Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka KFG, pod szyldem znanych instytucji, zachęcała do ryzykownych inwestycji. Interwencja UOKiK

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zdaniem UOKiK działania przedsiębiorcy miały na celu zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych.
Zdaniem UOKiK działania przedsiębiorcy miały na celu zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
UOKiK nałożył łącznie 160 tys. zł kar na firmę KFG i jej szefa za nieuprawnione wykorzystanie logotypów znanych instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz używanie wprowadzającej w błąd nazwy „Krajowy Fundusz Gwarancyjny”. Urząd wskazał, że działania przedsiębiorcy miały na celu zachęcenie do ryzykownych inwestycji finansowych. Spawa trafiła do prokuratury.

Spis treści

Jak wyjaśnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółka KFG prowadzi działalność na terenie całej Polski za pośrednictwem stron internetowych www.krajowyfunduszgwarancyjny.pl oraz www.kfgsa.pl.

Oprocentowane pożyczki jak obligacje

Urząd informuje, że KFG Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie zachęcała do inwestowania w produkty finansowe powiązanej firmy Obligacje Społeczne P.S.A. Obie spółki sugerowały, że są to „obligacje” lub „obligacje społeczne”, chociaż w rzeczywistości były to oprocentowane pożyczki, których konsumenci mieli udzielać przedsiębiorcy. Spółka Obligacje Społeczne została w czerwcu 2022 r. ukarana decyzją prezesa UOKiK.

Nielegalnie wykorzystane logotypy instytucji

Spółka KFG na swojej stronie internetowej wykorzystała logotypy Komisji Nadzoru Finansowego, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Używanie znanych logotypów mogło wywołać u konsumentów mylne wrażenie, że oferowane produkty objęte są systemem nadzoru lub gwarancji. Konsument widząc logotypy KNF, BFG, UFG, PFR mógł przypuszczać, że zostały umieszczone za wiedzą i zgodą tych instytucji, co w nieuzasadniony sposób mogło podnosić atrakcyjność prezentowanych produktów. Ta niezgodna z prawem praktyka mogła wpływać na decyzje zakupowe klientów oraz ich przekonanie, że pieniądze zainwestowane w promowany produkt są zabezpieczone - pisze UOKiK.

Nazwa wprowadzająca w błąd

Ponadto, jak informuje UOKiK, KFG na swojej stronie internetowej oraz profilu na Facebooku posługuje się nazwą „Krajowy Fundusz Gwarancyjny”. Może to wprowadzać konsumentów w błąd, że KFG to podmiot ustawowy działający w Banku Gospodarstwa Krajowego. Wywoływanie przez spółkę takiego przekonania mogło zwiększać wiarygodność prezentowanej na stronie oferty „obligacji społecznych” i dodatkowo zachęcać do ich kupowania.

- Nieuczciwe praktyki stosowane przez spółkę KFG były podwójnie szkodliwie. Konsumentów wprowadzano w błąd – produkt oferowany jako tzw. obligacje społeczne był de facto niezabezpieczoną pożyczką o wysokim poziomie ryzyka. Dodatkowo przedsiębiorca bezprawnie używał logotypów instytucji, które nadzorują rynek finansowy, dbają o bezpieczeństwo uczestników, udzielają gwarancji i wsparcia. To nadużycie mogło wpłynąć na decyzje konsumentów, zwiększać ich zainteresowanie promowaną ofertą i sugerować jej bezpieczeństwo - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kary dla spółki i sprawa w prokuraturze

Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów odpowiedzialność finansową poniesie zarówno spółka KFG, jak i jedyny członek jej zarządu, który umyślnie doprowadził do nieprawidłowości. Nałożone kary wynoszą łącznie prawie 160 tys. zł.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na KFG Spółkę Akcyjną z siedzibą w Warszawie kary pieniężne o łącznej wysokości 89 505 zł, a na „Mateusza Wojciecha Kurczka – członka zarządu pełniącego funkcję prezesa zarządu KFG Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie w związku z umyślnym dopuszczeniem do naruszenia przez przedsiębiorcę KFG Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie zakazu określonego w art. 24 ust. 1 i 2 pkt 3 ww. ustawy (…)” karę w łącznej wysokości 70 000 zł.

- Prezes spółki KFG odgrywał kluczową rolę w przygotowaniu i realizacji strategii firmy. Osobiście angażował się we wszystkie aspekty działalności spółki. Nie ulega wątpliwości, że miał świadomość nieuprawnionego wykorzystania logotypów instytucji finansowych oraz stosowania wprowadzającego w błąd określenia „Krajowy Fundusz Gwarancyjny”. Dlatego zdecydowałem, że musi za to ponieść osobiście karę finansową – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jak dodaje, UOKiK o działaniach KFG i jej prezesa zawiadomił Prokuraturę Krajową.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółka KFG, pod szyldem znanych instytucji, zachęcała do ryzykownych inwestycji. Interwencja UOKiK - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia