MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółki leasingowe kontrolowane przez Leszka Czarneckiego nie mają prawa pobierać VAT – orzekł sąd. Na jakie konto powinien trafiać podatek?

OPRAC.:
Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił decyzję Sądu Okręgowego w sprawie właściwego rachunku dla dokonywania wpłat na podatek VAT. Spółki leasingowe kontrolowane przez miliardera nie otrzymają już środków
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił decyzję Sądu Okręgowego w sprawie właściwego rachunku dla dokonywania wpłat na podatek VAT. Spółki leasingowe kontrolowane przez miliardera nie otrzymają już środków 123rf.com.profile/kritchanut
Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uznał, że spółki leasingowe kontrolowane przez Leszka Czarneckiego nie mają prawa pobierać VAT od klientów. Nie oznacza to, że tego podatku nie trzeba płacić w ogóle. Sąd wskazał właściwy rachunek dla klientów VB Leasing (VBL) i VB Leasing Automotive (VBLA).

Spis treści

Spółki leasingowe kontrolowane przez finansistę Leszka Czarneckiego nie mogą pobierać podatku VAT od klientów. Ten powinien trafiać na konto Podmiotu Zarządzającego Aktywami – uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Postanowienia są prawomocne.

Klienci, po decyzji Sądu Okręgowego mogli wpłacać środki na konta spółek leasingowych

W grudniu ubiegłego roku zarządcy spółek leasingowych VB Leasing (VBL) i zależna od niej VB Leasing Automotive (VBLA) – obie spółki znajdują się w restrukturyzacji – złożyli w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu wnioski o udzielenie im zabezpieczeń w związku z wytoczeniem powództw o uznanie sprzedaży wierzytelności w równowartości podatku VAT za bezskuteczne.

Spółki otrzymały tymczasową możliwość podawania klientom swojego rachunku do spłaty podatku VAT. Zamiast jednak przeznaczyć te środki na regulowanie zobowiązań podatkowych, wydawały je na inne cele m.in. wypłatę dywidend.

To Cie może zainteresować

Podmiot Zarządzający Aktywami, spółka zależna Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zaskarżył postanowienia Sądu Okręgowego pierwszej instancji o udzieleniu zarządcom spółek leasingowych zabezpieczeń.

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podzielił argumentację Podmiotu Zarządzającego Aktywami

W dniu 3 czerwca 2024 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podzielił w całości argumentację PZA. Oddalił wnioski zarządców spółek leasingowych i uznał, że nie mają one prawa pobierać podatku VAT, który powinien trafiać na konta Podmiotu Zarządzającego Aktywami.

Decyzja SA we Wrocławiu oznacza to, że klienci spółek leasingowych wszystkie zobowiązania – raty leasingowe i podatek VAT – powinni spłacać tylko na rachunki PZA.

– To jedynie słuszna decyzja. Spółki otrzymały już pełne wynagrodzenie za sprzedane wierzytelności, w tym równowartość całego podatku VAT, który mają zapłacić przez cały okres trwania umowy. Nie mają pieniędzy na regulowanie bieżących zobowiązań podatkowych, ponieważ przeznaczyły pieniądze na inne cele, zamiast akumulować środki. Wnioski zarządców sprowadzały się do tego, że spółki drugi raz otrzymałyby zapłatę za to samo. To byłoby działanie na szkodę klientów i finansów publicznych – mówi prezes Podmiotu Zarządzającego Aktywami Robert Midura– Rashed.

Robert Midura–Rashed przypomina jednocześnie, że od lipca 2020 roku na rachunki VAT–owskie spółek leasingowych poprzednicy prawni PZA przelali około 700 mln zł równowartości podatku VAT od nabytych wierzytelności leasingowych. – Przyczyn braku pieniędzy na bieżące regulowanie podatku VAT należy poszukiwać w działaniach zarządów spółek – dodaje prezes PZA, który jest kluczowym wierzycielem VB Leasing.

Spółka wypłaciła akcjonariuszom milionowe dywidendy

Podmiot Zarządzający Aktywami dokonał przeglądu sprawozdań finansowych VBL. Wynika z niego, że na koniec 2018 r. zobowiązania spółki przekraczały jej majątek o 331 mln zł, na koniec 2019 r. o 437 mln zł, a na koniec 2020 r. było to już 456 mln zł. Oznacza to, że już pod koniec 2018 r. spółka znalazła się w stanie zagrożenia niewypłacalnością i istniało niebezpieczeństwo ogłoszenia jej upadłości. Spółka – zdaniem PZA – stała się niewypłacalna najpóźniej na koniec 2020 r.

Mimo tak trudnej sytuacji finansowej spółka nie odkładała pieniędzy na zobowiązania podatkowe, a jednocześnie wypłacała akcjonariuszom dywidendę. W sumie, w latach 2019-2022, spółka przekazała akcjonariuszom 203,7 mln zł z tytułu dywidend, z czego bezpośrednio do portfela Leszka Czarneckiego trafiło blisko 45 mln zł (w latach 2019-2020) a do kontrolowanej przez niego LC Corp. B.V kolejne 57 mln zł (w latach 2019-2022).

PZA zgłasza sprawę do prokuratury. Czy mogło dojść do popełnienia przestępstwa?

Według PZA, decyzje byłego zarządu spółki tylko pogłębiły jej problemy finansowe. Wypłacając pieniądze – w formie dywidend – były zarząd VBL mógł wyrządzić spółce szkodę wielkich rozmiarów. Dlatego Podmiot Zarządzający Aktywami zawiadomił w kwietniu prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu VB Leasing.

Należące do grupy Leszka Czarneckiego VB Leasing oraz zależna od niej VB Leasing Automotive oferowały klientom leasing oraz pożyczki, które z uwagi na przyjęty model operacyjny i biznesowy, finansowane były przez Idea Bank oraz Getin Noble Bank. Obecnie spółki nie pozyskują nowych klientów – obsługują jedynie dotychczas zawarte umowy leasingowe. Nie mają też wystarczającego kapitału do bieżącego regulowania zobowiązań podatkowych. W momencie otwarcia sanacji, luka VAT-owska obu spółek sięgała blisko miliarda złotych.

Źródło: Bridge

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spółki leasingowe kontrolowane przez Leszka Czarneckiego nie mają prawa pobierać VAT – orzekł sąd. Na jakie konto powinien trafiać podatek? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia