Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Co dalej z edukacją

Paulina Baran
freeimages.com
W poniedziałek w Hotelu Binkowski w Kielcach odbędzie konferencja o przyszłości świętokrzyskiej gospodarki. Jednym z tematów dyskusji będzie - co zrobić, żeby młodzi ludzie z regionu dobrze realizowali się na rynku pracy.

W poniedziałek, 24 października w Kielcach odbędzie się II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jak przyszłość”. Odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych. Transmisja online z konferencji w poniedziałek od godziny 13.
Prezentujemy pierwszy panel - edukacja.

Szkoły wyższe
Drugim zagadnieniem panelu edukacja będzie kształcenie w szkołach wyższych, a rynek pracy oraz planowane reformy. O tym, że polskiej szkole potrzebne są zmiany, mówi Piotr Ziółkowski, doradca wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina, który obecnie pracuje w Warszawie, ale wychował się w Kielcach, a urodził w Końskich. Będzie on gościem konferencji.

– Staramy się tak przeobrazić szkolnictwo wyższe, żeby odpowiadało potrzebom rynku pracy. Nie możemy kształcić studentów dla samego kształcenia. Musimy robić to po to, żeby po skończonych studiach mogli bez problemu znaleźć pracę – mówi Piotr Ziółkowski. Wyjaśnia, że ważnym elementem są praktyki, które studenci powinni odbywać w czasie studiów.

Doradca wicepremiera zwraca też uwagę na olbrzymie możliwości, jakie daje kształcenie dualne, które może się odbywać także na studiach wyższych. – Takie rozwiązania są bardzo popularne w uczelniach zawodowych w Wielkopolsce, gdzie studenci mają zajęcia nie tylko na uczelni, ale także w zakładzie pracy. Polega to na tym, że przedsiębiorca podpisuje porozumienie z uczelnią, a model kształcenia i program nauczania dostosowuje się do jego zapotrzebowania. Studenci przez jeden tydzień mają zajęcia teoretyczne, a przez drugi odbywają praktyki związane ze swoim zawodem. Dzięki temu wszyscy absolwenci studiów dualnych znajdują zatrudnienie w tych przedsiębiorstwach, w których kształcili się przez czas studiów.

Gośćmi panelu będą też rektorzy kieleckich uczelni: profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach; profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej; Piotr Ziółkowski, doradca wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Gowina.

Szkolnictwo zawodowe
Szkolnictwo zawodowe będzie drugą częścią panelu. Wzorcowym przykładem pokazującym, że szkoła to nie tylko teoria, ale także praktyka, jest Zespół Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, w którym uczą się już trzy klasy patronackie. W klasach tych wdrażany jest system nauczania dualnego, łączący edukację w szkole z praktyczną nauką zawodu. Są już dwie klasy pod patronatem firmy MAN, od tego roku uczniowie rozpoczęli także naukę w pierwszej klasie patronackiej kształcącej operatorów obrabiarek skrawających.

W tym roku zainteresowanie klasą patronacką firmy MAN i zawodem elektromechanika pojazdów samochodowych było bardzo duże. – Okazało się, że pomysł, który wprowadziliśmy w ubiegłym roku, bardzo spodobał się młodzieży – mówi Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach. Popularność kierunku nie jest niczym dziwnym, ponieważ uczniowie od

razu stają się młodocianymi pracownikami firmy MAN, otrzymują wynagrodzenie, szkolny czas wlicza im się do stażu pracy, a po skończonej nauce mają gwarancję zatrudnienia w zakładzie. Patronat nad tą klasą objęła Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.

W kształceniu dualnym chodzi o to, żeby ucznia przygotować do zawodu praktycznie, a nie czysto teoretycznie. – Właśnie dlatego tak skonstruowaliśmy plany nauczania, żeby uczniowie już od pierwszej klasy mieli dwa dni zajęć przygotowania zawodowego, a od klasy drugiej byli już bezpośrednio na produkcji autobusów. Co ważne, w momencie, kiedy uczniowie skończą szkołę, dostają umowę o pracę na czas nieokreślony z firmą MAN. To od nich będzie zależało, czy chcą tutaj zostać, bo oczywiście nie ma takiego przymusu. Warto zaznaczyć, że aby dostać się do klasy MAN-a, nie wystarczą tylko dobre oceny. Uczniowie muszą także wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. – Podczas takiej rozmowy „badamy” zdolności manualne uczniów. To bardzo ważne. Nie możemy dopuścić do tego, żeby szansę na naukę w naszej szkole stracili fascynaci motoryzacji, którzy być może nie mają rewelacyjnych ocen z polskiego czy matematyki – mówi dyrektor.

Od września ruszyła też klasa patronacka kształcąca operatorów obrabiarek skrawających, która współpracuje z lokalnymi firmami Starpol i Perfopol, zapewniającymi młodzieży praktyczną naukę zawodu.

Jak taki model kształcenia wprowadzono w Starachowicach? Co zrobić, by takich klas było więcej? Tego będą dotyczyły prezentacje i dyskusja podczas konferencji w Kielcach, w panelu Edukacja.

Gośćmi tego panelu będą Mariusz Majewski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach; Piotr Żołądek, członek zarządu województwa.

Tematy, organizatorzy, wejściówki
II Konferencja Gospodarcza „Świętokrzyskie – jaka przyszłość” odbędzie się w poniedziałek 24 października w Hotelu Binkowski w Kielcach. Będzie część główna oraz sześć
paneli:
1. Przemysł zbrojeniowy przyszłością regionu;
2. Strefy ekonomiczne i przygotowane tereny przemysłowe szansą na szybki rozwój;
3. Jak kształcić na potrzeby gospodarki;
4. Szybka komunikacja to szybki rozwój gospodarki;
5. Wsparcie dla przedsiębiorców przez rząd
i samorządy;
6. Usługi medyczne kołem zamachowym gospodarki regionu.

Organizatorem konferencji jest „Echo Dnia”. Współorganizatorami: marszałek województwa, wojewoda świętokrzyski, Radio Kielce, TVP3 Kielce, Mesko i Specjalna Strefa Ekonomiczna. Patronat honorowy wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin, Polska Grupa Zbrojeniowa. Wejściówki można odbierać w redakcji “Echa Dnia” w Kielcach, aleja IV Wieków Kielc 4. Transmisja online na echodnia.eu w poniedziałek, 24 października na echodnia.eu

Zapytaliśmy szefów stowarzyszeń pracodawców o to, co zrobić, żeby szkoły lepiej kształciły młodych ludzi**Andrzej Mochoń, kanclerz świętokrzyskiej loży BCC. – Jeśli chodzi o system edukacji, to niestety podczas poprzedniego ustroju był on znacznie lepszy niż teraz. W każdym mieście było mnóstwo szkół
zawodowych, często powiązanych z firmami. Mamy do czego wracać.
Ireneusz Janik, prezes Stowarzyszenia Forum Pracodawców w Kielcach
– Uczniowie muszą mieć więcej praktyk, minimum jeden dzień w tygodniu. Samo słuchanie teorii w klasach bez laboratoriów, bez warsztatów, nie wykształci dobrego pracownika.
Cezary Tkaczyk, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
– Młodzi ludzie powinni łączyć podbudowę teoretyczną z praktyką. Muszą jednak po-wstać rozwiązania systemowe, które będą zachęcać finansowo przedsiębiorców, żeby dawali miejsca praktyk.
Tomasz Tworek, prezes świętokrzyskiego Lewiatana:** – Wiele zależy od pozytywnego przekazu szkolnictwa zawodowego, od kampanii je promującej. Szkoły zawodowej nie można się wstydzić, trzeba być z dumnym z tego, że kończąc ją, dostaje się zawód.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Świętokrzyskie – jaka przyszłość. Co dalej z edukacją - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia