Stu najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego 2011

Redakcja
Michał Sołowow po raz kolejny znalazł się na szczycie naszej listy najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
Michał Sołowow po raz kolejny znalazł się na szczycie naszej listy najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
Oto tegoroczna lista 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. To unikalne zestawienie, bo w skali lokalnej jedno z niewielu w Polsce. Tygodniki opinii przygotowują takie rankingi, ale w skali kraju. Nasza lista to sto, a w tym roku nawet sto jeden nazwisk tylko z naszego województwa. Na tym polega jej wartość. Pojawiły się na niej nowe nazwiska, wielkie wzloty i upadki. Sprawdź, kto się znalazł w naszym zestawieniu i kim są ludzie, których majątki oceniliśmy na grube miliony.

Tradycyjne już nasz system szacowania majątku najzamożniejszych mieszkańców województwa oparliśmy o średnią wycenę wszystkich giełdowych spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Wyciągnęliśmy średnią ze wskaźnika c/z, który odzwierciedla rynkową wycenę notowanych w Warszawie przedsiębiorstw. Średnia dla całego rynku na 5 grudnia 2011 roku wyniosła 18,5 i właśnie przez tyle mnożyliśmy zysk netto, szacując wartość firm. Nawet w przypadku spółek giełdowych, których realne wyceny na warszawskim parkiecie są inne, na przykład niższe lub wyższe niż owa średnia, my zastosowaliśmy wycenę średnią. Następnie – co jest nowością uśredniliśmy wyniki uzyskane w tym i w dwóch poprzednich latach. Takie rozwiązanie sugerowali w wielu rozmowach sami przedsiębiorcy. Jako przykład podawali sytuację, że dane tylko z jednego roku nie zawsze są miarodajne – czasem firma dużo inwestuje i pokazuje mały zysk – a przecież jej wartość nie maleje. Postanowiliśmy uwzględnić te sugestie i przygotować listę w oparciu o dane z trzech lat.

 

NIESPODZIANKI

Co zaskoczy naszych czytelników? Z pewnością awanse niektórych osób oraz spadki innych. Tak to już jest w czasach spowolnienia, że jedne firmy zyskują na kryzysie, inne mocno tracą. Znalazło to przełożenie w naszych rankingu. Największe awanse zaliczyli Robert Dziubeła z firmy Defro, Zenon Derewlanko, właściciel DEK Meble.

KOGO BRAKUJE NA LIŚCIE?

Tradycyjnie już oparliśmy nasz ranking o dane spółek z Krajowego Rejestru Sądowego, które są powszechnie dostępne dla każdego. Nie zdradzamy więc żadnej tajemnicy! Dodatkowo, na liście znalazły się osoby prowadzące działalność gospodarczą jako osoby fizyczne ale przekazały informację o swoich zyskach.

Dane takich firm nie są przekazywane do Krajowego Rejestru Sądowego, ale osoby te dobrowolnie zgodziły się podać wartość swojego majątku i wyniki firm. Ale nie uczynili tego wszyscy. Wielu bardzo dużych przedsiębiorców nie wyraziło zgody na taką publikację, a w KRS nie znajdziemy danych choćby takich gigantów rynku jak Piekarnia Pod Telegrafem. Stąd wielu przedsiębiorców wciąż nie ma w naszym zestawieniu.

Jak czytać oznaczenia?

W tym roku wiele osób figuruje na naszej liście po raz kolejny, inni dopiero debiutują. Aby ułatwić państwu czytanie rankingu, zamieszczamy wyjaśnienia:

100 milionów złotych – pierwsze duże cyfry, to wycena majątku na tegorocznej liście według uśrednionych danych za rok 2010 i dwa poprzednie lata

(n.) – ten skrót oznacza, że dana osoba występuje pierwszy raz w naszym zestawieniu

(5) – cyfra w nawiasie oznacza ubiegłoroczne miejsce w rankingu

(n. n.) – nie notowany w ubiegłym roku

A oto najbogatsi mieszkańcy regionu świętokrzyskiego:

1. Michał Sołowow
USŁUGI, PRODUKCJA
4,6 miliarda złotych (1)

Trudno się spodziewać, że ktoś go kiedyś przegoni na naszej liście, bo to gracz klasy międzynarodowej. Jak większość giełdowych rekinów odrabia straty, po bolesnych spadkach cen jego akcji w roku 2008 i 2009. Michał Sołowow to wciąż jedyny mieszkaniec naszego regionu, którego „Forbes” klasyfikuje wśród najbogatszych ludzi świata. Jest też praktycznie stałym uczestnikiem list najzamożniejszych ludzi Europy Środkowo-Wschodniej.

Ten biznesmen – sportowiec ma dopiero 49 lat, a jego zasługi dla Kielc są już nieprzeciętne i z pewnością przejdą do historii. W 2010 roku kolejne duże świętokrzyskie firmy wyprowadzały się z Kielc do Warszawy, tam zostawiając podatki, a tymczasem Michał Sołowow czyni odwrotnie, sprowadza przedsiębiorstwa z innych miejsc Polski właśnie do stolic regionu. Praca w spółkach kontrolowanych przez niego to doskonała rekomendacja w życiorysie i szkoła dobrego zarządzania.

Jest jednym z największych inwestorów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. 49-letni kielczanin kontroluje Synthos, Barlinek, Cersanit i Echo Investment. Synthos to największy w Europie producent kauczuków emulsyjnych. Powstał z połączenia Zakładów Chemicznych Dwory w Oświęcimiu i czeskiej spółki Kaučuk w Kralupach. W ubiegłym roku firma osiągnęła 3,86 miliarda złotych przychodu i prawie pół miliarda złotych zysku, z kolei Grupa Kapitałowa Barlinek jest światowym liderem produkcji podłóg drewnianych. Eksportuje swe wyroby do ponad 50 krajów świata. W 2010 roku zwiększył przychody do 588 milionów złotych. Cersanit to z kolei jedna z większych w Europie firm wytwarzających ceramikę łazienkową i płytki ceramiczne, a Echo Investment jest spółką deweloperską.

Sołowow biznesem zajął się po studiach, na początku lat 90. Zarobione w czasie wyjazdów do Niemiec pieniądze zainwestował w spółkę budowlaną Mitex, którą po kilkunastu latach korzystnie sprzedał francuskiej firmie Eiffage. Na początku lat 90. stworzył spółkę Nomi, pierwszą u nas sieć handlową typu dom i ogród, którą sprzedał brytyjskiemu koncernowi Kingfisher. Był między innymi właścicielem kieleckich dzienników „Echo Dnia” i „Słowo Ludu” oraz „Życia Warszawy” czy „Przekroju”.

Jego największą pasją są rajdy samochodowe. Dziś startuje w najbardziej prestiżowych imprezach tego typu w Europie i zajmuje czołowe miejsca. Jest ulubieńcem rajdowej publiczności, która nazywa go „Sołkiem”. Dwukrotnie został rajdowym wicemistrzem Polski w 2006 i 2010 roku oraz Europy w latach 2008 i 2009.

W 2010 roku Michał Solowow został również powołany na Honorowego Konsula Generalnego Rumunii. Prywatnie nasz najbogatszy mieszkaniec raczej nie lubi być na pierwszych stronach gazet, chyba że dotyczy to jego osiągnięć sportowych. Nawet wtedy, gdy zdarza mu się pomagać finansowo jakiejś instytucji, prosi o zachowanie dyskrecji. Ma dwa prywatne odrzutowce, z czego jeden mniejszy stacjonuje w Masłowie zaś drugi większy w Warszawie.

2. Krzysztof Klicki
USŁUGI, HANDEL
838 milionów złotych (2)

 

W zeszłym roku awansował z piętnastego na drugie miejsce. W tym – potwierdził swoją mocną pozycję. Po kłopotach „płynnościowych” Grupy Kolportera sprzed dwóch lat chyba nie ma już śladu, a przyszedł czas na jej uporządkowanie i konsolidację. Niestety, ze względu na trudną sytuację na światowych rynkach nie powiodły się plany wprowadzenia w tym roku przedsiębiorstwa na warszawski parkiet.

Stworzony przez niego gigant, czyli Grupa Kapitałowa Kolporter wychodzi na prostą, w ubiegłym roku obchodziła 20-lecie istnienia. Krzysztof Klicki wciąż pozostaje królem kolportażu, choć chyba bardziej dynamicznie rozwija się w tej chwili rynek usług kurierskich, czy dystrybucji produktów FMCG. Grupa szybko rozwija także sieć sklepów spożywczych Dobry Wybór, które powstają nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale też na przykład w Radomiu. Kolporter to też duży deweloper, a w swoich portfolio posiada również spółkę oferującą usługi budowlane oraz spółkę targową w Sosnowcu.

Miniony rok był dla grupy bardzo udany. Jej przychody osiągnęły 3 miliardy 400 milionów złotych, a zysk netto, po nieco słabszych dwóch ostatnich latach to 29 milionów złotych.

Krzysztof Klicki nie rozpoczynał kariery od rozwożenia gazet fiatem 126 p, trabantem czy wartburgiem, jak głoszą to kieleckie legendy. To był opel kadett, pożyczony od ojca, który potem to auto sprzedał. Nasz drugi najbogatszy mieszkaniec regionu postanowił potem to auto odkupić na pamiątkę, ale prawdopodobnie samochód wyjechał za wschodnią granicę.

 

Krzysztof Klicki prywatnie uwielbia szybkie samochody, uprawia aktywnie sport, kocha piłkę nożną, gra w tenisa. Lubi wyskoczyć swoim helikopterem na ważny mecz, gdzieś w Europie. Ci, którzy dobrze go znają, twierdzą, że nadal pozostaje skromnym człowiekiem.

3. Marian Kwiecień
PRODUKCJA
455 milionów złotych (3)

 

Kolejny rok z rzędu znajduje się w ścisłej czołówce najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zaczynał w latach 70., jako księgowy w łódzkim Wistilu. Otrzymał przydomek „kapitalistycznego wyzyskiwacza”, bo próbował wymóc na pracownikach… terminowe przychodzenie do pracy i chciał uzależniać wysokość płacy od wyników pracy. Sam jest pracoholikiem. Pozwala sobie tylko na dwa tygodnie urlopu, żeby poszusować na nartach. Z pozoru miły, skromny i sprawiający niezwykle sympatyczne wrażenie człowiek. Ale tak naprawdę twardy negocjator i bezwzględny biznesmenem, podejmujący bez cienia wahania bolesne decyzje.

Podobnie jak Michał Sołowow, lubi kupić podupadającą spółkę, aby wyprowadzić ją potem na prostą. Dla naszego regionu największe znaczenie miał chyba jednak zakup przez Mariana Kwietnia Zakładów Porcelany Ćmielów w Ćmielowie. A ubiegły. Nie powiodło mu się natomiast z giełdową spółką Irena, znanym producentem szkła. Wielu analityków wierzyło, że skutecznie wyciągnie tę firmę z kryzysu, jaki dotknął wielu europejskich producentów szkła i porcelany. Nie udało się. 60 - letni Marian Kwiecień jest dziś jednym z największych w Europie producentów porcelany.

Oprócz Ćmielowa kontroluje między innymi Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana w Łubianie. To również największy w Polsce producent firanek. Wraz z rodziną kontroluje notowany na giełdzie kaliski Wistil. W zeszłym roku, bez podania przyczyny zrezygnował z pełnienia w tym przedsiębiorstwie funkcji prezesa. Ma 98 procent akcji spółki Haft. Ale prawdziwe pieniądze Marian Kwiecień zarabia w branży chemicznej. Jego zakłady Piotrowice II są liderem na rynku wypełniaczy kredowych i dolomitowych, a Lerg w Pustkowie to największa w Polsce firma, produkująca żywice syntetyczne.

4. Leszek Wojteczek
HANDEL, EKOLOGIA
320,3 miliony złotych (4)

Leszek Wojteczek ma 55 lat. Prowadzi firmę w Skarżysku-Kamiennej. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską. Żona Ewa również pracuje we Wtórpolu. Państwo Wojteczkowie posiadają troje dorosłych dzieci: córkę Karolinę oraz synów Łukasza i Tomasza.

Leszek Wojteczek prowadzi firmę od 1992 roku, zaczynał od jednego busa którym przywoził odzież używaną z zachodu, a następnie sprzedawał ją w swoich sklepach. Od tamtego czasu cały czas rozwija firmę, w tej chwili to jedna z największych na świecie firm zajmujących się recyklingiem odzieży. Głównym celem Wtórpolu jest ocalić środowisko naturalne, ale robiąc to działać prospołecznie i przedsiębiorczo.

Od kilku lat wielką pasją właściciela Wtórpolu jest bieganie. Codziennie pokonuje kilkanaście kilometrów. Ukończył wiele maratonów – wynik życiowy to 3 godziny 35 minut uzyskany w tym roku podczas maratonu warszawskiego.

Obecnie Wtórpol daje pracę około 1200 osobom, a swoje towary sprzedaje do kilkunastu krajów Afryki i Azji. Dzięki nowoczesnej linii do sortowania odzieży Wtórpol sortuje w ciągu doby kilkaset ton odzieży, a dzięki inwestycji w nowe kontenery do pozyskania odzieży planuje w najbliższym czasie zwiększyć produkcję dwukrotnie, podwajając zatrudnienie.

Prezes Wtórpolu słynie z wielu działań charytatywnych i pomocy ludziom naprawdę potrzebującym również poprzez fundację „Eko Wtórpol Dzieciom Niepełnosprawnym”, która ma nieść pomoc najmłodszym.

W 2010 roku przedsiębiorstwu wiodło się bardzo dobrze. Jego przychody wyniosły ponad 84 miliony złotych, a zysk netto rekordowe niemal 18 milionów złotych.

5. Dariusz Tomaszewski
BUDOWNICTWO
291,6 milionów złotych (6)

Po raz czwarty na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Debiutował w na-prawdę imponującym stylu. Od razu wskoczył na dziewiąte miejsce, wyprzedzając kilka znanych nazwisk sprzed czterech lat. W tym roku potwierdził swoją mocną pozycję.

Dariusz Tomaszewski to prezes zarządu i jednocześnie największy współwłaściciel kieleckiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus. Ma w tej firmie dwie trzecie udziałów.

Spółka Polonez Plus została założona w 1988 roku. Od 1995 roku, po przekształceniach, firma prowadzi działalność w zakresie kompleksowego wykonawstwa instalacji wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodniczych, grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, ochrony przeciwpożarowej i automatyki w budownictwie ogólnym, przemysłowym, handlowo-usługowym i użyteczności publicznej.

Dariusz Tomaszewski ma istny dar do pomnażania majątku w zawrotnym tempie. Jeszcze w roku 2005 zysk netto jego spółki wyniósł tylko 215 tysięcy złotych. Rok później firma zarobiła na czysto 3,1 miliona złotych, a więc niemal… piętnaście razy więcej. Już to wyglądało na wynik imponujący i trudny do powtórzenia w sezonie następnym.

Kolejne lata okazały się jeszcze lepsze. Spółka Dariusza Tomaszewskiego skorzystała na wielkim boomie budowlanym, jaki miał miejsce i dwa lata temu i jeszcze rok temu. Firmie udało się trzy lata temu roku zwiększyć przychody o 14 milionów złotych, bijąc wszelkie wcześniejsze rekordy. W trudnym roku 2009, gdy większość firm budowlanych walczyła o jakikolwiek dobry wynik finansowy, Polonez Plus zarobił zaledwie minimalnie mniej niż w doskonałym roku 2008. W minionym roku wiodło mu się równie dobrze.

Dariusz Tomaszewski kontroluje jeszcze także spółkę DLK Klimatechnik z Kielc, której Polonez Plus ma 100 procent udziałów. W tamtej firmie pełni funkcję wiceprezesa, a z kolei jego ojciec Zygmunt jest w niej prezesem.

6. Bogusław i Małgorzata Wypychewiczowie
ENERGETYKA, BUDOWNICTWO
221,4 milionów złotych (10)

 

Oboje są głównymi akcjonariuszami giełdowej spółki ZPUE S.A. z siedzibą we Włoszczowie. Firma, której twórcą jest Bogusław Wypychewicz konsekwentnie buduje mocną pozycję na rynku dostawców urządzeń dla elektroenergetyki. Obecnie koncentruje się na wielkim biznesowym wyzwaniu – stworzeniu potężnej Grupy Kapitałowej. Bogusław Wypychewicz jest także głównym akcjonariuszem Stolbudu Włoszczowa S.A., doskonale znanego w całej Polsce producenta okien i drzwi.

Po nabyciu w zeszłym roku ZPUE Gliwice, producenta złącz kablowych, włoszczowska firma przejmie kolejne spółki. To działający w branży Elektromontaż-1 Katowice oraz producent słupów energetycznych ZPUE Poles i ZPUE Tools - wytwórca narzędzi i form do produkcji. Według szacunków głównego akcjonariusza roczne przychody ZPUE powinny dzięki przejęciom mogą wzrosnąć o 30–40 procent, przy niezmienionej rentowności. W ubiegłym roku grupa miała 310 milionów złotych przychodów i 14,5 milionów złotych zysku netto. – Jestem pewien, że umocnimy pozycję firmy w kraju i skutecznie będziemy walczyć o zagraniczne rynki. Naszym priorytetem jest rozwój sprzedaży do krajów Europy Zachodniej – mówi Wypychewicz.

W wolnych chwilach Bogusław Wypychewicz poświęca się swojej wielkiej pasji - lotnictwu, stale podnosząc swoje umiejętności pilota. Państwo Wypychewiczowie dużo podróżują – We wszystkich miejscach, które odwiedzamy szukamy inspiracji i nowych, ciekawych rozwiązań dla naszych biznesów – podkreśla Bogusław Wypychewicz.

7. Grzegorz Lichota
HANDEL, PRODUKCJA, TURYSTYKA
205,9 milionów złotych (7)

Grzegorz Lichota już po raz piąty jest notowany na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jest o rok starszy od swojego młodszego i bardziej znanego w mediach brata - Piotra. Kontroluje połowę firmy Publima w Ostrowcu Świętokrzyskim. Należy do niego również część spółki Publimar w Lublinie. Publima jest jednym z większych pracodawców na swoim terenie. To wielki zakład mięsny i hurtownia w Ostrowcu Świętokrzyskim, hurtownia w Lipsku, kilka marketów Groszek również w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz sklep U Masarza. W 2008 roku powstała kolejna hurtownia w Łodzi. Spółka w 2010 roku zatrudniała 345 osób.

Ubiegły rok był dla Grzegorza Lichoty udany, bo branża spożywcza raczej nie odczuła kryzysu. Zysk netto samej Publimy utrzymał się na takim samym poziomie, co rok wcześniej, czyniąc tę firmę liczącym się graczem w swojej branży, zarówno na terenie województw świętokrzyskiego, lubelskiego podkarpackiego, mazowieckiego, jak i łódzkiego. W ostatnim notowaniu naszej listy 100 największych przedsiębiorstw, ostrowiecka Publika zajęła 17 miejsce w całym rankingu.

Równie imponująco przedstawia się działalność ich drugiej firmy Publimar w Lublinie, która posiada flotę kilkudziesięciu samochodów dostawczych, którymi dowożony jest towar do klienta. O ile jednak spółka w Ostrowcu Świętokrzyskim zajmuje się między innymi handlem detalicznym oraz produkcją mięsa i wędlin, o tyle lubelski Publimar to przede wszystkim spółka handlowa, która prowadzi hurtową sprzedaż wędlin, mięsa, nabiału, mrożonek konserw i opakowań jednorazowych.

8. Piotr Lichota
HANDEL, PRODUKCJA, TURYSTYKA
205,9 milionów złotych (8)

Zmienił obraz świętokrzyskiej branży turystycznej. Współtwórca potęgi ostrowieckiej Publimy, ale także założyciel Jura Parku w Bałtowie. Rok młodszy od brata Grzegorza, z którym prowadzi zarówno Publimę oraz lubelski Publimar.

Przy tak napiętym grafiku pracy znalazł czas na założenie i kierowanie Parkiem Jurajskim w Bałtowie, który w tej chwili jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym województwie i absolutnym wzorem, jak z sukcesem inwestować w turystykę. Dziś to flagowa turystyczna marka naszego regionu, mocniejsza jak Jaskinia Raj. Dla branży turystycznej Piotr Lichota zrobił w naszym województwie więcej, niż niejedne władze, nie mówiąc o tym, że w gminie Bałtów zmniejszył bezrobocie prawie do zera.

Park Jurajski w Bałtowie okazał się takim sukcesem, że wymusił na jego założycielu kolejne inwestycje w to miejsce. Dziś można tu zwiedzać muzeum, oglądać zwierzęta w zoo i korzystać z wielu innych atrakcji. Piotr Lichota poszedł za ciosem i otworzył już kolejny park w Solcu Kujawskim. To miejsce ma nieco inny charakter niż Bałtów, ale stworzono je z jeszcze większym rozmachem. Piotr Lichota to pracoholik, który potrafi pogodzić wiele zadań i obowiązków. Prywatnie lubi jeździć na nartach oraz konno.

Rok 2010 może uznać za udany. Publima utrzymała zyski netto na poziomie zbliżonym do 2009 roku. Przekroczyły one 11,6 miliona złotych. A Jura Park w Bałtowie przyciąga coraz więcej gości.

9. Tomasz Tworek
BUDOWNICTWO
178,3 miliony złotych (6)

Tomasz Tworek to twórca potęgi kieleckiej firmy budowlanej Dorbud, ale też ceniony mecenas sztuki współczesnej i jej znawca. Dwa lata temu zasłynął otwarciem wystawy wielkich nagich posągów „Żelaźni” na Placu Artystów w Kielcach, którą sfinansował z własnych pieniędzy. W zeszłym roku zaskoczył Kielczan wystawą „Balansujący”, która przyjechała do Kielc niemal prosto z Dubaju. W tym roku natomiast zaprosił do współpracy znanego malarza Leona Tarasewicza, który na kieleckim Placu Artystów stworzył swoja największą, bajecznie kolorowa instalację. Wszystkie te wydarzenia miały rangę imprez ogólnopolskich, biorąc pod uwagę to, że to do Kielc przyjechali najwięksi polscy współcześni artyści na otwarcie tych wystaw.

Jest człowiekiem o dużym poczuciu humoru i lokalnym patriotą. Lubi sport i często go sponsoruje. Rok 2010 był dla jego firmy wyjątkowo udany. Wypracowany zysk niewiele różnił się od tego z poprzedniego roku i przekroczył 10,1 miliona złotych. W Kielcach Dorbud zrealizował otwarty niedawno Kielecki Park Technologiczny i buduje najnowocześniejszy w Polsce, inteligentny budynek dla Politechniki Świętokrzyskiej, nazwany Energis.

Ostatnio prezes Tworek zainwestował także w branżę turystyczną. Przy zakupionym niedawno przez niego ośrodku wypoczynkowym w Borkowie, nazwanym Afor, powstał park linowy Afor Adventure Park, który ma być atrakcją dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Dorbud to także deweloper, który rozpoczął realizację osiedla mieszkaniowego Nowy Bocianek.

10. Grzegorz Mazur
BUDOWNICTWO
161,9 milionów złotych (9)

Grzegorz Mazur to współtwórca i współudziałowiec grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX, w skład których wchodzi spółka UNIMAX SA, należąca do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce oraz Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX SA. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Grzegorz Mazur pełni funkcję prezesa w P.I.B. UNIMAX SA, zaś jego wspólnik w UNIMAX SA. Grupa czwarty rok z rzędu odnotowuje wysokie zyski netto w granicach 14,5 miliona złotych.

Rok 2010 był dla prezesa Mazura wyjątków udany. Firma, której prezesuje zdobyła na rynku budowlanym pozycję lidera, sięgając po najbardziej prestiżowe kontrakty. W Kielcach właśnie kończy budować między innymi obiekty filharmonii, zrealizowała nową siedzibę szkoły muzycznej oraz nowy oddział dla wojewódzkiego szpital Zespolonego, a obecnie buduje też apartamentowiec Ludwik XXI przy ulicy Staszica. Wkrótce firmy kontrolowane przez Grzegorza Mazura wejdą w nowe ogromne projekty deweloperskie w Kielcach, o których z pewnością będzie głośno.

Prywatnie Grzegorz Mazur oddaje się swojej pasji, jaką jest sport, a firmy z grupy UNIMAX sponsorują nawet amatorskie drużyny piłki nożnej.

11. Leszek Ciesek
PRODUKCJA
156,2 miliony złotych (20)

Współwłaściciel firm Effector, Effect Glass działających we Włoszczowie i Kielcach. Spory awans, bo aż o 9 „oczek” w naszym zestawieniu 100 najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Kocha konie prawdziwe, na których chętnie jeździ oraz te... mechaniczne, zwłaszcza z dużą mocą. Leszek Ciesek jest jednym z największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. W sumie w jego firmach w zeszłym roku pracowało około 350 osób. Posiada kilka firm, których zakłady produkcyjne rozsiane są po całej Polsce, między innymi we Włoszczowie, Kielcach i Starogardzie Gdańskim. Kontroluje w całości spółki Effector oraz Effect Glass. W ubiegłym roku kontrolowane przez tego przedsiębiorcę świętokrzyskie spółki znacznie zwiększyły swoje przychody. Kielecki Effect Glass, czyli dawny Effector II zanotował przychody przekraczające 86 milionów złotych, a włoszczowski Effector miał ponad 51 milionów 500 tysięcy przychodu.Prywatnie ten milioner jest człowiekiem bardzo skromnym. Unika mediów i bywania na salonach. Pracoholik, choć sam nie chce się przed sobą do tego przyznać. Kocha motoryzację i sport.

12. Robert Dziubeła
PRZEMYSŁ METALOWY
154,2 miliony złotych (n.)

W zeszłym roku nie znalazł się nawet w poczekalni naszego zestawienia 100 najzamożniejszych mieszkańców naszego województwa. Teraz debiutuje na liście i to na bardzo wysokiej pozycji. Robert Dziubeła jest właścicielem przedsiębiorstwa wielobranżowego Defro z Rudy strawczyńskiej koło Kielc. Defro to obecnie największy w Polsce i tej części Europy producent urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz urządzeń budowlanych. Firma projektuje i dostarcza urządzenia, które w połączeniu z nowoczesną technologią mają za zadanie poprawiać jakość życia. Przedsiębiorstwo dynamicznie się rozwija, systematycznie zwiększając swoje przychody. Trzy lata temu, w 2008 roku, jego przychody wynosiły niecałe 67 milionów złotych, a w minionym roku było to już ponad 122 miliony. Zysk netto za zeszły rok wyniósł ponad 8,3 miliona złotych. Co prawda jest to prawie o połowę mniej niż w 2009 roku, ale nadal kwota ta robi ogromne wrażenie. Robert Dziubeła ma żonę Justynę, która pomaga mu w prowadzeniu firmy, i dzieci. Uwielbia szybka jazdę i piękne samochody. Jego ulubiona marką jest leksus. O jego pasji do pięknych aut doskonale wiedzą współpracownicy, którzy w tym roku w urodzinowym prezencie zafundowali mu 45-minutową przejażdżkę sportowym lamborghini gallardo.

13. Marian Glita
TRANSPORT, HANDEL
149,4 miliony złotych (3)

Choć dwie należące do niego spółki zgłosiły do sądu wnioski o upadłość, Marian Glita z Jędrzejowa nadal bardzo wysoko plasuje się w naszym rankingu. A to za sprawą olbrzymiego majątku zgromadzonego we wcześniejszych latach, kiedy jego jędrzejowskie spółki przynosiły ogromne zyski. Marian Glita zaczynał od… produkcji mebli, ale majątku dorobił się na handlu alkoholami oraz spedycji krajowej i międzynarodowej. Posiada jedną z największych w naszym województwie firmę transportową, a ciężarówki z logo grupy Elmar można zobaczyć w całej Europie. Marian Glita ma 62 lata, a swoja działalność gospodarczą rozpoczynał 30 lat temu. Ma słabość do luksusowych samochodów. Jako jeden z nielicznych w Polsce milionerów posiada Bentleya, zakupionego w Niemczech. Takie auto kosztuje około milion trzysta tysięcy złotych. Ma też pomalowany w firmowe barwy śmigłowiec.

14. Ryszard Koziński
BUDOWNICTWO
132,9 milionów złotych (12)

Wspólnik Grzegorza Mazura. Razem są współtwórcami i współudziałowcami grupy kieleckich firm spod znaku UNIMAX, które ostatnio realizują kilka sztandarowych inwestycji w Kielcach. Ryszard Koziński ma więcej akcji w firmie UNIMAX Spółka Akcyjna, należącej do czołówki firm handlowo-usługowych w branży ciepłowniczo-sanitarnej w Polsce, zaś trochę mniej w spółce Przedsiębiorstwo Instalacji Budowlanych UNIMAX , która z kolei oferuje usługi budowlane i zdobywa najbardziej prestiżowe kontrakty w Polsce. Do tego dochodzą jeszcze dwie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Ryszard Koziński w spółce UNIMAX pełni funkcję prezesa zarządu. Ostatnie cztery lata były dla niego bardzo udane. Systematycznie rosły zarówno przychody, jak i zyski firmy. W 2010 roku Grupa Unimax zarobiła na czysto niemal 15 milionów złotych. W wolnych chwilach Ryszard Koziński, podobnie jak jego wspólnik Grzegorz Mazur, oddaje się swojej pasji, jaką jest sport. Firmy spod znaku UNIMAX sponsorują nawet amatorską drużynę piłki nożnej.

15. Zygmunt Tomaszewski
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
125 milionów złotych (17)

Dorobił się na ludzkiej potrzebie… chłodu w upalne dni. Mniejszy udziałowiec i wiceprezes zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowo-Handlowego Polonez Plus, które powstało w 1988 roku. Ma jedną trzecią udziałów w spółce, którą prowadzi z synem. Obecnie to jeden z czołowych producentów systemów wentylacyjnych w Polsce, który wysoką jakość produkcji i usług potwierdza najważniejszymi certyfikatami.

16. Bertus Servaas
HANDEL, EKOLOGIA
122,5 milionów złotych (11)

Holender, od lat mieszkający w Polsce. Właściciel grupy kapitałowej Vive z Kielc. Udowodnił, że na ochronie środowiska można zarobić. Stworzył swój biznes – firmę zajmującą się recyclingiem od zera, nie mając przy tym właściwie w ogóle kapitału i nie znając języka. Teraz jego firmy zajmują się też handlem. W zeszłym roku Grupa Kapitałowa Vive zarobiła ponad 6,5 miliona złotych. Bertus Servaas kocha sport. W młodości był piłkarzem Ajaksu Amsterdam. Sponsoruje drużynę piłkarzy ręcznych Vive Targi Kielce, jest prezesem tego klubu i twórcą największych jego sukcesów.

17. Ewa i Mirosław Szczukiewiczowie
BUDOWNICTWO
120,7 miliona złotych (15)

Najwięksi akcjonariusze kieleckiej spółki FART, która wciąż jest jednym z liderów w naszym województwie, jeśli idzie o budownictwo drogowe. Firma miała w zeszłym roku prawie 168 milionów złotych przychodu i ponad 10,5 miliona złotych zysku netto. Prywatnie Mirosław Szczukiewicz to z zamiłowania szachista. Aktywnie wspiera sport – jest głównym sponsorem Klubu Sportowego Piłki Siatkowej Fart Kielce i jego prezesem.

18. Ryszard i Teresa Tomalowie
HANDEL
118,9 miliona złotych (14)

Zbili majątek na stworzeniu sieci sklepów z RTV i AGD. Ryszard i Teresa Tomalowie mają połowę udziałów w przedsiębiorstwie Domex z Sandomierza. Obecnie to jedna z największych sieci sklepów RTV/AGD w południowo-wschodniej Polsce. Sklepy funkcjonują pod logo ogólnopolskiej sieci Media Expert, której byli współtwórcami. W 2010 roku przychody firmy przekroczyły 225 milionów złotych, zysk netto wyniósł niecałe 3,5 miliona złotych.

19. Stefan Sajkiewicz
ROLNICTWO, PRODUKCJA
109,6 milionów złotych (16)

Dorobił się majątku, dzięki ciężkiej pracy, wiedzy i uwielbieniu Polaków dla roślin doniczkowych. Pieniądze zarabia też w branży hodowlanej. Jest głównym akcjonariuszem firmy Ekoplon z Grabek Dużych koło Szydłowa, która wytwarza nawozy zarówno dla roślin doniczkowych, jak do profesjonalnych upraw oraz produkuje nowoczesne, wysokiej jakości pasze dla zwierząt hodowlanych. Jego największym hobby jest tenis.

20. Artur Kłoczko
PRODUKCJA
103,9 miliona złotych (72)

Udziałowiec wielkich firm - Cersanit, Synthos i innych. Inżynier, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Bliski i zaufany współpracownik największego świętokrzyskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa. Od lat pracuje razem i w spółkach z grupy naszego najbogatszego mieszkańca województwa. Artur Kłoczko zajmuje zwykle różne kierownicze stanowiska. Posiada znaczący pakiet akcji między innymi Cersanitu. Lubi samochody w wersji cabrio.

21. Teresa i Henryk Migaczowie
ENERGETYKA
86,4 miliona złotych (18)

Teresa i Henryk Migaczowie posiadają 60 procent udziałów w spółce Strunobet Migacz z siedzibą w Kuzkach koło Włoszczowy. Kolejnym znaczącym udziałowcem firmy jest ich córka Justyna Koza. Małżeństwo Migaczów dorobiło się majątku na współpracy z branżą energetyczną. Dziś Strunobet specjalizuje się w wytwarzaniu słupów i żerdzi dla energetyki. Firma zatrudnia ponad 120 osób, a w zeszłym roku zarobiła na czysto prawie 8 milionów złotych.

22. Grzegorz Głasek
BUDOWNICTWO
81,7 milionów złotych (19)

Postać doskonale znana w polskiej branży usług budowlanych. Kiedyś bliski współpracownik Michała Sołowowa. Zajmował wysokie kierownicze stanowiska w jego firmach, między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 15 procent akcji firmy SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale za główny rynek zbytu traktuje Warszawę. Posiada też 16 procent udziałów w spółce Fabet i 1 procent w firmie Samer.

23. Aleksander Sieradzan
BRANŻA SPOŻYWCZA
77 milionów złotych (21)

Król branży spożywczej, współwłaściciel w kilku firmach. Najwięcej udziałów ma w spółce Lewiatan Kielce, powstałej w 2004 roku, do której należy dynamicznie rozwijająca się sieć supermarketów spod szyldu Lewiatan. To właśnie na tej firmie dorobił się takiego dużego majątku. Kontroluje 96 procent jej udziałów. Jest też w niej prezesem zarządu. W 2010 roku spółka miala ponad 188 milionów złotych przychodu.

24. Adam Cyrański
EDUKACJA
66,9 milionów złotych (27)

Współzałożyciel Grupy Edukacyjnej, działającej od 1992 roku na rynku wydawniczym. Fortunę zarobił na edukacji dzieci i młodzieży. Adam Cyrański jest znanym wydawcą głównie publikacji przeznaczonych dla dzieci w młodszym wieku szkolnym. Miniony rok może zaliczyć do udanych. Przychody przedsiębiorstwa wyniosły w 2010 roku prawie 97 milionów złotych, a zysk netto ponad 4 miliony 600 tysięcy złotych.

25. Jan Pawlik
GÓRNICTWO
61,7 miliona złotych (26)

Jeden z największych importerów granitu w Polsce. Największy udziałowiec firmy – posiada 96 procent jej akcji. 2010 rok na pewno nie był dla przedsiębiorstwa udany, bo spadły jego przychody, a zysk netto nieznacznie przekroczył 300 tysięcy złotych. Jan Pawlik ma kilka nieruchomości na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Znany z zamiłowania do drogich terenowych samochodów i motocykli. Lata prywatnym samolotem.

26. Arkadiusz Tomala
HANDEL, RTV
59,3 miliony złotych (22)

Trzeci raz na naszej liście. W 2008 roku został właścicielem 25 procent udziałów w spółce Domex z Sandomierza, należącej wcześniej do jego rodziców oraz brata Sławomira. Pracuje w rodzinnej firmie, która posiada w Polsce kilkadziesiąt elektromarketów, ale także w kilku innych spółkach, w których pełni kierownicze stanowiska. W czasie wolnym lubi podróżować i odkrywać nieznane zakątki Polski. Jego pasją jest fotografia.

27. Sławomir Tomala
HANDEL, RTV
59,3 miliony złotych (23)

Jeden z najmłodszych milionerów na naszej liście. Wraz z rodzicami i bratem kontroluje sandomierską spółkę DOMEX, która prowadzi sieć sklepów RTV i AGD w południowo wschodniej Polsce i zatrudnia ponad 1100 osób. Firma słynie też z działalności charytatywnej, przekazując sprzęt RTV i AGD na różne aukcje. Sławomir Tomala rozpoczął pracę w rodzinnej firmie 13 lat temu. Sam ma 36 lat. Jego hobby to piłka nożna.

28. Justyna Koza
ENERGETYKA
57,5 miliona złotych (24)

 

Dysponuje niemal 40 procentami udziałów w spółce Strunobet Migacz spod Włoszczowy. Jest wspólnikiem Teresy i Henryka Migaczów, a prywatnie ich córką. W firmie pełni funk-cję członka zarządu. Jej spółka zajmuje się produkcją elementów betonowych, głównie żerdzi dla energetyki. 2010 rok był dla firmy bardzo udany. Przedsiębiorstwo zarobiło na czysto rekordową kwotę niemal 8 milionów złotych.

29. Andrzej Jezierski
PRODUKCJA BUDOWLANA
53,3 miliony złotych (25)

Jego nazwisko to dobra marka. Twórca firmy „Jezierski”. Król stolarki okiennej z PCV i aluminiowych fasad, które spotkamy na najładniejszych polskich budynkach. Prywatnie koneser sztuki oraz wielbiciel alpejskich kurortów narciarskich. Mimo finansowych problemów i plotek o rychłym upadku, firma trzyma się dobrze, a zgromadzony wcześniej majątek pozwolił andrzejowi jezierskiemu znaleźć się na naszej liście.

30. Marek Starzomski
PRODUKCJA
51,9 milionów złotych (30)

 

Współwłaściciel wraz z bratem Piotrem oraz matką Irmą firmy XL-TAPE-international, która jest spółką polsko-amerykańską i zajmuje się produkcją oraz dystrybucją taśm i folii samoprzylepnych. Firma jest nie tylko jednym z liderów na rynku polskim, ale z powodzeniem konkuruje na rynkach światowych, eksportując produkty do kilkudziesięciu krajów świata. W zeszłym roku zarobiła na czysto ponad 3,5 miliona złotych.

31. Paweł Rafał Chochel
GÓRNICTWO, BUDOWNICTWO
48,1 milionów złotych (33)

Przedstawiciel młodego pokolenia biznesmenów. Ma 31 lat. Pochodzi ze znanej rodziny Hochlów, która karierę zrobiła w branży mięsnej. Posiada 85 procent akcji w Kopalniach Odkrywkowych Surowców Drogowych w Kielcach i pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa. W zeszłym roku firma zarobiła na czysto pond 2,7 miliona złotych. Paweł Chochel jest też członkiem zarządu Kopalni Granitu Kamienna Góra w Micigozdzie.

32. Kazimierz Ciosk
HANDEL
47,2 miliony złotych (31)

Kazimierz Ciosk ma 57 lat. Jest żonaty i chwali się trzema synami. Członek zarządu kieleckiego Przedsiębiorstwa Handlowego Domgoss SA, handlującego sprzętem RTV i AGD. Firma jest zrzeszona w ogólnopolskiej sieci Mediaexpert RTV i AGD. Ryszard Ciosk wraz z żoną kontrolowali całą spółkę, ponieważ nabyli w połowie zeszłego roku udziały od swojego wspólnika Ryszarda Łakomca.

33. Anna Grzegorczyk
BUDOWNICTWO
46 milionów złotych (41)

Jest większościowym udziałowcem i prezesem zarządu kieleckiej firmy Holzexport. Posiada 80 procent jej udziałów. Spółka ta powstała w roku 1992 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne, pośredniczące w eksporcie wyrobów podłogowych oraz półfabrykatów na rynki europejskie. W 1995 roku firma rozpoczęła produkcję parkietów klasycznych. W minionym roku zysk netto przedsiębiorstwa wyniósł niemal 3 miliony złotych.

34. Grzegorz Etryk
BUDOWNICTWO
45,4 miliona złotych (28)

Majątku dorobił się w branży budowlanej. Jego główne aktywa to 10 procent udziałów w spółce SPS Construction, która wprawdzie zarejestrowana jest w Kielcach, ale działa głównie w stolicy. Ta firma to jedna z największych spółek budowlanych w naszym regionie. Obecnie buduje Galerię Korona Kielce. Miniony rok był nieco gorszy niż dwa poprzednie lata, ale firma i tak zarobiła na czysto ponad 13 milionów 500 tysięcy złotych.

35. Stanisław Bystrzyński
POLIGRAFIA, BUDOWNICTWO
44,9 miliona złotych (74)

Dorobił się na drukowaniu książek, gazet, ale też na usługach budowlanych, sprzedawanych zagranicą. Stanisław Bystrzyński ma niemal 100 procent udziałów w spółce Drogowiec-PL, zajmującej się drukowaniem wysokonakładowych gazet i książek, ale też budownictwem. Zeszły rok był dla przedsiębiorstwa bardzo udany – zysk netto przekroczył 3 miliony 300 tysięcy złotych. Jego pasja jest latanie. Posiada własną awionetkę.

36. Henryk Abramowski
BUDOWNICTWO
38,3 miliony złotych (39)

Największy udziałowiec jędrzejowskiej firmy Kartel. Ma 55 procent udziałów tej spółki. Przeszedł wszystkie szczeble zawodowej kariery w branży budowanej. Stworzył nowocześnie zarządzaną firmę, która realizuje kontrakty w całej Polsce. Zasłynął realizacją obiektów unikalnych, jak centrum japońskich sportów i sztuk walki DOJO w Starej Wsi. W 2010 roku przedsiębiorstwo osiągnęło ponad 2,6 miliona złotych zysku netto.

37. Edward Magdziak
TRANSPORT
36,6 milionów złotych (53)

Jest jednym z liderów branży transportowej w naszym regionie. Firma z roku na rok zwiększa swoje przychody i zyski. W 2010 roku jej przychód wyniósł ponad 97 milionów 500 tysięcy złotych, a zysk netto ponad 2,5 miliona złotych. Edward Magdziak uważany za jednego z największych przewoźników w południowej Polsce, posiada też kilka stacji paliw, centrum obsługi samochodów oraz motel. Raczej unika mediów.

38. Barbara Walkiewicz-Cyrańska i Michał Cyrański
EDUKACJA
36,4 miliony złotych (40)

Oboje są spadkobiercami tragicznie zmarłego Mariusza Cyrańskiego, jednego z udziałowców Grupy Edukacyjnej. Barbara to żona, a Michał to syn. Spółka działa na rynku wydawniczym od 1992 roku i jest wiodącym polskim wydawnictwem, publikującym podręczniki inne książki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W minionym roku przedsiębiorstwo osiągnęło zysk netto przekraczający 4 miliony 600 tysięcy złotych.

39. Stanisław Gomułka
BUDOWNICTWO
34,1 miliona złotych (73)

Największy udziałowiec firmy Alpol z Sitkówki koło Kielc, która z kolei jest jedynym udziałowcem Alpol Gips z Fidoru. Wybitny polski ekonomista, wykładowca London School of Economic w Londynie, doradca ekonomiczny Leszka Balcerowicza, gdy ten był wicepremierem. Wciąż związany emocjonalnie z Kielcami. Nawet, gdyby nie miał firmy i tak osiągnąłby wysoki status majątkowy pracy na eksponowanych stanowiskach.

40. Sławomir i Małgorzata Nogajowie
HANDEL HURTOWY
33,8 miliona złotych (43)

Są małżeństwem i prawdziwymi królami hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych. Kontrolują jednego z największych dystrybutorów farb w województwie świętokrzyskim, hurtownię Promesa z Kielc. Ich firma posiada także sieć sklepów detalicznych. Posiadają również akcje kieleckiej hurtowni materiałów budowlanych TES SA oraz znaczący pakiet akcji giełdowego producenta farb, podkarpackiej Śnieżki z Lubziny.

41. Andrzej Adamczyk
BUDOWNICTWO
32,7 miliona złotych (42)

Właściciel niemal 38 procent przedsiębiorstwa. Jego firma specjalizuje się w remontach i usługach z nimi związanych. Wypłynął na fali boomu budowlanego sprzed trzech lat. Jest największym udziałowcem tego przedsiębiorstwa i jednocześnie jego prezesem. W ubiegłym roku firma zarobiła co prawda o około 1 milion złotych mniej niż w 2009 roku, ale i tak było to ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych na czysto.

42. Ryszard Lisik
EKOLOGIA, OCHRONA ŚRODOWISKA
32,2 miliony złotych (67)

Udowodnił, że na pasji można zarabiać. I na pomocy środowisku naturalnemu również. To typ biznesmena-naukowca. Właściciel i założyciel spółki Hydrogeotechnika z Kielc. Oprócz tego odkrył pod Buskiem - Zdrojem największe pokłady wód leczniczych, które wreszcie zaczął eksploatować i sprzedawać do buskiego uzdrowiska, które być może bez tej wody, straciłoby za kilka lat swój największy atut.

43. Janusz Baryła
BUDOWNICTWO
31,1 miliona złotych (48)

Kiedyś bliski współpracownik i przyjaciel Michała Sołowowa. Przez wiele lat kierował budowlaną firmą Mitex i doprowadził ją do największego rozkwitu w historii i rekordowych zysków. Obecnie posiada ponad 16, 5 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet, 14 procent w przedsiębiorstwie Fabet Konstrukcje. Ma także 25 procent udziałów w spółce Samer. Fabet i Samer wypracowały z zeszłym roku spore zyski.

44. Małgorzata Sajkiewicz–Kręt
ROLNICTWO, HANDEL, PRODUKCJA
31 milionów złotych (35)

Jest drugim, mniejszym akcjonariuszem firmy Ekoplon SA. Swoją karierę biznesową zaczęła w 1989 roku wraz z bratem Stefanem, który jest prezesem szydłowieckiej firmy i jednocześnie jej największym udziałowcem. Majątek zbiła na produkcji nawozów roślinnych oraz pasz zwierzęcych, w wytwarzaniu których specjalizuje się Ekoplon. Przedsiębiorstwo jest też prawdziwym polskim liderem w swojej branży.

45. Zenon Derewlanko
HANDEL, MEBLE
30,8 miliona złotych (n. n.)

Wielki powrót na naszą listę 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego i to od razu na bardzo wysokie miejsce. Biznesmen – artysta, absolwent kieleckiego „plastyka”. Jedyny właściciel i twórca potęgi kieleckiego centrum meblowego i wyposażenia wnętrz DEK Meble. Posiada tez salon w Ostrowcu świętokrzyskim. Jego firma odnotowała w 2010 roku ponad 300 tysięcy złotych zysku netto. Unika rozgłosu.

46. Agnieszka Borek
EKOLOGIA
29,7 miliona złotych (71)

Córka Ryszarda Lisiaka, założyciela spółki. Posiada 48 procent udziałów w firmie Hydrogeotechnika z Kielc, w której zresztą pracuje na kierowniczym stanowisku. Rok 2010 był dla jej firmy udany. Spółka może się pochwalić zyskiem netto w wysokości ponad 2 milionów 100 tysięcy złotych. Agnieszka Borek zarabia na rekultywacji terenów i oczyszczaniu środowiska naturalnego. Jej spółka to prawdziwy lider w branży.

47. Jerzy Lipiec
HANDEL, ROLNICTWO
29,3 miliony złotych (37)

Jego najcenniejsze aktywa, to połowa udziałów w znanej spółce handlowej Agro-Handel, działającej w Sandomierzu, którą założył ze swoim młodszym bratem. Firma działa głównie w branży rolno-handlowej i transportowej. Do braci należy okręgowa stacja kontroli pojazdów, serwis ogumienia oraz stacja paliw. Obaj za unikają rozgłosu i raczej nie chcą być nigdzie widoczny, a zwłaszcza w mediach.

48. Marek Lipiec
HANDEL, ROLNICTWO
29,3 miliony złotych (38)

Jeden z nielicznych Sandomierzan na naszej liście. Marek Lipiec posiada połowę udziałów w spółce Agro-Handel, działającej w Sandomierzu. Jego kariera biznesowa rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to wraz ze starszym bratem Jerzym postanowił założyć firmę Agro-Handel. Spółka działa głównie w branży rolno-handlowej, jest dystrybutorem środków ochrony roślin, nawozów, narzędzi i akcesoriów ogrodniczych. Świadczy też usługi w transporcie krajowym i międzynarodowym.

49. Artur Janik
BUDOWNICTWO
28,5 miliona złotych (49)

Brat Ireneusza, prezesa spółki Fabet, w której sam posiada niemal 16,7 procent udziałów. Ma również 14 procent udziałów w spółce Fabet Konstrukcje i 25 procent udziałów w przedsiębiorstwie Samer. Fabet i Samer bardzo dobrze poradziły sobie w ubiegłym roku. Pierwsza z firm osiągnęła niemal 3 miliony 500 tysięcy złotych zysku netto, a druga zrobiła – ponad 2 miliony 500 tysięcy złotych.

50. Władysław Śliwiński
BUDOWNICTWO
28,5 miliona złotych (51)

Trzeci rok na naszej liście. Zarabia pieniądze dzięki branży budowlanej. Posiada 14 procent udziałów w kieleckiej spółce Fabet Konstrukcje, która zajmuje się wykonawstwem usług dla takich firm, jak SPS Construction, Pol-Aqua czy J.W. Constructions. Władysław Śliwiński jest także współwłaścicielem firmy Samer, w której ma 25 procent udziałów oraz nieco ponad 16,5 procent udziałów w spółce Fabet.

51. Zbigniew Frączek
PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO
28,3 miliona złotych (96)

Współtwórca firmy Rolmet z Kazimierzy Wielkiej, w której posiada połowę udziałów. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą, prawie bez kapitału. Jego firma zajmuje się sprzedażą materiałów budowlanych, maszyn rolniczych, produktów hutniczych, handlem opałem. Zbigniew Frączka pasjonuje sport. Kiedyś sam uprawiał kolarstwo, dziś głównie sponsoruje innych kolarzy, ale też piłkarzy i pingpongistów.

52. Sławomir Głasek
BUDOWNICTWO
28,3 miliony złotych (52)

Przez wiele lat był bliskim współpracownikiem Michała Sołowowa i u niego zrobił największą karierę w biznesie, zajmując w spółkach najbogatszego mieszkańca ziemi świętokrzyskiej wysokie stanowiska kierownicze. Pracował między innymi w Miteksie. Obecnie posiada 14 procent udziałów spółce Fabet Konstrukcje z Kielc oraz 24 procent udziałów w firmie Samer. Jest także współwłaścicielem spółki Fabet.

53. Marek Kowalski
PALIWA, HANDEL, ROLNICTWO
28,3 miliona złotych (53)

Debiutuje na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa święto krzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to 50 procent udziałów w działającym od 1990 roku przedsiębiorstwie Rolmet, które funkcjonuje na rynku stali i materiałów budowlanych. Od początku swojego istnienia firma zajmuje się głównie handlem hurtowym wyrobów hutniczych, posiada także sieć stacji benzynowych.

54. Krystyna Marszycka
HANDEL HURTOWY, DETALICZNY
27,8 milionów złotych (36)

Jej branża, czyli spożywcza, raczej kryzysu nie czuje, a firmy, których Krystyna Marszycka jest współwłaścicielem, ra-dzą sobie doskonale. Podstawowe aktywa Krystyny Marszyckiej to udziały w dwóch firmach, które mniej więcej po równo składają się na jej majątek. Tymi aktywami jest jedna czwarta udziałów w spółce handlowej Hanpik oraz jedna czwarta udziałów w znanej kieleckiej firmie Alma Apinex.

55. Zdzisław Wiatkowski z rodziną
USŁUGI DEWELOPERSKIE, HANDEL
26,8 milionów złotych (47)

Rodzina Wiatkowskich ma udziały w kilku kieleckich przedsiębiorstwach. Najprężniej działającym jest dobrze znana w regionie hurtownia Alma Alpinex. Ostatnie trzy lata były bardzo dobre dla spółki. Przychody firmy systematycznie rosły osiągając w 2010 roku rekordowy poziom ponad 122 milionów złotych. Zdzisław Wiatkowski jest też prezesem Deweloperskiego Biura Nieruchomości Anibax.

56. Konstanty Kamionka
MOTORYZACJA
24 miliony złotych (97)

Założyciel, prezes i dyrektor mającej siedzibę w podkieleckim Kajetanowie firmy KH-KIPPER. Ma w niej jedną trzecią udziałów. Pozostałe kontroluje holenderska grupa KH Holding Ma 59 lat. Jako szef produkcji pracował w firmie Schmidt Polska i to właśnie z dyrektorem techniczno-produkcyjnym tej firmy założył spółkę KH-KIPPER. W wolnych chwilach Konstanty Kamionka lubi jeździć na rowerze.

57. Krzysztof Frejowski
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (68)

Właściciel jednej trzeciej udziałów spółki. Podobnie, jak reszta wspólników, unika rozgłosu. Frega co roku notuje gigantyczne obroty i z tego powodu prawie we wszystkich rankingach największych firm województw świętokrzyskiego zajmuje wysokie miejsce. W tym roku przychody firmy wyniosły niemal 710 milionów złotych, a zysk netto był o prawie 2 miliony wyższy niż w 2009 roku i sięgnął ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych netto.

58. Adam Garbol
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (69)

Posiada jedną trzecią działów spółki Frega, która obsługuje ponad dziesięć tysięcy klientów detalicznych i hurtowych. Centrala i magazyn główny spółki znajdują się w Kielcach, oprócz tego firma ma swoje oddziały w kilku miastach południowej i wschodniej Polski. Działa na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podlaskiego i śląskiego.

59. Sławomir Garbol
HANDEL HURTOWY
23,9 miliona złotych (70)

Równie tajemniczy, co jego wspólnicy i w równym stopniu unikający rozgłosu. Współwłaściciel w jednej trzeciej założonej w 1991 roku spółki Frega z Kielc. Obecnie jest to jeden z największych dystrybutorów wyrobów tytoniowych oraz artykułów branży chemicznej i farmaceutycznej w regionie południowo-wschodniej Polski. W tym roku jego firma znalazła się na 7 miejscu w rankingu 100 największych świętokrzyskich firm.

60. Artur Mączyński
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (84)

Jeden z czterech wspólników koneckiej grupy Stalmax. Prywatnie szwagier Stanisława Pargieły. Posiada jedną czwartą udziałów w koneckim Stalmaksie, który kontroluje notowane na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK ze Stąporkowa. W 2010 roku konecka spółka zanotowała ponad 2 miliony 750 tysięcy złotych zysku netto.

61. Andrzej Pargieła
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (85)

Jest jednym z czterech wspólników, którzy z powodzeniem wprowadzili kilka lat temu na parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych swoją firmę - Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK oraz właścicielem 25 procent udziałów przedsiębiorstwa Stalmax. Andrzej Pargieła jest synem znanego koneckiego działacza Polskiego Stronnictwa Ludowego, wieloletniego nadleśniczego Nadleśnictwa Barycz Henryka Pargieły.

62. Stanisław Pargieła
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (86)

Biznesmen i pilot. Jest bratem Andrzeja Pargieły i kolejnym ze wspólników Stalmaksu, którzy na parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych poprzez Stalmax kontrolują w 80. procentach swoją firmę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK. Jego największe hobby to latanie. Najpierw zajmował się modelarstwem, potem latał na lotni, aż w końcu zdobył licencję pilota, wykonuje także ciekawe zdjęcia z lotu ptaka.

63. Lech Pasturczak
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
23,1 miliona złotych (87)

Kolejny z czwórki koneckich biznesmenów, który kontrolują giełdową spółkę Zakłady Urządzeń Kotłowych ZUK, jaką wprowadzili na parkiet GPW i właściciel 25 procent udziałów w koneckim Stalmaksie. Największym hobby Lecha Pasturczaka są podróże. Od wielu lat zwiedza świat, najchętniej podczas wypraw organizowanych wspólnie z przyjaciółmi. Jego ulubionym kontynentem jest Ameryka Południowa.

64. Mirosław Dąbrowski
HANDEL HURTOWY
23 miliony złotych (52)

Drugi raz z rzędu w naszym zestawieniu 100 najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Jego najcenniejsze aktywa to udziały w dwóch spółkach handlowych: DELKO i DELKO OTTO. W tej pierwszej, notowanej na giełdzie, ma niemal 14 procent udziałów, w drugiej - 27,5 procent. Spółka DELKO OTTO w 2010 roku miała ponad 116 milionów złotych przychodu i ponad 1 milion 950 tysięcy złotych zysku netto.

65. Krzysztof Smolarczyk
MOTORYZACJA
22,8 milionów złotych (56)

Współwłaściciel istniejącej od 1991 roku firmy Autocentrum, która jest kieleckim dealerem zarówno osobowych jak i dostawczych aut marki Volkswagen oraz Audi. Rok 2010 był dla spółki wyjątkowo dobry. Firma miała ponad 48 milionów złotych przychodu i ponad 1 milion 450 tysięcy złotych netto zysku. Autocentrum było pierwszą firmą w regionie świętokrzyskim, jaka uzyskała autoryzację zachodniego producenta samochodów.

66. Krzysztof Pawlik
BUDOWNICTWO
22,3 miliony złotych (34)

Drugi największy udziałowiec znanej ostrowieckiej firmy JP Granit. Wiceprezes przedsiębiorstwa, które jest jednym z największych importerów granitu w Polsce. Firma, która powstała w 1988 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim, miała w minionym roku niemal 42 miliony złotych zysku, ale jej przychody znacząco się zmniejszyły w porównaniu z rokiem 2009 i wyniosły tylko niewiele ponad 300 tysięcy złotych.

67. Janusz Fałdziński
BUDOWNICTWO
21,5 miliona złotych (44)

Współwłaściciel kieleckiego przedsiębiorstwa DUBR, zajmującego się znakowaniem dróg. Posiada w nim połowę udziałów i zajmuje obecnie fotel wiceprezesa. Zeszłoroczne zyski firmy były jednak zdecydowanie niższe niż w latach poprzednich, stad spadek na liście. Janusz Fałdziński to zapalony kibic piłki nożnej. Nic dziwnego, wszak sam był kiedyś piłkarzem Błękitnych Kielce.

68. Wojciech Wieczorek
BUDOWNICTWO
21,5 miliona złotych (45)

Współzałożyciel i prezes zarządu spółki DUBR, specjalizującej się w inżynierii ruchu drogowego i zajmująca się znakowaniem poziomym i pionowym dróg. Ma połowę udziałów w firmie. Jego pasją jest turystyka, w szczególności podróżowanie po Europie, oraz regularne, kilkukilometrowe… marsze po lesie. Jest również zagorzałym fanem siatkówki, ma nawet uprawnienia trenerskie w tej dyscyplinie sportu.

69. Wiesław Barcicki
HANDEL
20,8 milionów złotych (61)

Drugi rok z rzędu wraz ze swoim wspólnikiem znalazł się na naszej liście 100 najbardziej zamożnych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Wiesław Barcicki, podobnie jak jego wspólnik, pomnożył swój majątek, dzięki dystrybucji lekarstw. Ma połowę udziałów w spółce Amber–Med z Kielc. W udanym minionym roku przychody przedsiębiorstwa wyniosły ponad 37 milionów złotych.

70. Grzegorz Słowiński
HANDEL
20,8 miliona złotych (62)

Grzegorz Słowiński posiada połowę udziałów w kieleckiej firmie Amber Med, której własnością są trzy kieleckie apteki. Ostatnie lata dla Amber Medu to pasmo sukcesów. Firma ciągle mnoży przychody i zyski. Jeszcze w 2006 roku zanotowała zysk w wysokości 259 tysięcy, a w roku 2008 było to już ponad 2 miliny złotych. W ostatnich dwóch latach firma zanotowała zyski netto powyżej 1 miliona 700 tysięcy złotych.

71. Danuta Jach
PRZEMYSŁ METALOWY
20,3 miliona złotych (66)

Po raz trzeci na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców regionu. Danuta Jach jest największym udziałowcem spółki Megaterm Plus. Firma kiedyś zajmowała się produkcją styropianu, ale po pożarze w 2006 roku całkowicie zmieniła profil produkcji i dziś zajmuje się obróbką odlewów metalowych, które w większości sprzedaje na eksport. W 2010 roku przedsiębiorstwo zanotowało prawie 600 tysięcy złotych zysku netto.

72. Lech i Zdzisława Kocjanowie
HANDEL HURTOWY, BUDOWNICTWO
19,7 miliona złotych (63)

Małżeństwo. Założyciele i udziałowcy ostrowieckiej firmy Mag-Kas, która powstała w czerwcu 1990 roku. Ich kariera w biznesie rozpoczęła się od prowadzenia usług transportowych i gastronomicznych. Dziś są lokalnymi liderami w handlu hurtowym oraz detalicznym wyrobami stalowymi. Rok 2010 przedsiębiorstwo może uznać za udany. Zysk netto firmy wzrosły do prawie 1 miliona 200 tysięcy złotych.

73. Dariusz Kupis
BUDOWNICTWO
19,5 miliona złotych (58)

Trzeci rok z rzędu na naszej liście 100 najbogatszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Dariusz Kupis założył firmę w 1993 roku. Obecnie pełni w przedsiębiorstwie funkcję prezesa zarządu. Polonica należy do największych w kraju producentów pokryć dachowych. Wyroby firmy stosowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przedsiębiorstwo zarobiło w zeszłym roku niemal 1 milion 500 tysięcy złotych.

74. Adam Kluźniak
PRODUKCJA
19,4 miliony złotych (55)

Większościowy udziałowiec spółki Poldaun drugi rok z rzędu notowany jest na naszej liście. Firma istnieje od 1989 roku i od wielu lat specjalizuje się w produkcji kołder i poduszek. Obecnie jest czołowym producentem wyrobów pościelowych w Polsce i swoje produkty dostarcza do większości hipermarketów w Polsce oraz hurtowych odbiorców w kraju i za granicą. W 2010 roku firma osiągnęła niemal 1 milion złotych zysku netto.

75. Stanisław Bobkiewicz
HUTNICTWO
17,6 miliona złotych (80)

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem połowy udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. W firmie sprawuje też funkcję prezesa zarządu. Jest również współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Stanisław Bobkiewicz jest także honorowym prezesem KSZO Ostrowiec i należy do grona Przyjaciół UEFA Euro 2012.

76. Ireneusz Janik
BUDOWNICTWO
17,6 miliona złotych (77)

Trzeci raz na naszej liście najbogatszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Ireneusz Janik posiada 16,7 procent udziałów w spółce Fabet. Pełni w niej funkcję prezesa zarządu. Jest także współudziałowcem w spółce Fabet Konstrukcje. Fabet miał w ubiegłym roku niemal 3,5 miliona złotych zysku. Firma dostarczyła prefabrykaty betonowe między innymi na budowę Galerii Echo oraz na Stadion Narodowy w Warszawie.

77. Sławomir Bursztein
HANDEL, PRODUKCJA
17,5 miliona złotych (54)

Jedyny udziałowiec kieleckiej firmy Formaster. Jego passa nie była w roku ubiegłym tak dobra, jak w latach wcześniejszych. Mimo sporych przychodów zysk był o połowę mniejszy niż w 2009 roku. Sukces finansowy osiągnął dzięki produkcji i sprzedaży filtrów do wody oraz elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody. Jest konstruktorem, autorem wielu patentów i rozwiązań technologicznych. Ma ukraińskie korzenie.

78. Irena Borowska
BUDOWNICTWO
15,9 miliona złotych (n.)

Debiut na naszej liście stu najzamożniejszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Najcenniejszymi aktywami Ireny Borowskiej są udziały w przedsiębiorstwie z Małogoszczy, których posiada 30 procent. Przedsiębiorstwo, które specjalizuje się w usługach budowlano-montażowych, instalacyjnych i remontowych zanotowało w 2010 roku ponad 2 miliony 800 tysięcy złotych zysku netto.

 

80. Wojciech Cholewiński
HUTNICTWO
14 milionów złotych (95)

Dorobił się majątku na współpracy z branżą hutniczą i Celsą Huta Ostrowiec. Jest właścicielem czterdziestu procent udziałów Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Hutnik z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wojciech Cholewiński zajmuje tu również stanowisko wiceprezesa zarządu. Jego firma jest też współwłaścicielem Ostrowieckiej Szkoły Biznesu. Sam zasiada w zarządach kilku ostrowieckich przedsiębiorstw.

81. Tomasz Ignatowicz
BUDOWNICTWO, PRODUKCJA
14 milionów złotych (57)

Potentat w produkcji pap i produktów przeznaczonych do wykonywania zabezpieczeń przeciwwodnych w budownictwie. Twórca sukcesu działającej do 1991 roku spółki TES z Niwek Daleszyckich, w której posiada 65 procent udziałów. Jest też największym akcjonariuszem giełdowej spółki Izolacja Jarocin, której posiada 30 procent udziałów i jest w niej prezesem rady nadzorczej.

82. Czesław Bujnowski
HANDEL, PALIWA
13,9 miliona złotych (64)

Pochodzi z Suchedniowa, a majątku dorobił się na handlu olejami. Razem z Ryszardem Świtkiem prowadzi firmę Maxol, handlującą paliwami oraz olejami. W 2010 roku przychody fimry wyniosły ponad 31 milionów złotych a zysk – ponad 850 tysięcy złotych. Ze wspólnikiem łączą go nie tylko interesy, ale także hobby. Obaj panowie mają sześcioosobowy jacht na Mazurach, którym kiedyś pożeglowali aż do Bałtyku.

83. Tomasz Sękiewicz
BUDOWNICTWO
13,9 miliona złotych (82)

Drugi raz w gronie najzamożniejszych mieszkańców naszego regionu. Tomasz Sękiewicz jest drugim, mniejszym pod względem wielkości akcjonariuszem Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego Kartel z Jędrzejowa. W firmie pełni funkcję członka zarządu. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Świętokrzyskiej. Słynie ze skromności i eleganckiego sposobu bycia.

84. Ryszard Świtek
HANDEL, PALIWA
13,9 miliona złotych (65)

Ma połowę udziałów w suchedniowskiej firmie Maxol, którą prowadzi wraz ze wspólnikiem Czesławem Bujnowskim. Zaczynał bardzo skromnie, od prowadzenia stacji benzynowej w Suchedniowie. Potem z sukcesem rozwinął działalność spółki Maxol. Jego pasją jest żeglarstwo. Pływa również na wodnym skuterze. Jak wielu świętokrzyskich przedsiębiorców, uwielbia również motocykle.

85. Remigiusz Wojniak
BUDOWNICTWO
12,9 miliona złotych (83)

Drugi raz w gronie najzamożniejszych mieszkańców Regionu świętokrzyskiego. Posiada niewiele ponad 14 procent akcji w spółce Zakład Usług Remontowych i Produkcyjnych w Małogoszczu. Remigiusz Wojniak jest trzecim największym właścicielem tej spółki po Andrzeju Adamczyku i Irenie Borowskiej. Firma osiągnęła w 2010 roku zysk netto w wysokości ponad 2 milionów 800 tysięcy złotych.

86. Katarzyna Sieradzan
HANDEL DETALICZNY
12,5 miliona złotych (79)

Posiadaczka 12,5 procent udziałów w znanej kieleckiej spółce Alma Alpinex pojawia się na naszej liście 100 najzamożniejszych mieszkańców regionu świętokrzyskiego po raz drugi. Pochodzi z „handlowej” rodziny, a swój majątek mnoży dzięki branży spożywczej, w której działa. Firma, w której ma udziały systematycznie zwiększa swoje przychody. W minionym roku było to ponad 122 miliony złotych.

87. Irma Starzomska
PRODUKCJA
12,2 miliona złotych (94)

Jedna z niewielu kobiet na naszej liście. Posiada udziały w spółce XL-TAPE International, zajmującej się produkcją oraz dystrybucją różnorodnych taśm samoprzylepnych oraz folii samoprzylepnych. Jest obok synów Marka i Piotra trzecim, najmniejszym udziałowcem firmy. Największy udziałowiec przedsiębiorstwa, czyli Piotr na stałe przebywa w Stanach Zjednoczonych. Stąd nie jest notowany na naszej liście.

88. Jacek i Edyta Brzozowscy
BUDOWNICTWO
12 milionów złotych (81)

Małżeństwo przedsiębiorców znalazło się w naszym zestawieniu najzamożniejszych mieszkańców regionu drugi rok z rzędu. Kontrolują w całości kielecką firmę Apolloplast, Firma jest największym kieleckim producentem stolarki. Posiada salon wystawowy na powierzchni 300 metrów kwadratowych w centrum Kielc, w biurowcu będącym własnością firmy. W 2010 roku

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Dodaj ogłoszenie