Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla uczniów z gminy Górno

Mateusz Kołodziej
Dobra wiadomość dla rodziców wszystkich dzieci z gminy Górno, które chodzą do którejkolwiek szkoły w gminie i uczęszcza do klasy I, II lub III. Każde dziecko może bowiem skorzystać z bezpłatnych, nieinwazyjnych badań mających na celu sprawdzenie prawidłowości budowy ciała.

Takie rozwiązanie to efekt współpracy wójta gminy Przemysława Łysaka z Wydziałem Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i jego dziekanem profesorem doktorem habilitowanym Stanisławem Głuszkiem. Wynikiem tej współpracy są bezpłatne badania uczniów przeprowadzane w szkołach gminy Górno. Prowadzi je doktor Beata Szczepanowska -Wołowiec, adiunkt na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Wykonuję badania za pomocą podoscanu 2D, który pozwala ocenić prawidłowość budowy stóp i budowy kończyn dolnych - mówi doktor Beata Szczepanowska-Wołowiec. - Za pomocą wideografii sprawdzamy czy są odchylenia w budowie kończyn dolnych i tułowia - wyjaśnia.

Wszystko to pozwala na wykrycie płaskostopia, koślawości i szpotawości kolan oraz pięt. Warto dodać, że badania są całkowicie bezinwazyjne, nie wykorzystuje się tu promieniowania X (promieniowanie rentgenowskiego) ani żadnego innego. - W wideografii chodzi o pozyskanie obrazu ciała z kamery i poddania go obróbce komputerowej, co pozwala ocenić prawidłowość budowy ciała - wyjaśnia doktor Beata Szczepanowska-Wołowiec, która zapowiada, że odwiedzi wszystkie szkoły w gminie Górno i przebada wszystkie dzieci. Warunek jest jeden. Rodzice uczniów muszą wyrazić pisemną zgodę na takie badanie.

Dyrektorzy szkół otrzymali informację o badaniach i formularze zgody na badanie dziecka dla rodziców. Badania uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedzynie już się odbyły. Co ważne praktycznie wszyscy rodzice wyrazili zgodę na ich wykonanie. Jaki jest wynik badań? Jeśli chodzi o stopy, to niestety odchyleń jest sporo, ale tylko u jednego ucznia jest ono na tyle duże, że można mówić o płaskostopiu. - Rodzic po badaniu dostanie informację na przykład, że jest tendencja do koślawości z sugestią, by zwrócić na to uwagę. Takie wady da się jeszcze poprawić - informuje doktor Szczepanowska-Wołowiec. Zaznacza jednocześnie, że tendencja wcale nie oznacza, że w przyszłości przerodzi się ona w wadę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie