MKTG SR - pasek na kartach artykułów

35. Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem: Rżnęli od ucha do ucha

Adam LIGIECKI
Ognistą "Polką od Piasku” - tak 35. Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem rozpoczęła Kapela Buskowianie.
Ognistą "Polką od Piasku” - tak 35. Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem rozpoczęła Kapela Buskowianie. Adam Ligiecki
Busko już po raz 35. gościło gwiazdy świętokrzyskiego folkloru. To był weekend pełen muzyki, a kto zdobędzie nagrody, dowiemy się na koncercie galowym 5 czerwca.

W 35. Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem wzięły udział kapele ludowe, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca oraz śpiewacy i soliści instrumentaliści z terenu całego województwa. Jako gość specjalny wystąpił zespół Kalina z Ukrainy.

Prezentacje konkursowe odbyły się w muszli koncertowej w parku zdrojowym. Imprezę w upalne sobotnie przedpołudnie zainaugurowała Kapela Buskowianie - "Polką od Piasku", która stała się sygnałem festiwalu.

POLKI, MAZURKI, OBERKI

Uroczystego otwarcia dokonał burmistrz Waldemar Sikora, podkreślając znaczenie buskich spotkań dla promocji folkloru na Ponidziu, w regionie świętokrzyskim. Życzenia udanych występów i... góry nagród przekazała artystom goszcząca w Busku wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba.

To było prawdziwe święto dla miłośników ludowych rytmów. Kapele rżnęły od ucha do ucha ogniste polki, mazury i oberki, w parkowych alejkach niosło się echo wibrujących dźwięków skrzypiec, harmonii i klarnetów. Wokaliści raczyli nas skocznymi przyśpiewkami, a publiczność - w tym kuracjusze z różnych stron kraju - bawiła się doskonale.

ŚPIEWAJĄCO... DO NIEBA

W pierwszym dniu festiwalu słuchaliśmy 30 zespołów i solistów. Po Buskowianach wystąpił Czesław Adamczyk z gminy Bliżyn, który popisywał się wirtuozowską grą na tradycyjnej polskiej harmonii pedałowej. Jak zawsze świetnie wypadł buski skrzypek i śpiewak Stanisław Dufaj, a Brzezinianki z wdziękiem przekonywały publiczność: "Śpiewajcie kochani, bo śpiewać potrzeba - bo tych śpiewających Piotr wpuści do nieba!".

Gromkimi brawami widzowie nagrodzili Cecylię Korban, która śpiewając a capella cudownie malowała świętokrzyskie krajobrazy. W sobotnich prezentacjach wystąpili także między innymi: Bolminianki, Piekoszowianie, kapela Jędrzej, Adam Kocerba, Działoszacy, zespoły Zawichost, Łącznianie i Daleszyce.
HONORY Z UKRAINY

W niedzielę przed południem ruszyła druga część przesłuchań konkursowych. W gronie wykonawców znalazły się tak uznane firmy, jak Kowalanki, Kunowianie, zespoły Ciekoty, Leśnianie, Wierna Rzeka, Pacanowianie i Wiśliczanie, kapele Stefana Wyczyńskiego i Jerzego Całki. A także Ewa Kot z Bielin - Pierwsza Dama wśród świętokrzyskich śpiewaczek ludowych, która obchodzi właśnie 89. urodziny.

Jako gość honorowy imprezy wystąpił zespół Kalina z Chmielnika na Ukrainie. Siedmioosobowa formacja, kierowana przez Walentynę Awtodinczuk, zaprezentowała tradycyjne pieśni i przyśpiewki ukraińskiego folkloru.

Rewię ludowych rytmów wspierały imprezy towarzyszące: kiermasze, wystawy twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego. Koła gospodyń wiejskich z Wełcza i Oleszek oraz panie ze stowarzyszenia Nadzieja Dobrowody przygotowały pyszne wypieki, które w błyskawicznym tempie znikały ze stołów ustawionych pod arkadami Marconiego.

NAGRODY W TOKARNI

Uczestnicy 35. Międzynarodowych Buskich Spotkań z Folklorem walczą o dwie nagrody główne: Grand Prix imienia Piotra Gana - dla najlepszej kapeli oraz Nagrodę imienia Heleny Szelestowej - dla najlepszych śpiewaków. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę, 5 czerwca, podczas koncertu galowego w Tokarni koło Kielc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie