Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cafetin w Kielcach i Suchedniowie stawia na niepowtarzalny smak [PRZEPISY]

/esw/
Cezary Genda, twórca marki Cafetin zaprasza na wyśmienite dania według autorskich receptur.
Cezary Genda, twórca marki Cafetin zaprasza na wyśmienite dania według autorskich receptur. Dawid Łukasik
Cafetin to marka dobrze znana nie tylko w regionie świętokrzyskim. Lokal w Suchedniowie działa od 2001 roku. Teraz w Kielcach powstało drugie nietuzinkowe miejsce pod tym szyldem. Jak podkreśla sami właściciele, to bar w stylu tych hiszpańskich i włoskich, gdzie w przyjemnej atmosferze można spędzić czas w większym gronie oraz bardzo smacznie zjeść nie tylko przekąski na ząb. Swoje trzy smaczne propozycje prezentuje dzisiaj Cezary Grenda, twórca marki Cafetin.

Kuchnia w restauracji jest autorska, ale nie mogło w niej zabraknąć także hiszpańskich akcentów, bo tam przez lata doświadczenie zdobywał pan Cezary. Dlatego pierwszą z propozycji jest tradycyjna tortilla z ziemniakami, która będzie bardzo sycącym posiłkiem. - Klasyczna wersja hiszpańskiej tortilli jest z ziemniakami i odrobiną cebuli. Taka tortill jest najbardziej rozpowszechniona i nietrudna do przygotowania - zaznacza nasz rozmówca.

Danie główne, to kotlet Cezar na szpinaku. - To mój autorski przepis, a danie gościom bardzo szybko przypadło do gustu. Najważniejsze, jak zresztą przy wszystkich innych daniach, są tutaj odpowiednie składniki wysokiej jakości - podkreśla Cezary Grenda.

Trzecia propozycja to powrót do dawnych, zapomnianych obecnie smaków, czyli kaszanki, ale tym razem przyrządzonej w bardzo aromatyczny sposób w papierze ryżowym. - Bardzo aromatyczna, przesmażana z boczkiem i grzybami. W Polsce dania z kaszanki odeszły teraz w zapomnienie, a za granicą jest odwrotnie - w wielu krajach jest bardzo popularna i przygotowuje się ją na wiele sposobów. Odpowiednio przyrządzona kaszanka może być podstawą wyśmienitego dania - opowiada założyciel Cafetinu.

Klasyczna hiszpańska tortilla

Kotlet Cezar na szpinaku.
Kotlet Cezar na szpinaku. Dawid Łukasik

Klasyczna hiszpańska tortilla.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 2 tortille: 400 g ziemniaków, 3 duże jajka, 100 g cebuli, sól, świeżo mielony czarny pieprz do smaku, olej do smażenia ziemniaków i tortilli.

Sposób przygotowania: Ziemniaki obieramy, dokładnie myjemy i kroimy w niezbyt cienkie paseczki. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i smażymy je, aż będą miękkie. Cebulę drobno siekamy i szklimy na rozgrzanym oleju. Jajka rozbijamy, mieszamy i dodajemy do nich cebulę oraz ziemniaki. Wszystko jeszcze raz dokładnie mieszamy, doprawiając do smaku solą i pieprzem. Całość przelewamy na patelnię i smażymy na małym ogniu przez około 8 minut pod przykryciem, delikatnie poruszając od czasu do czasu patelnią, aby surowa masa z wierzchu spłynęła na dno. Gdy spód się zrumieni, a wierzch prawie cały zetnie, przykrywamy patelnię talerzem, odwracamy do góry dnem, po czym zsuwamy tortillę z powrotem na patelnię zrumienioną stroną do góry. Podajemy na ciepło lub na zimno, jako danie główne lub dodatek do innych dań. Tortillę możemy przed podaniem pokroić na przykład na trójkątne kawałki, tak jak pizzę.

Kotlet Cezar na szpinaku

Kaszanka zapiekana z boczkiem i grzybami.
Kaszanka zapiekana z boczkiem i grzybami. Dawid Łukasik

Kotlet Cezar na szpinaku.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 4 porcje: 400 g schabu bez kości, 120 g śliwek suszonych moczonych w winie lub półsłodkim porto, 120 g mozzarelli, 300 g szpinaku, klasyczne ciasto naleśnikowe, 300 g szpinaku mrożonego, odrobina masła, 1-2 ząbki czosnku, sól, pieprz do smaku; marynata do mięsa: liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, czosnek, przyprawy do mięs, sól peklowa.

Sposób przygotowania: Mięso dzielimy na 4 porcje o wadze 100 g. Składniki marynaty mieszamy i zostawiamy mięso w przyprawach przez 12 godzin. Śliwki namaczamy w alkoholu i również odstawiamy na 12 godzin. Mozzarellę kroimy na cienkie plasterki. Zamarynowane mięso rozklepujemy. Na środku układamy porcję śliwek i sera, składamy i panierujemy w mące i cieście naleśnikowym. Smażymy na głębokim oleju do zrumienienia. Na patelni rozgrzewamy masło, dodajemy posiekany czosnek, który krótko przesmażamy, żeby nie ściemniał, po czym dodajemy szpinak. Przesmażamy razem, mieszając. Kotlety podajemy na porcji szpinaku z dowolnymi dodatkami, na przykład ziemniakami lub frytkami oraz dowolnymi sosami.

Kaszanka zapiekana z boczkiem i grzybami

Kaszanka zapiekana z boczkiem i grzybami.
(fot. Dawid Łukasik)

Składniki na 6-8 porcji: 1 kg kaszanki, 300 g cebuli, 300 g pieczarek, 100 g gotowanego wędzonego boczku, sól, pieprz do smaku, olej, kilka dużych arkuszy papieru ryżowego.

Sposób przygotowania: Pieczarki myjemy, kroimy w plasterki. Cebulę kroimy drobno i przesmażamy na rozgrzanym oleju razem z pieczarkami. Z kaszanki zdejmujemy jelito, kroimy ją na plasterki i wkładamy na patelnię. Wszystko dokładnie mieszamy i smażymy razem jeszcze przez chwilę, doprawiając w międzyczasie do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem. Boczek kroimy w cienkie plastry. Każdy arkusz papieru ryżowego pojedynczo namaczamy ostrożnie, żeby go nie rozerwać i krótko w letniej wodzie wlanej do miseczki (według instrukcji na opakowaniu), przekładamy na przykład na plastikową tacę, układamy na środku boczek i farsz. Formujemy rulon, zlepiając mokry papier ryżowy. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 170 stopni Celsjusza przez około 10-15 minut, uważając, by papier ryżowy nie zbrązowiał. Podajemy od razu, na przykład z tostami, ogórkiem kiszonym i musztardą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie