MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyscy przedsiębiorcy zwijają biznes. Z regionu znikły 174 podmioty

Marzena Smoręda [email protected]
Świętokrzyscy przedsiębiorcy zwijają biznes. Z regionu znikły 174 podmioty
Świętokrzyscy przedsiębiorcy zwijają biznes. Z regionu znikły 174 podmioty
Nadal bardzo źle dzieje się w świętokrzyskiej gospodarce. Z mapy przedsiębiorstw od 2008 roku, kiedy zaczęło się spowolnienie gospodarcze wciąż znikają kolejne podmioty. Kryzys odcisnął dramatyczne piętno na kondycji firm, które nie wytrzymują starcia z rosnącymi kosztami, konkurencją i słabym popytem.

Kiedy wiosną 2014 roku zanosiło się już na poprawę sytuacji, rosyjskie embargo na eksport polskich produktów znów bardzo poważnie zachwiało rynkiem. Efekt tego najlepiej pokazują statystyki. Oto najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego.

 

109.956 firm, czyli zaledwie 2,7 procent wszystkich przedsiębiorstw w całym kraju zarejestrowanych było w województwie świętokrzyskim na koniec marca bieżącego roku. To o 174 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wśród nich najwięcej, ponad 30 procent, stanowią przedsiębiorstwa handlowe. Firmy zlokalizowane są głównie w Kielcach i powiecie kieleckim. Jak pokazują dane za I kwartał 2015, firm nadal ubywa, co, zdaniem ekspertów od gospodarki,  źle wróży świętokrzyskiej gospodarce.

 

Słaby rok za rokiem
Kolejny słaby rok dla przedsiębiorczości w naszym regionie prezentuje baza REGON, czyli Krajowy Rejestr Urzędowy Podmiotów Gospodarki Narodowej, do którego wpisane są wszystkie polskie firmy. Do rejestru na przestrzeni ostatniego roku, czyli od 31 marca 2014 do 31 marca 2015 roku, wpisano 2178 nowych podmiotów, zaś wyrejestrowano 2280. Bilans liczby firm zamknął się więc liczbą 174 podmiotów gospodarczych na minusie. Najwięcej w regionie firm znikło z mapy gospodarczej w powiecie ostrowieckim, aż 87, w dalszej kolejności mocno skurczyła się liczba przedsiębiorstw w powiatach skarżyskim, starachowickim i buskim, odpowiednio o 59, 39 i 26. Na dużym plusie są za to Kielce, powiaty kielecki i włoszczowski, gdzie liczba nowo zarejestrowanych firm przewyższa liczbę wyrejestrowanych w ciągu roku odpowiednio o 70, 59 i 22. Więcej o 3 firmy w porównaniu do 2014 roku jest w powiecie włoszczowskim i opatowskim. Nie zmieniła się liczba firm w powiecie jędrzejowskim.

Grafika

Sektor prywatny górą
Większość świętokrzyskich firm, czyli 106.600 stanowią przedsiębiorstwa prywatne. Wśród nich 84.400 prowadzą osoby fizyczne. W sektorze publicznym działa 3200 podmiotów. Osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, których jest 25.600 stanowią 23,3 procent podmiotów wpisanych do rejestru województwa. W rejestrze wpisanych jest ponad 13.700 spółek, które w ogólnej liczbie firm stanowią 12,5 procent. W całym regionie są tylko 4 przedsiębiorstwa państwowe.

 

Kielce na topie
Najwięcej podmiotów działa w stolicy województwa, jest ich 28.700 i powiecie kieleckim 15.500. Najmniej jest ich w powiatach kazimierskim 1800 oraz pińczowskim 2600. Biorąc pod uwagę wielkość firm, w regionie dominują małe, o liczbie pracujących do 9 osób, których na koniec 2014 roku w rejestrze naszego województwa figurowało 105 tysięcy. Firm średnich, zatrudniających 10-49 jest 4 tysiące i stanowią one 3,6 procent ogólnej liczby przedsiębiorstw w regionie, zaś podmiotów o liczbie pracujących powyżej 50 osób jest niespełna 1 tysiąc, czyli 0,9 procent.
W I kwartale bieżącego roku w Świętokrzyskiem powstało blisko 2200 nowych podmiotów, a działalność wyrejestrowało 2300 jednostek.

 

Stawiamy na handel
Ze względu na charakter prowadzonej działalności, prawie co trzeci podmiot, czyli 34 tysiące, prowadził działalność handlową bądź związaną z naprawą samochodów, 13,1 procent firm, czyli 14.400 zajmowało się budownictwem, a 9,3 procent, czyli 10.200 przetwórstwem przemysłowym.

 

Bardzo słaby region
Zdaniem ekonomistów, sytuacja w regionie wygląda bardzo kiepsko dla naszej gospodarki. Nie dość, że udział naszych firm w krajowym sektorze przedsiębiorstw jest dramatycznie niski, to jeszcze nie zanosi się, by szybko miało się to zmienić na lepsze.
 

- Znikające firmy to wciąż efekt stale pogarszającej się koniunktury w wielu branżach gospodarki – nie ma wątpliwości Robert Perz, ekonomista. - Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy nie są w stanie utrzymać się na rynku. Wielu z nich  plajtuje lub woli czasowo zrezygnować z prowadzenia firmy, póki jeszcze nie popadli w długi, bo rosną koszty produkcji, zatrudnienia, spada popyt,  a wysokość składek odprowadzanych  do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest w tej sytuacji dla biznesmenów zabójcza. Problemy na Wschodzie też nie wróżą zmian na lepsze. Jeśli więc nie radzą sobie większe firmy, to jak mogą udźwignąć te koszty małe przedsiębiorstwa. Źle wróży też na przyszłość świetokrzyskim firmom ich profil. Nasi przedsiębiorcy stawiają na branżę handlową, a żeby mogła ona się rozwijać, niezbędne są wypchane portfele mieszkańców – wyjaśnia ekspert.

Oczywiście ogromną szansą dla przedsiębiorców jest nowe rozdanie unijnych pieniędzy, które mogą wzmóc nieco przedsiębiorczość. - Należy jednak  pamiętać, że w tej transzy stawia się na projekty dotyczące innowacji w biznesie i ci, kórzy chcą pozyskać pieniądze, powinni skupić się na tych zagadnieniach - dodaje ekspert.

 

Udział firm w branżach
Wśród 109.956 firm zarejestrowanych w regionie świętokrzyskim w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej na koniec marca  2015 roku  udział procentowy branż przedstawia się następująco:
- Handel i naprawa pojazdów samochodowych - 30,9 procent 
- Budownictwo  - 13,1 procent
- Pozostałe sekcje PKD  - 12,9
- Przetwórstwo przemysłowe  - 9,31 procent
- Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna - 7,3  procent
- Działalność usługowa  - 6,7 procent
- Transport i gospodarka magazynowa - 6,5 procent
- Opieka zdrowotna i pomoc społeczna - 4,9 procent
- Obsługa rynku nieruchomości -  2,9 procent
- Działalność finansowa i ubezpieczeniowa - 2,9 procent
- Zakwaterowanie i gastronomia - 2,6 procent

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia