Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedaż bez zakładania działalności gospodarczej? Działalność nierejestrowana w 2024 zwiększyła swój limit

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75% płacy minimalnej. W 2024 roku limit ten zwiększy się dwa razy.
Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75% płacy minimalnej. W 2024 roku limit ten zwiększy się dwa razy. unsplash
Działalność gospodarcza bez rejestracji, czyli tzw. działalność nierejestrowana pozwala na spróbowanie swoich sił bez zakładania firmy. Ile można zarobić bez rejestrowania działalności? Dla kogo jest taka działalność i jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy, aby nasze dochody były niższe niż pewien określony pułap. Ile to jest w 2024 roku? Od 1 stycznia ten próg znacząco wzrósł. Sprawdzamy, jakie zaszły zmiany w działalności bez rejestracji.

Spis treści

Limit działalności nierejestrowanej. Ile wynosi w 2024 roku?

Zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców podatnik nie musi rejestrować swojej działalności, jeśli miesięcznie osiąga z niej przychody niższe niż 75% płacy minimalnej. W 2024 roku limit ten zwiększy się dwa razy.

W 2024 r. kwota wynagrodzenia minimalnego wzrośnie dwa razy, pierwszy raz od styczniado 4 242 zł, a drugi raz od 1 lipca do kwoty 4 300 zł. Oznacza to, że przez pierwsze półrocze miesięczny przychód z działalności nierejestrowanej nie może być większy niż 3 181,15 zł. W drugim półroczu nie może przekroczyć miesięcznie 3 225 zł. W konsekwencji będzie można zarobić nawet 38,4 tys. bez rejestrowania działalności. Trzeba jednak pamiętać o limitach miesięcznych, które mogą być barierą dla prowadzenia takiego biznesu - tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jeżeli przekroczymy ten limit, Urząd Skarbowy może uznać to za prowadzenie działalności gospodarczej.

W takiej sytuacji konieczne będzie zarejestrowanie takiej działalności w terminie siedmiu dni. Jeżeli do przekroczenia limitu nie dojdzie – działalności nie trzeba będzie nigdzie zgłaszać. Początkowo projekt zakładał limit przychodów na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Ostatecznie jednak zdecydowano, że wzrośnie z 50% na 75%. Działalność ta podlega opodatkowaniu i rozliczeniu wg skali podatkowej w zeznaniu rocznym.

Kwota wolna od podatku wynosi 30 000 zł. Jeżeli zarobimy powyżej tej kwoty - podatek trzeba będzie zapłacić.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Aby prowadzić taką działalność, trzeba jednak spełnić kilka wymagań. Działalność tę:

 • mogą prowadzić osoby fizyczne,
 • działalność nie może być prowadzona w ramach spółki cywilnej,
 • nie może dotyczyć działalności regulowanej.

Dodatkowym wymogiem jest fakt, że decydując się na taką działalność, przez ostatnie 60 miesięcy nie mogliśmy prowadzić działalności gospodarczej rejestrowanej.

– Działalność nierejestrowana jest korzystna dla podatnika, ponieważ cechuje się minimalną ilością formalności oraz brakiem konieczności opłacania składek ZUS. Podlega ona opodatkowaniu i rozliczeniu w zeznaniu rocznym według skali podatkowej – dodaje Piotr Juszczyk z inFaktu.

Jak założyć działalność nierejestrowaną?

Jak sama nazwa wskazuje, działalności nierejestrowanej nie trzeba zakładać. To rozwiązanie pozwalające przekonać się w praktyce, jak wygląda prowadzenie małego biznesu bez formalnego zakładania firmy.

Jakie obowiązki ma osoba prowadząca działalność nierejestrowaną?

Obowiązki osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną to:

 • prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży,
 • rozliczanie przychodów z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej,
 • przestrzeganie praw konsumentów,
 • wystawianie faktur lub rachunków na żądanie kupującego.

W praktyce kasę fiskalną posiadać muszą jedynie osoby sprzedające towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Jest to np. sprzedaż:

 • gazu płynnego,
 • części do silników spalinowych,
 • nadwozia do pojazdów silnikowych,
 • sprzętu radiowego.

Czy mogą ją prowadzić niepełnoletni oraz bezrobotni?

Co ciekawe taką działalność mogą prowadzić również osoby niepełnoletnie oraz bezrobotni. Prowadzący działalność może korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT. Gdyby jednak działalność objęła:

 • usługi prawnicze,
 • doradztwo,
 • usługi jubilerskie,
 • ściąganie długów,
 • sprzedaż części do samochodów i motocykli,
 • handel przez Internet kosmetykami, sprzętem gospodarstwa domowego, produktów elektronicznych i optycznych

wówczas taka osoba będzie musiała się zarejestrować jako podatnik VAT.

Obowiązek wystawiania faktur w działalności nierejestrowanej

Osoba niebędąca płatnikiem VAT nie ma obowiązku wystawiania faktur ani rachunków. Możliwa jest jednak sytuacja, w której klient będzie tego oczekiwał. Prowadzący działalność powinien w takiej sytuacji wystawić fakturę. W miejscu na dane sprzedawcy na dokumencie wystarczy zawrzeć swoje imię i nazwisko.

Prowadząc działalność nierejestrowaną – trzeba jednak pamiętać o obowiązku zapłacenia podatku od uzyskanego dochodu. Oznacza to możliwość odliczenia od dochodu kosztów oraz pomniejszenie dochodu do opodatkowania. W tym celu warto zachować faktury oraz prowadzić specjalną ewidencję przychodów i kosztów.

Wysokość podatku ustala się na podstawie skali podatkowej. Rozliczenie następuje w formie zeznania podatkowego PIT 36, które składa się corocznie do końca kwietnia za rok ubiegły.

Działalność nierejestrowana funkcjonuje w polskim systemie prawnym od 2018 roku. Proponowane zmiany mają być jej rozszerzeniem. Dzięki temu zniknęła podstawa prawna do wystawiania mandatów oraz wszczynania postępowań wobec osób, które prowadziły drobne interesy, np. szyjąc maskotki dla dzieci czy sprzedając warzywa z własnego ogródka.

Sejm pracuje nad zmianami w działalności nierejestrowanej. Które przepisy zostaną zmodyfikowane?

W Sejmie jest przygotowywany projekt zmiany limitu przychodu 75% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie na roczny limit wynoszący dziewięciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Jest to więc odpowiednik dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia i współczynnika 75%.

- Projektowana zmiana ma na celu wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej, kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Taka zmiana byłaby korzystna dla podatników. Wyobraźmy sobie osobę, która wytwarza wyroby w długim czasie, a następnie w krótkim czasie je sprzedaje – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Jak dodaje - może okazać się, że przy dzisiejszych przepisach przekroczy limit miesięczny.

- Jednak, gdyby limit był liczony rocznie, to nie zostałby przekroczony. Z pewnością taka zmiana przyczyniłaby się do zwiększania aktywności wielu osób podejmujących drobną działalność zarobkową – dodaje Piotr Juszczyk.

Może to być korzystne dla osób prowadzących sprzedaż sezonową, np. kwiaty przy cmentarzach lub ozdób świątecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprzedaż bez zakładania działalności gospodarczej? Działalność nierejestrowana w 2024 zwiększyła swój limit - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia