MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Busko powoli zamyka rynek

Adam LIGIECKI [email protected]
Po Wielkanocy na buskim rynku ustawiono znaki zakazu wjazdu. Niektórzy kierowcy próbują... je omijać.
Po Wielkanocy na buskim rynku ustawiono znaki zakazu wjazdu. Niektórzy kierowcy próbują... je omijać. Adam Ligiecki
Trochę później niż zapowiadano, ale rusza modernizacja placu Zwycięstwa. Oznaczać to będzie spore utrudnienia w życiu miasta, dla pieszych i kierowców.

Poślizg w rozpoczęciu inwestycji to wynik przedłużającej się zimy. Teraz nie ma już odwrotu - w centrum Buska znowu królować będą "wykopki".

Oficjalna nazwa zadania brzmi: "Zmiana zagospodarowania terenu przestrzeni publicznej placu Zwycięstwa (rynek) i północnego fragmentu alei Mickiewicza w Busku-Zdroju". To kolejna odsłona pierwszego etapu rewitalizacji.

AKCJA PARK

Przypomnijmy, że w pierwszym rozdaniu rewitalizacyjnym przebudowany został główny deptak kurortu - aleja Mickiewicza, a także ulice przylegające do rynku. Zajęło to blisko dwa lata. Teraz przyszedł czas na plac Zwycięstwa.

Buski rynek to przede wszystkim park miejski, który - według projektu - ma gruntownie zmienić swoje oblicze. Na przełomie lutego i marca ruszyła wycinka zieleni. Pod piłami drwali padło kilkadziesiąt drzew i krzewów.

Zaraz potem park został ogrodzony wysokim metalowym płotem i wyłączony z publicznego użytkowania. W drugiej połowie marca miały ruszyć roboty, jednak śnieg i mróz powstrzymały ekipy budowlane.

PIERWSZE POŁUDNIE

Najbardziej uciążliwa będzie zmiana organizacji ruchu w obrębie rynku. Jak to ma wyglądać? Założono, że cała operacja zostanie przeprowadzona etapami. Na pierwszy ogień idzie pierzeja południowa. Tu lada dzień powinny rozpocząć się "wykopki", związane z wymianą sieci i przyłączy wodociągowych, deszczowych, elektrycznych; także przebudową ulicy i chodników.

Po Wielkanocy ustawiono znaki zakazu wjazdu dla samochodów na południową część rynku. Kierowcy są trochę zdezorientowani - jedni je respektują, inni jeżdżą "na dziko", jakby nigdy nic.

DWIE ŚCIEŻKI

O czym powinniśmy pamiętać? Ruch kołowy na rynku zostaje drastycznie ograniczony. Na pierzei południowej - zamknięty (wyjątek to auta mieszkańców i zaopatrzenia), a funkcjonować mają dwie "ścieżki" dla samochodów.

Po pierwsze, można wjechać od południa (od Galerii Sztuki Zielona), następnie wschodnią pierzeją i wyjechać w prawo na ulicę Partyzantów, w stronę Stopnicy. Drugi szlak - to wjazd od północy (z ulicy Bohaterów Warszawy), potem zachodnią stroną rynku i wyjazd na południe wąską ulicą Pocztową. Przy czym prawy jej pas wykorzystywany jest od lat na parkowanie samochodów, więc może być ciasno!

LUKSUS KOSZTUJE

Jak odnajdą się kierowcy w tym komunikacyjnym paraliżu w centrum Buska, czas pokaże. Ale uciążliwości dotkną także pieszych. W miejscu prowadzenia prac budowlanych mają zostać zamontowane kładki nad wykopami - po nich dostaniemy się do domu czy sklepu.

Za luksus się płaci - tak można pół żartem, pół serio ująć koszty społeczne buskiej rewitalizacji. Jej pierwszy etap - po rozszerzeniu zakresu inwestycji - ma wartość prawie 42 milionów złotych. W tym roku zaplanowano "przerobić" grubo ponad 13 milionów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie