MKTG SR - pasek na kartach artykułów

800 wniosków na "zieloną energię" w powiecie włoszczowskim

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
W powiecie włoszczowskim mieszkańcy wszystkich gmin złożyli w sumie blisko 800 wniosków na budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie wyniesie 60 procent.
W powiecie włoszczowskim mieszkańcy wszystkich gmin złożyli w sumie blisko 800 wniosków na budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie wyniesie 60 procent. archiwum prywatne
Mieszkańcy wszystkich gmin powiatu włoszczowskiego, oprócz Krasocina, mają pewne dofinansowanie na budowę mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarstwach.

Po świętach, 4 kwietnia gmina Włoszczowa podpisze z Zarządem Województwa umowę na dofinansowanie projektu „Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców Gminy Włoszczowa”. Burmistrz Grzegorz Dziubek zaprasza mieszkańców biorących udział w tym projekcie na spotkanie informacyjne, które odbędzie się w środę, 4 kwietnia o godzinie 17 w Domu Kultury.

Przypomnijmy, że 21 lutego Zarząd Województwa rozstrzygnął konkurs i wybrał 22 projekty do dofinansowania w ramach działania „Wytwarzania i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020. Wartość wszystkich projektów wynosi ponad 116 tysięcy złotych, natomiast kwota dofinansowania stanowi przeszło 60 milionów.

Wniosek gminy Włoszczowa jest trzeci na liście podstawowej w województwie. Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców tej gminy pochłonie ponad 4,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie będzie stanowić przeszło 2,2 miliona. O odnawialne instalacje ubiegają się 352 gospodarstwa. 154 wnioski dotyczą kolektorów słonecznych, a 221 - instalacji fotowoltaicznych, pozwalających na produkcję energii elektrycznej ze słońca. Dofinansowanie unijne ma wynieść 60 procent kosztów każdej instalacji.

- To bardzo dobra informacja dla naszych mieszkańców. Bez dofinansowania sami raczej nie zrealizowaliby tych inwestycji. Jest to wstęp do realizacji programu walki ze smogiem w naszej gminie – mówi burmistrz Grzegorz Dziubek.

Warto nadmienić, że na 18 miejscu listy podstawowej projektów do dofinansowania znalazł się również wniosek złożony przez gminę Kluczewsko, która otrzyma ponad 1,7 miliona dotacji na “zieloną energię” dla mieszkańców swojej gminy oraz trzech partnerów projektu - Secemina, Moskorzewa i Radkowa.

Wartość całego zadania to ponad 3,2 miliona złotych. Obejmie on w sumie 264 wnioski w terenu czterech gmin naszego powiatu, z czego 138 dotyczy solarów, a 126 fotowoltaiki. Kluczewsko miało najwięcej chętnych, jeśli chodzi o OZE, dlatego składało wniosek.

Na liście rezerwowej (3 miejsce wśród 9 projektów) jest wniosek gminy Krasocin, który opiewa na blisko 2,4 miliona złotych, z czego około 1,3 miliona to dofinansowanie unijne. Mieszkańcy tej gminy złożyli 157 wniosków, z czego około 80 procent dotyczy instalacji fotowoltaicznych.

- Punkty w konkursie wyliczane były na podstawie wniosków złożonych przez mieszkańców, dotyczących zapotrzebowania na energię. Mieliśmy najmniej wniosków w województwie, dlatego dostaliśmy mniej punktów. Sporo mieszkańców wycofało się z tego projektu. Gmina nie mogła nic zrobić, gdyż nie była stroną – wyjaśnia Ireneusz Gliściński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie