Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich podsumowała roczne działania. Wręczono także odznaczenia. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Podsumowanie działań w 2022 roku oraz wręczenie odznaczeń było głównym tematem spotkania Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.
Podsumowanie działań w 2022 roku oraz wręczenie odznaczeń było głównym tematem spotkania Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia. Jerzy Brożyna
Podsumowanie działań w 2022 roku oraz wręczenie odznaczeń było głównym tematem spotkania Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia.

24 marca Brygada Polskich Drużyn Strzeleckich podsumowała swoją działalność za 2022 rok, którego hasłem było „Ocalić od zapomnienia”.

Jak informuje prezes stowarzyszenia Jerzy Brożyna to hasło przyświecało członkom brygady przez cały rok.

- „Ocalić od Zapomnienia” i to nam przyświecało w naszej działalności. Naszym największym osiągnięciem było wybudowanie i odsłonięcie pomnika weterana walk o wolność i niepodległość Polski st. sierż Jerzego Kudasa pierwszego d-cę placówki ZWZ - AK na terenie Gminy Kunów.
Dziękuję wszystkim za współpracę w dążeniu do jednego statutowego obowiązku zgodnie z hasłem jak na wstępie. Z rąk Pana Wicestarosty otrzymaliśmy odznaczenia za zasługi dla ZKRPiBWP przekazane przez Zarząd Główny za naszą działalność.  Dziękuję wszystkim którzy przybyli na nasze zaproszenie”

– poinformował prezes.

Podczas tego sprawozdawczo – wyborczego zebrania, siedmiu członkom Brygady, wicestarosta Andrzej Jabłoński wręczył odznaczenia za zasługi dla Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, przekazane przez Zarząd Główny.

Odznaczenia te przyznawane są za szczególne zasługi dla działalności Związku kombatantom będącym uczestnikami walk o niepodległość Polski oraz osobom i podmiotom zbiorowym mającymi zasługi w dziele upowszechniania i utrwalania tradycji kombatanckich.

Podczas spotkania Jerzy Brożyna podsumował działania, które stowarzyszenie prowadziło przez 2022 rok.

Największym sukcesem minionego roku było sfinalizowanie budowy pomnika Jerzego Kudasa, pseudonim „Karaś”, podoficera lotnictwa, żołnierza Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej, który dowodził placówką w Kunowie, zginął z rąk okupanta i jest pochowany na kunowskim cmentarzu.

Kim był Jerzy Kudas?
Jerzy Kudas (1915-1944) pochodził z Ostrowca Świętokrzyskiego. Ukończył Szkołę Lotniczą w Dęblinie. Służył w 6. Pułku Lotniczym we Lwowie. Po walkach we wrześniu 1939 roku kampanii znalazł się w Kunowie, gdzie już na początku października 1939 roku zorganizował oddział konspiracyjny liczący kilkanaście osób. Od nazwy samolotów, w których był strzelcem pokładowym przyjął pseudonim „Karaś”. Na terenie rodzinnego gospodarstwa Kudasów urządził magazyn broni. Z początkiem 1940 roku, grupa „Karasia” weszła w skład struktury Związku Walki Zbrojnej. Oddział w Kunowie stał się jedną z najlepiej uzbrojonych placówek na terenie Kielecczyzny. W 1942 roku Jerzy Kudas służył pod komendą cichociemnego majora pilota Stanisława Kostki Krzymowskiego pseudonim „Kostka”, który zaczął organizować tak zwane oddziały powietrzne AK w ramach Referatu Lotniczego. Dowodził „oddziałem lotniczym” przy Inspektoracie AK Sandomierz, złożonym z 50 żołnierzy. Brał udział w rozlicznych akcjach zbrojnych między innymi w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Opatowie, pod Wąchockiem.

Podczas jednego z transportów uzbrojenia, który odbywał się 30 czerwca 1944 roku na stacji w Skarżysku został zatrzymany przez niemiecki Bahnschutz. Podjął próbę ucieczki jednak został przez Niemców śmiertelnie postrzelony. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Kunowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie