Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chłodnik na letnie upały z kieleckiej Gildii

/esw/
- Chłodnik po litewsku to idealne danie na upalne dni. Jest zdrowy ze względu na zawartą w nim dużą ilość warzyw, ale też skutecznie gasi pragnienie - mówi Wioleta Otawska, kucharka z kieleckiej restauracji Gildia.
- Chłodnik po litewsku to idealne danie na upalne dni. Jest zdrowy ze względu na zawartą w nim dużą ilość warzyw, ale też skutecznie gasi pragnienie - mówi Wioleta Otawska, kucharka z kieleckiej restauracji Gildia. Łukasz Zarzycki
Chłodnik po litewsku poleca Wioleta Otawska, kucharka restauracji Gildia w Kielcach.

[galeria_glowna]
Składniki dla 4 osób:
250 gram masła, 3 pęczki botwiny, 1cały burak, 2 duże, świeże ogórki, 1 pęczek rzodkiewki, 5 ząbków czosnku, 1 pęczek szczypiorku, ½ pęczka koperku, 400 mililitrów maślanki, 400 ml jogurtu naturalnego, sól i pieprz do smaku, 3-4 jajka, koperek do dekoracji

1. Botwinę dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy. Masło rozpuszczamy w rondelku na małym ogniu. Botwinę siekamy, a buraka kroimy w niedużą kostkę. Wszystko dodajemy do rondelka z rozpuszczonym masłem i podsmażamy.

2. Ogórki obieramy ze skóry, kroimy w niezbyt drobną kostkę i dodajemy do botwiny. Rzodkiewki dokładnie myjemy i również kroimy w dość dużą kostkę. Cały pęczek szczypiorku oraz pół pęczka młodego koperku drobno siekamy. Dodajemy do garnka i dokładnie mieszamy.

3. Ząbki czosnku możemy drobno posiekać albo przecisnąć przez praskę. Dorzucamy je do rondla, całość doprawiamy solą i pieprzem do smaku, dokładnie mieszamy i podsmażamy około 10 minut, aż warzywa nieco zmiękną, od czasu do czasu mieszając. Podsmażone warzywa odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.

4. Gdy warzywa stygną, gotujemy na twardo 4 jajka. Do zimnych już warzyw wlewamy mocno schłodzony kefir oraz jogurt naturalny. Całość mieszamy i przed podaniem możemy jeszcze na chwilę wstawić do lodówki. Jajka obieramy, kroimy na ćwiartki i układamy je na zupie tuż przed podaniem.

Dobra rada:
Warzywa do chłodnika najlepiej podsmażyć na małym ogniu na maśle i wystudzić. Musimy pamiętać, że masło ma niską temperaturę redukcji i nie można go używać do długiego smażenia w wysokich temperaturach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie