Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co kryje las na wzgórzu w Śladkowie Małym koło Chmielnika? Sprawdzają to naukowcy [WIDEO, zdjęcia]

Bartłomiej Bitner
Bartłomiej Bitner
Badania wzgórza w Śladkowie Małym trwają od poniedziałku, zakończą się dziś. Naukowcom w oględzinach tego terenu pomagają harcerze ze szkoły podstawowej w Chmielniku.
Badania wzgórza w Śladkowie Małym trwają od poniedziałku, zakończą się dziś. Naukowcom w oględzinach tego terenu pomagają harcerze ze szkoły podstawowej w Chmielniku. Mateusz Kołodziej
Czy w lesie na wzgórzu w Śladkowie Małym, gmina Chmielnik, znajdował się kiedyś zamek? Na to pytanie próbują odpowiedzieć archeolodzy, którzy od poniedziałku, 25 czerwca, prowadzą tam badania. Chcą na ich podstawie wykonać trójwymiarowy model tego terenu, by przy jego pomocy ustalić, co skrywa ziemia.

Wzgórze znajduje się we wschodniej części Śladkowa Małego zwanej Borowcem. Jak przekazują sobie z pokolenia na pokolenie okoliczni mieszkańcy, skrywa ono prastare zamczysko. Czy faktycznie?

Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź archeolodzy. Po raz pierwszy ten teren badali w kwietniu zeszłego roku. Teraz – od poniedziałku – ponownie dokonują jego oględzin, by wyjaśnić zagadkę. Do Śladkowa Małego przyjechali w asyście pracowników Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki działającego przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

- Teren, który nas interesuje, liczy prawie sześć hektarów. Niewątpliwie jest ciekawy pod kątem historycznym. Jego ukształtowanie świadczy o tym, że prawdopodobnie istniały tu jakieś zabudowania obronne do XIII wieku. Wiadomo to także z różnych przekazów. Ale na razie nie potwierdziliśmy, czy faktycznie coś takiego tu się znajdowało – mówi Piotr Zambrzycki z Międzyuczelnianego Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Na razie badacze skupiają się na rozpoznaniu na wzgórzu wałów obronnych i znalezieniu miejsca, gdzie na przykład była brama wjazdowa. Prowadzą badania, które nie ingerują w podłoże. To między innymi badania lidarowe, polegające na skanowaniu laserowym terenu z powietrza. Mają one pomóc stworzyć trójwymiarowy model wzgórza.

- Widoczne są pierścienie wałów, ale te badania geofizyczne pozwolą nam dokładniej określić, czy pod ziemią znajdują się jakiekolwiek konstrukcje, jak głęboko się znajdują i jakie one są – mówi uczestniczący w oględzinach archeolog Andrzej Gołembnik.

Dodaje, że potencjał wzgórza w Śladkowie Małym jest ogromny. – Dlatego chcemy po nitce dojść do kłębka, czyli do sedna sprawy. Na razie istnieją przypuszczenia, że to albo pozostałość grodu wybudowanego przez króla Wacława II, albo gród z epoki brązu. Ale to wciąż tylko przypuszczenia – podkreśla.

Jak dodają naukowcy, trójwymiarowy model wzgórza ma być gotowy już za dwa tygodnie. W jego sporządzeniu – oprowadzając po Borowcu – pomagają im harcerze z 24 Drużyny Harcerskiej działającej przy Szkole Podstawowej imienia Stefana Żeromskiego w Chmielniku. Z kolei władze miasta liczą na rychłe ustalenie historii obiektu, bo nie ukrywają, że pomoże to w turystycznym rozwoju regionu.

Oględziny zakończą się w czwartek, 28 czerwca. – Kolejne planujemy na jesień. Wtedy chcemy prowadzić badania z powietrza za pomocą drona – kończy Piotr Zambrzycki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie