Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brat Łapa w Kielcach - nowo otwarty gabinet rehabilitacji zwierząt. Jest masaż, magnetoterapia, a nawet... psi fitness

Ewa Łukomska
Ewa Łukomska
Masaż, magnetoterapia, a nawet... psi fitness. Między innymi takie usługi znalazły się w ofercie nowo otwartego gabinetu rehabilitacji zwierząt Brat Łapa, który ruszył w Kielcach przy ulicy Zagnańskiej. Jego właścicielką jest Hanna Czarkowska, zoofizjoterapeutka, dla której praca ze zwierzętami to nie tylko zawód, ale też misja.

- Od dziecka towarzyszyły mi psy, a ich stan zdrowia zawsze był dla mnie bardzo ważny. Zoofizjoterapią zajęłam się właśnie z powodu choroby mojego psa. Teraz w swoim gabinecie realizuję pasję połączoną z miłością i chęcią niesienia pomocy zwierzętom wymagającym troski, opieki i leczenia innego niż u lekarzy weterynarii - opowiada Hanna Czarkowska, właścicielka gabinetu Brat Łapa.

Pani Hanna z wykształcenia jest zoofizjoterapeutką. Ma uprawnienia do prowadzenia ośrodka usprawniania ruchowego zwierząt towarzyszących, wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych, badania pacjenta na potrzeby fizjoterapii, a także układania planów rehabilitacji dla zwierząt. Choć obecnie przyjmuje w gabinecie psy i koty, to zapewnia, że innym pacjentom również nie odmawia pomocy.

Na czym polega rehabilitacja? Przede wszystkim jest to wiele połączonych ze sobą działań i procedur leczniczych.

- Mają one na celu zmniejszenie lub całkowite zniesienie bólu, a co za tym idzie ograniczenie lub wyeliminowanie leków przeciwzapalnych, co jest szczególnie ważne u zwierząt, które nie mogą ich przyjmować ze względu na inne choroby, na przykład schorzenia nerek lub przewodu pokarmowego. Przyspiesza też czas przywrócenia ograniczonej sprawności tkanek, narządów i układów, których funkcje zostały utracone na skutek operacji czy wypadku. Ponadto zapobiega urazom i kontuzjom, poprawia kondycję, wytrzymałość na wysiłek i wydolność krążeniowo-oddechową - mówi Hanna Czarkowska, uzupełniając, że rehabilitacja zapobiega też nawrotom i postępowi choroby, poprawia nastrój i samopoczucie zwierzęcia, a zarazem właściciela.

Do leczenia kwalifikuje się każde zwierzę, które odczuwa ból podczas poruszania się, ma trudności z wchodzeniem po schodach, kuleje, ma nienaturalną postawę ciała czy nie ma chęci do zabawy i ruchu.

- Rehabilitację zaleca się też pacjentom po wypadkach oraz operacjach ortopedycznych i neurologicznych. U tych zwierząt jest ona nieodłącznym elementem leczenia. U zwierząt w zaawansowanym wieku, które cierpią z powodu wielu chorób, mamy do czynienia z bólem przewlekłym i chorobą degeneracyjną stawów. Im również pomoże rehabilitacja, która uśmierza ból, co zachęca do ruchu, przez co zwierzę lepiej funkcjonuje - informuje Hanna Czarkowska.

To, jak długo i jak często trzeba przychodzić z pupilem na sesje rehabilitacji zależy od schorzenia i stanu zwierzęcia.
- Na pierwszym spotkaniu proponujemy właścicielowi plan terapii i przedstawiamy realne możliwości leczenia. W jego początkowej fazie zalecamy wykonywanie zabiegów oraz ćwiczeń nawet codziennie. Uczymy też właścicieli jak mają ćwiczyć wspólnie z pupilem - zapewnia właścicielka gabinetu dodając, że leczenie może być wspomagane lekami, które zalecane są przez weterynarzy. Są to głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Na co powinien być przygotowany właściciel zwierzaka, który rozpoczyna rehabilitację? Przede wszystkim musi zdawać sobie sprawę z tego, że proces rehabilitacji jest rozciągnięty w czasie i tylko systematyczne powtarzanie ćwiczeń i zabiegów odniesie skutek, przynosząc oczekiwane i zauważalne efekty.

- Właściciel powinien też przygotować się na to, że w naszym gabinecie spędzać będzie z pupilem od jednej do dwóch i pół godziny. Oczywiście trzeba też pamiętać o kosztach. Pojedyncza sesja to wydatek rzędu około 100 złotych - informuje na koniec Hanna Czarkowska.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie