Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

80. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową w Kielcach. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Była prawdziwym fenomenem i największą konspiracyjną armią na świecie. 14 lutego w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

- Każda misja ma swój cel. 80 lat temu z ówczesnych doświadczeń zbrojnych, wojskowych i patriotycznych Związku Walki Zbrojnej rodziło się coś bardziej dojrzałego w walce z niemieckim, barbarzyńskim okupantem. W ducha patriotycznego Polaków zrodził się nowy styl, przychodził czas i możliwość zaangażowania się wszystkich polskich obywateli do walki z Niemcami i Sowietami – mówił biskup Jan Piotrowski podczas mszy świętej odprawionej w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Za oddanie - śmierć

Ordynariusz diecezji kieleckiej dodał, że żołnierze Armii Krajowej wyróżnili się nie brawurą, ale hartem ducha. – Oddani byli największym wartościom, jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna. Poświęcili swoje życie dla dobra narodu. W myśli patriotycznej Armii Krajowej brało udział wielu Polaków, wielu kolejnych towarzyszyło tej słusznej walce o wolność – przyznał.

Biskup Jan Piotrowski nie zapomniał wspomnieć o dramatycznym epilogu Armii Krajowej w 1945 roku. – Była to nikczemna zdrada, a każda z nich jest wielka. Nie jest już czas na osądy i sprawiedliwość, ale zawsze jest odpowiedni moment na przebaczenie. Pamięć o bohaterach staje się w dzisiejszych czasach jeszcze bardziej aktualna – mówił.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślił, że 80 lat temu żołnierze Armii Krajowej dali wyraz swojej miłości do ojczyzny, ryzykując przy tym własne życie. Przypomniał również o ich dramacie po zakończeniu II wojny światowej. – Byli ci, którzy zginęli polu walki, ale również tacy, co było chyba największą tragedią Armii Krajowej, musieli zmierzyć się z powojenną, komunistyczną rzeczywistością. Czekały na nich obozy, więzienia i katownie NKWD i UB. Oni oddali swoje życie z miłości dla ojczyzny. Pragnęli jej, dlatego powstał Związek Walki Zbrojnej, następnie przekształcony w Armię Krajową – przyznał senator.

Armia inna niż wszystkie

Doktor Marek Jedynak z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach podkreślił, że przemianowanie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową stanowiło ukoronowanie opracowywanego przez szereg miesięcy i wcielonego w życie planu ciągłej i przestrzennej walki z okupantem.
- Była to jednocześnie odpowiedź na zachodzące przeobrażenia w przestrzeni niemieckiego systemu okupacyjnego - nasilenia eksploatacji ekonomicznej, wzrostu represyjności systemu. W skali globalnej wzmocnienie roli AK stanowiło element organizowanego szerzej w okupowanej Europie ruchu oporu i walki cywilnej z Niemcami. Dodatkowo silna armia Polski Podziemnej stanowiła też odpowiedź na pojawienia się na obrzeżach polskiej konspiracji coraz mocniejszego ruchu komunistycznego – powiedział.

Historyk z kieleckiego IPN dodał również, że rola Armii Krajowej w walce z niemieckimi i sowieckimi okupantami była bardzo ważna. - Nie doszłoby do zakończenia walk w tym czasie, gdyby nie między innymi postawa, zaangażowanie i poświęcenie setek tysięcy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Nieugięta i pełna heroizmu postawa żołnierzy Armii Krajowej była przykładem dla narodu polskiego w walce o niepodległość ojczyzny podczas II wojny światowej. Postawa ta wciąż jest aktualna w wolnej Polsce. Niech zatem ich oddanie sprawie i zaangażowanie w pracę dla kraju będzie przykładem dla następnych pokoleń Polaków. Za to należy się pamięć i cześć żołnierzom Armii Krajowej – zakończył doktor Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach.

Uroczystościom na Skwerze Szarych Szeregów towarzyszyło złożenie kwiatów i zniczy oraz salwa honorowa. Otworzono również wystawę poświęconą Janowi Piwnikowi „Ponuremu” przygotowaną przez pracowników kieleckiej delegatury IPN. Organizatorami uroczystości były Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Kielce, Delegatura IPN w Kielcach, Prezydent Miasta Kielce, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Garnizon Kielce oraz 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie