcjach. To porównanie pokazuje nasz możliwości oraz skalę, z jaką planujemy działać – zapewnia Paweł Gąsior.

Co zrobić, by mieć szansę na pozyskanie finansowania?

Szansę na zdobycie środków mają firmy, które chcą prowadzić ekspansję na rynki zagraniczne. Mogą one pozyskać finansowanie w wysokości od 10 do 90 mln zł. Warto jednak zaznaczyć, że okres finansowania wynosi od trzech do dziesięciu lat. Fundusz oferuje zarówno finansowanie kapitałowe, dłużne oraz mezzanine (instrument pośredni między dwoma pierwszymi), a przedmiotem inwestycji mogą być zarówno polskie przedsiębiorstwa, jak również zagraniczne spółki zależne polskich podmiotów – wyjaśnia specjalista.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spada wysokość inwestycji funduszy – alarmują eksperci. Wiemy, gdzie jeszcze są pieniądze na przyszłościowe biznesy - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia