Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Świadczenie wspierające 2024 - kto będzie mógł skorzystać i ile wyniesie? Tak będzie wyglądał test czynności

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Świadczenie wspierające będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku.
Świadczenie wspierające będzie wypłacane od 1 stycznia 2024 roku. inventbart / 123rf.com
Świadczenie wspierające to nowa forma pomocy stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych. Początkowo program obejmie wąskie grono wnioskujących, lecz z czasem zostanie znacząco rozszerzony. Jak dostać świadczenie wspierające w 2024 roku?

Spis treści

Osoby z niepełnosprawnościami często wymagają nie tylko opieki, ale także wsparcia finansowego. Wysokie koszty rehabilitacji, leków czy sprzętu medycznego co miesiąc znacząco uszczuplają ich budżet, utrudniając codzienne funkcjonowanie.

W tym celu państwo regularnie wdraża nowe formy pomocy finansowej, które mają poprawić sytuację finansową tych osób. Obecnie niepełnosprawni mogą pobierać świadczenia takie jak:

Przysługują im także zniżki na podróże, zwolnienie z abonamentu RTV czy ulga rehabilitacyjna. Wkrótce zostanie uruchomione kolejne świadczenie, które może znacznie poprawić sytuację finansową wielu osób.

Przeczytaj również:Opiekujesz się rodzicami? Możesz dostać 620 zł miesięcznie

Czym jest świadczenie wspierające?

Od 1 stycznia 2024 r. osoby niepełnosprawne będą mogły korzystać ze świadczenia wspierającego. Nowy dodatek będzie przyznawany bez względu na dochód, sytuację finansową opiekuna czy datę powstania niepełnosprawności.

- Celem świadczenia wspierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym, mającym potrzebę wsparcia, pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Początkowo, środki wypłacane w ramach tego dodatku trafią do niepełnosprawnych z najwyższą potrzebą wsparcia. Oceną tego, kto zalicza się do tej grupy, zajmie się wojewódzki zespół ds. orzekania.

- Ocena poziomu potrzeby wsparcia będzie dokonywana przez specjalne zespoły składające się ze specjalistów odpowiednio przygotowanych do jej wykonywania. Ocena będzie dokonywana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub na jej wniosek, w miejscu zorganizowanym przez zespół oceniający - dodaje MRiPS.

Resort rodziny podkreśla, że „ocena będzie uwzględniała każdy aspekt funkcjonowania osoby niepełnosprawnej, w tym wpływ konieczności stosowania technologii wspierających na jej funkcjonowanie czy sposobu radzenia sobie z jej zachowaniami”. W 2024 roku na wsparcie będą mogły liczyć wnioskujący, którzy uzyskają najwyższe wyniki w skali liczącej 100 punktów.

Jaka będzie wysokość świadczenia wspierającego?

Kwota świadczenia wspierającego będzie ściśle powiązana z wysokością renty socjalnej, która wynosi obecnie 1588,44 zł brutto miesięcznie. Co istotne, wysokość nowego dodatku może być jednak znacznie wyższa.

Ile wyniesie wysokość świadczenia wspierającego? W zależności od liczby uzyskanych punktów wyniesie ono:

 • 95-100 pkt. - 220 proc. renty socjalnej (obecnie 3176 zł „na rękę”)
 • 90-94 pkt. - 180 proc. renty socjalnej (obecnie 2600 zł „na rękę”),
 • 85-89 pkt. - 120 proc. renty socjalnej (obecnie 1734 zł „na rękę”),
 • 80-84 pkt. - 80 proc. renty socjalnej (obecnie 1156 zł „na rękę”),
 • 75-79 pkt. - 60 proc. renty socjalnej (obecnie 867 zł „na rękę”,
 • 70-74 pkt. - 40 proc. renty socjalnej (obecnie 578 zł „na rękę”.

W 2024 roku środki zostaną przyznane wnioskującym z najwyższą potrzebą wsparcia. Rok później pieniądze będą mogły pobierać osoby ze stopniem średnim, a w 2026 roku środki trafią do niepełnosprawnych, którzy zdobyli najmniej punktów.

Świadczenie wspierające - jak będzie wyglądał test?

Wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności będą decydowały nie tylko o wysokości świadczenia wspierającego, ale również terminie jego wypłacania.

W zależności od liczby zdobytych punktów, środki wypłacane w ramach tej formy wsparcia, trafią do wnioskujących w następujących terminach:

 • od 1 stycznia 2024 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 87 do 100 punktów,
 • od 1 stycznia 2025 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 78 do 86 punktów,
 • od 1 stycznia 2026 roku - świadczenie wspierające zostanie przyznane niepełnosprawnym, którzy zdobędą w teście od 70 do 77 punktów.

Test wykonywania czynności będzie się składał z 32 pozycji. Nieoficjalnie wiadomo, że obejmie zagadnienia takie jak:

 • poruszanie się w znanym i nieznanym środowisku,
 • zmiana pozycji ciała,
 • chwytanie sięganie oraz posługiwanie się przedmiotami użytkowymi
 • klasyfikacja docierających bodźców
 • podróżowanie środkami transportu,
 • prowadzenie rozmowy,
 • przekazywanie innym informacji,
 • koncentrowanie się na wykonywanych czynnościach,
 • mycie i osuszanie ciała,
 • troska o zdrowie,
 • samodzielne ubieranie,
 • korzystanie z toalety,
 • jedzenie i picie,
 • nawiązywanie kontaktów.

Do testu nie trzeba będzie w żaden sposób się przygotowywać. Wszelkie wytyczne zostaną przekazane przez komisję przed rozpoczęciem badania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świadczenie wspierające 2024 - kto będzie mógł skorzystać i ile wyniesie? Tak będzie wyglądał test czynności - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia