Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja „Reinhardt”. W Chmielniku dyskutowano o zagładzie Żydów w regionie świętokrzyskim

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
7 października, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku zorganizowały konferencję naukową poświęconą zagładzie ludności żydowskiej z terenu Kielecczyzny.

Akcja Reinhardt. W Chmielniku dyskutowano o zagładzie Żydów w regionie świętokrzyskim

Konferencja naukowa „Akcja Reinhardt w regionie kieleckim” została zorganizowana w gmachu Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. W programie znalazły się referaty między innymi dotyczące niemieckiej polityki antyżydowskiej na ziemiach polskich, warunków życia i prześladowań Żydów.

O zagładzie getta w Chmielniku opowiedziała zebranym doktor Karolina Trzeskowska-Kubasik z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Zwracała uwagę, że getto chmielnickie miało charakter otwarty, lecz Żydzi mieli zakaz opuszczania jego terytorium. Jednocześnie było to największe getto w Kreishauptmannschaft Busko, a także charakteryzowało się największą ilością deportowanych do tego miejsca Żydów. Przed akcją likwidacyjną przebywało w Chmielniku 13 tysięcy osób. 6 października 1942 roku Żydów wyprowadzono w stronę Chęcin a po kilku dniach 8 tysięcy osób wywieziono do obozu zagłady w Treblince.

Podczas konferencji z referatem wystąpił również doktor Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych w kieleckiej delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Badacz przedstawił informacje na temat prześladowań Żydów po Akcji „Reinhardt” na terenie dystryktu radomskiego. Jak wskazał, Niemcy zdawali sobie sprawę z tego, że części Żydów udało się ukryć, dlatego wykorzystali przeciwko nim liczne formacje policyjne. Oddziały przeprowadzały obławy na wsiach czy w lasach a znajdowani Żydzi byli mordowani. Na podstawie donosów sprawdzano również mieszkania czy gospodarstwa, w których mieli ukrywać się Żydzi. Do takiego zdarzenia doszło na przykład w Śladkowie Małym, gdzie żandarmi zamordowali dziesięcioro Żydów ukrywanych przez rodzinę Wójcików.

Konferencji towarzyszyło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem „Aktion »Reinhardt« 1942–1943”. Prezentuje ona cele niemieckiej polityki antyżydowskiej i etapy jej realizacji na okupowanych ziemiach polskich. Poszczególne plansze zostały poświęcone likwidacji getta w Lublinie, stworzonym specjalnie na potrzeby Aktion „Reinhardt”, obozom zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince oraz włączonym w realizację mordu niemieckim obozom koncentracyjnym KL Lublin (Majdanek) i KL Auschwitz.

W ramach wydarzeń upamiętniających 80. rocznicę zagłady Żydów zorganizowano również widowisko słowno-muzyczne „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka”, które odbyło się w sobotę 8 października 2022 roku w murach chmielnickiej synagogi. W koncercie wzięli udział tacy artyści jak Zbigniew Zamachowski, Przemysław Branny, Beata Czernecka i Chór Synagogi Pod Białym Bocianem. Koncert składał się z dwóch części. Celem pierwszej było zaprezentowanie udziału chmielnickich Żydów w życiu „małej ojczyzny”, zaś drugiej upamiętnienie ofiar niemieckiej Akcji "Reinhardt". Widowisko „Sztetl. Życie i śmierć miasteczka” zostało dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Niepodległa”.

Czym była Akcja „Reinhardt”?

W 1942 roku niemieckie władze okupacyjne przystąpiły do planowego wymordowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich w tak zwanym Generalnym Gubernatorstwie i Bezirku Białystok. Operacji nadano kryptonim „Reinhardt”. W jej wyniku od marca 1942 roku do listopada 1943 roku zginęło około 2 miliony Żydów.

W okupacyjnym dystrykcie radomskim, w granicach którego znajdowała się Kielecczyzna, Aktion "Reinhardt" rozpoczęła się w z 4 na 5 sierpnia 1942 roku od wysiedlenia ludności żydowskiej z małego getta na Glinicach w Radomiu. Getto kieleckie zostało wysiedlone w dniach 20-24 sierpnia. W największym getcie na tym terenie, w Częstochowie, akcja wysiedleńcza trwała od 22 września do 7 października. Każdej akcji towarzyszyła ogromna brutalność i przemoc. Osoby chore, kalekie, starsze, kobiety w ciąży były bez pardonu mordowane na ulicach. Pozostałych formowano w kolumny marszowe i pędzono do najbliższej stacji kolejowej, gdzie czekały już posypane wapnem bydlęce wagony, kierowane do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.
Ponieważ część osób próbowała wszelkimi sposobami uniknąć wywózki, 10 listopada 1942 roku ukazało się niemieckie zarządzenie tworzące żydowskie enklawy tak zwane getta wtórne, w których zgromadzono kilkanaście tysięcy Żydów. W styczniu 1943 roku zostały one zlikwidowane, a ich mieszkańcy zamordowani w obozach zagłady. W kolejną fazę (trzecią) zagłada przeszła po okresie „wysiedleń” z lata i jesieni 1942 roku Niemcy sukcesywnie likwidowali getta szczątkowe, ogłaszając kolejne miejscowości „Judenfrei” (wolne od Żydów), natomiast uciekinierów żydowskich skazali na natychmiastową śmierć.
Szacuje się, że w wyniku przeprowadzonego przez państwo niemieckie ludobójstwa w dystrykcie radomskim, w ramach Aktion "Reinhardt", wywieziono na śmierć 360 tysięcy Żydów. Wiele tysięcy zginęło podczas towarzyszących wszystkim akcjom wysiedleńczym masowych rozstrzeliwań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie