Świadczenia socjalne dla emerytów

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Ustawa określa, iż fundusz socjalny ma służyć zaspokajaniu potrzeb pracowników, emerytów i rencistów, na co pieniądze są przeznaczone zależy od regulaminu.
Barbara Kaszycka, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach: - Ustawa określa, iż fundusz socjalny ma służyć zaspokajaniu potrzeb pracowników, emerytów i rencistów, na co pieniądze są przeznaczone zależy od regulaminu.
Wyjaśniamy, w jakim wymiarze mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Każdy zakład pracy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników według stanu na dzień 1 stycznia w przeliczeniu na pełne etaty ma obowiązek utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Przepisy jednak dopuszczają możliwość nie tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Takie postanowienie musi się znaleźć w zbiorowym układzie pracy. Obowiązek tworzenia funduszu mają również instytucje finansowane z budżetu państwa, bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników, czyli na przykład urzędy, szkoły. Z funduszu mogą korzystać pracownicy i ich rodziny, byli pracownicy, czyli emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z funduszu – tłumaczy Barbara Kaszycka, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Pracodawca może w regulaminie określić, kto ma prawo do korzystania z funduszu, ale zawsze musi traktować równo pracowników i emerytów. Są prawa, które z przyczyn obiektywnych nie mogą przysługiwać emerytom i rencistom. Chodzi na przykład o dofinansowanie do wczasów, czy świadczenia urlopowe – emeryci nie mogą pójść na urlop, ponieważ nie pracują.

Fundusz socjalny ma służyć zaspokajaniu życiowych, socjalnych oraz kulturalnych potrzeb pracowników, emerytów i rencistów. Ze środków funduszu emeryci mogą otrzymywać talony, karnety na basen, korty tenisowe, uczestnictwo w różnych zajęciach oferowanych przez kluby sportowe. Mogą starać się o dofinansowanie do leków, do leczenia choroby, remontu mieszkania, pobytu w sanatorium czy pożyczki. Pożyczki nie mogą być bezzwrotne, mogą być bezprocentowe, ale pieniądze należy zwrócić.

- Ważne, by pieniądze były przeznaczone na cele życiowe. O tym, na co i w jakich kwotach zostanie prze-znaczony fundusz socjalny decydują reprezentant interesów pracowników, czy też związki zawodowe jeśli są, wszelkie ustalenia muszą być zapisane w regulaminie wewnątrzzakładowym – wyjaśnia Barbara Kaszycka.

 

Świadczenia socjalne finansowane z funduszu mają charakter uznaniowy, co oznacza, że możliwość otrzymania takiego świadczenia oraz jego wysokość uzależnione są od tego, czy zakładowy regulamin przewiduje takie dopłaty oraz od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

 

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlaczego w niiektórych instytuvjach -chodzi o Przedszkole w Lublinie emeryci dostają wczasowe.Co ciekawsze dostają już w maju a pracownicy po wakacjach a nawet w listopadzie.Czy prawo nie obowiązuje wszystkich?Dlaczego tak się dzieje ?

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie