MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy górnicy świętują barbórkę. Zobacz zdjęcia

Marzena SMORĘDA SMOREDA2ECHODNIA.EU
Karczmę Piwną pracownicy Dyckerfoff Polska urządzili w tym roku w Targach Kielce.
Karczmę Piwną pracownicy Dyckerfoff Polska urządzili w tym roku w Targach Kielce.
Trwa górnicza zabawa w naszym regionie. Pracownicy świętokrzyskich kopalni i cementowni, jak co roku, hucznie obchodzą święto swojej patronki - świętej Barbary. Większość zakładów, jak Cementownia Małogoszcz, Dyckerhoff Polska, Zakłady Przemysłu Wapienniczego Trzuskawica, Kopalnia Wapienia Morawica branżowe święto rozpoczęły w piątek, inne, na przykład Kopalnia i Zakład Wzbogacania Kwarcytu Bukowa Góra czy Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych imprezy barbórkowe odbędą w sobotę.


Piekło i niebo w Łysogórach

 

Na imprezie barbórkowej Cementowni Małogoszcz należącej do koncernu Lafarge Cement bawiło się w kieleckim hotelu Łysogóry 250 gości. – Nie wszyscy dopisali, bo przeszkodziła pogoda. Nie dotarli zagraniczni goście ze względu na odwołane loty – mówiła Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Lafarge Polska. - Zabawa jest znakomita. Podzieliliśmy imprezę na dwie - Karczmę Piwną, w której zasiądzie 170 górników i Babski Comber z 60 paniami, bo jak wiadomo, górnicza tradycja nie pozwala, by kobiety bawiły się na barbórce z mężczyznami – mówiła Monika Krzysztoszek z Cementowni Małogoszcz.

 

Motywem przewodnim w tym roku są Diabły i Anioły posadzone na osobnych ławach i rywalizujące ze sobą w konkursach. Diablice mają na rogi, ogony i widły, a anielice aureole i skrzydła.

 

Na stołach goszczą tylko tradycyjne potrawy, jak golonka, biała kiełbasa, krupniok czy żurek, a to wszystko zakrapiane jest suto ulubionym trunkiem górników, czyli piwem, które w dodatku mężczyźni muszą pić sztafetą. Sprośnym żartom i dowcipom, konkursom nie było końca, a nad całością imprezy czuwało Nigdy Niemylące się Prezydium, i świętokrzyski Zbój Madej. Niesfornych gwarków zakuwano w dyby.

 

Pełna gala w Targach Kielce

 

W Dyckerhoff Polska w Sitkówce Nowinach obchodzono barbórkę od piątkowego rana. Z życzeniami dla górników przyszły dzieci. Wystąpiły też ze specjalnym przedstawieniem. A potem była msza święta za górników i karczma piwna, którą górnicy urządzili w Targach Kielce. - Zgodnie ze starą tradycją świetowali sami panowie – powiedziała rzecznik Magdalena Fudala.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia