Studniówki jednak się odbędą. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze wytyczne

Martyna Urban
Martyna Urban
Studniówki 2022 odbędą się zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEiN. Przeczytaj, jakie zasady wyznaczono.
Studniówki 2022 odbędą się zgodnie z najnowszymi wytycznymi MEiN. Przeczytaj, jakie zasady wyznaczono. ZSO nr 1 w Raciborzu
Udostępnij:
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opublikowało najnowsze wytyczne dotyczące nadchodzących studniówek. Temat organizacji balów maturalnych był często poruszany w szkołach średnich, gdyż uczniowie, pomimo zarezerwowanych sal, nie wiedzieli czy w ogóle się odbędą. Jakie wytyczne wydało MEiN?

Studniówki 2022 jednak się odbędą

We wtorek, 21 grudnia MEiN w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia oraz GiS-em, wydało wytyczne organizacji studniówek. Jak czytamy w dokumencie, "Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba jej organizacji jest w pełni uzasadniona."

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jak wynika z wytycznych, za wydarzenie szkolne, będą odpowiadać organizatorzy, czyli: dyrektor, nauczyciele, wychowawcy i rodzice i to oni będą musieli przestrzegać i egzekwować od uczestników reguł sanitarno-higienicznych dostosowanych do aktualnej sytuacji epidemicznej.

- Należy podkreślić, że Wytyczne w czasie pandemii COVID-19 wynikają z aktualnie obowiązujących przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a więc dotyczą zachowań prozdrowotnych i profilaktycznych dzieci, uczniów, ich rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkół. - czytamy w dokumencie.

Jakie zasady będą obowiązywały?

Tak naprawdę forma, czas, miejsce oraz ilość uczestników, w tym wykluczenie osób towarzyszących zależne jest od organizatora imprezy. Oprócz tego w wytycznych zaleca się, by przy stolikach powinni zasiadać uczniowie jednej klasy, została zwiększona częstotliwość czyszczenia powierzchni dotykowych - klamek, poręczy, uchwytów oraz miejsc wspólnie użytkowych - toalet i podłóg. Kolejnymi wytycznymi jest zwiększenie częstotliwości wietrzenia pomieszczeń, w których będą przebywać uczniowie oraz ograniczenie kontaktów uczestników studniówki z poza niej.

Ważną rolę odegrają punkty gastronomiczne, gdzie w większości przypadków zostaną zorganizowane bale maturalne. Z dokumentu wynika, że punkty te muszą stosować się do nowych zaleceń oraz na bieżąco śledzić komunikaty wydawane przez Główny Inspektoriat Sanitarny. Oprócz tego lokale, muszą być w posiadaniu informacji o konkretnej liczbie uczestników, a personel obsługujący studniówkę zakrywać usta i noc za pomocą maseczki i realizować usługę gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi
zaleceniami służb sanitarnych.

- Organizator traktuje uczestnika studniówki (ucznia, osobę towarzyszącą, nauczyciela, rodzica ucznia) – o ile nie otrzymał informacji (zaświadczenia zaszczepienia lub wyzdrowienia, w tym od rodzica ucznia niepełnoletniego) – jako niezaszczepionego i uwzględnia go w organizacji studniówki jako osobę, na którą nałożono limity. Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu organizatorowi uroczystości. - czytamy w nowych wytycznych.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Studniówki na Śląsku zawsze były huczne. Zobaczcie, jak matu...

Część uczniów zorganizowała studniówki wcześniej

Racibórz był jednym z miast, gdzie studniówki odbyły się dużo wcześniej. Rada rodziców oraz uczniowie Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Liceum Plastycznego postanowili zapobiec niepewnemu losowi tegorocznej studniówki i zorganizowali ją już 1 października. Również dyrekcja była zaskoczona takim obrotem sprawy.

- Kiedy 1 września przyszliśmy do szkoły, to się okazało że maturzyści już mają wszystko załatwione, umówione, zapłacone i w zasadzie pozostało im tylko zaprosić nauczycieli - mówiła nam po jednej z pierwszych, październikowych studniówek wicedyrektor Grażyna Strózik z ZSO nr 1 w Raciborzu.

Uczniowie komentowali, że dzięki odległemu terminowi studniówki, mają więcej czasu na naukę. ZSO nr 1 ma w tym roku 167 maturzystów zarówno w klasach LO, jak i w Liceum Sztuk Plastycznych. Wychowawcami klas są: biologiczna - Agnieszka Bedrunka-Ignac, humanistyczna – Elwira Sekuła, językowa – Urszula Majewska, matematyczna – Marzena Niżborska, matematyczno-medyczna – Zuzanna Koloska oraz IV LSP Michał Sitek.

Nie tylko w I LO studniówka odbyła się wcześniej, także w II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu uczniowie zatańczyli poloneza w październiku. Ich bal odbył się 187 dni przed egzaminem dojrzałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Sukces Pisany Szminką już po raz 13.

Wideo

Materiał oryginalny: Studniówki jednak się odbędą. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze wytyczne - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie