Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyber strażnik na każdym rogu Staszowa. Kamery już mają na nas "oko"

Marcin JAROSZ [email protected]
Obraz ze wszystkich kamer monitoringu trafia do tego pomieszczenia. Dyżurny obsługujący sieć ma jak na dłoni najbardziej popularne i newralgiczne punkty na mapie Staszowa.
Obraz ze wszystkich kamer monitoringu trafia do tego pomieszczenia. Dyżurny obsługujący sieć ma jak na dłoni najbardziej popularne i newralgiczne punkty na mapie Staszowa. UMiG Staszów
W środę uruchomiono system 22 nowych kamer monitorujących miasto. Oznacza to, że Wielki Brat ma nas na oku w niemal wszystkich ważnych na terenie Staszowa miejscach. Po co? - Dla naszego bezpieczeństwa - przekonują urzędnicy. Czy widok kamery może jeszcze dziwić?

Tutaj zainstalowano kamery monitoringu miejskiego w Staszowie

Tutaj zainstalowano kamery monitoringu miejskiego w Staszowie

Punkty 1 i 2 - Rynek - jedna kamera od strony ulicy Długiej, druga od strony ulicy Józefa Piłsudskiego (Karola Świerczewskiego). 3 - rondo u zbiegu ulic Opatowskiej, Rakowskiej i Langiewicza, 4 - ulica Jana Pawła II okolice przedszkola i "samotniaka", 5 - Ulica Opatowska, na wysokości Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie, 6 i 7- park Adama Bienia (okolice pomnika oraz alejka od strony parkingu "Polo Market", 8 - plac za przychodnią zdrowia przy ulicy Wschodniej, 9 - skrzyżowanie ulic 11 Listopada i Langiewicza, 10 - ulica 11 Listopada (okolice szpitala), 11 - skrzyżowanie ulicy 11 Listopada z Obwodnicą Południową (w sumie trzy kamery - dwie stacjonarne i jedna obrotowa), 12 - skrzyżowanie ulic Adama Mickiewicza i Konstytucji 3 Maja (na wysokości kościoła świętej Barbary), 13 - rondo Połanieckie (przy zbiegu ulic Kolejowej i Obwodnicy Południowej), 14 - ulica Niska, przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum numer 1, 15 - skrzyżowanie ulic Krakowskiej i Oględowskiej, 16 - róg ulic Parkowej i Kwiatowej, 17 - Marii Skłodowskiej - Curie (w pobliżu wejścia na stadion miejski), 18 - Ulica Koszarowa w stronę łącznika do Zalewu nad Czarną, 19 - Zalew nad Czarną, od strony Zespołu Szkół Ekonomicznych i okolice parkingu od strony ulicy Świerczewskiego.

Od dziś wszystko jest widoczne jak na tacy. Każdy przejazd na czerwonym świetle, każde wymuszenie pierwszeństwa na skrzyżowaniu, złe parkowanie i każdy papieros wyrzucony na trawnik, zamiast do kosza.

CAŁE MIASTO W OKU KAMER. WIELKI BRAT "LICZY" KROKI

Widać też, kto "niechcący" upuścił paragon ze sklepu i kto czule wita się w cieniu parkowych drzew. Przed kamerą niewiele się ukryje, ale urzędnicy zapewniają, że nie o zakłócanie spokoju chodzi a o święty spokój właśnie…

Po ubiegłorocznych kontrowersjach wokół planu budowy na terenie Staszowa pokaźnej sieci monitoringu wizyjnego nie ma dziś śladu. - Zależy nam przede wszystkim za bezpieczeństwie mieszkańców. Prywatność jest w domu, a nie w parku publicznym, ale zaznaczam, jeżeli komukolwiek przyjdzie do głowy śledzenie ludzi, to nie będzie strażnikiem miejskim - tymi słowami rok temu Romuald Garczewski odpierał argumenty wątpiących w zasadność instalowania monitoringu i jakość jego obsługi.

KAMERY ZAMONTOWANE, SYSTEM DZIAŁA

Dziś zdania nie zmienia. Zapewnia, że system monitoringu ma poprawić bezpieczeństwo na terenie miasta i służyć wszystkim jego mieszkańcom.

- Chodzi zarówno o bezpieczeństwo na ulicach i drogach, ale też o ochronę mienia publicznego - przekonuje włodarz miasta. Sieć kamer to jeden z elementów budowy sieci światłowodowej w ramach projektu E-Świętokrzyskie. Razem z nim powstało na terenie Staszowa 11 hot - spotów z darmowym dostępem do Internetu. Całość kosztowała 1,3 miliona złotych, z czego 85 procent kwoty stanowiła unijna dotacja.

Sieć miejskich punktów HOT SPOT

Sieć miejskich punktów HOT SPOT

Punkt. 1 - ulica Opatowska, budynek Urzędu Miasta i Gminy, 2 - ulica Adama Mickiewicza, budynek Szkoły Podstawowej numer 3, 3 - ulica Wysoka, budynek Szkoły Podstawowej numer 1, 4 - ulica Niepodległości (25-lecia PRL), budynek Szkoły Podstawowej numer 2, 5 - ulica Koszarowa, budynek Zespołu Szkół, 6 - ulica Mariana Langiewicza, komin Zakładu Energetyki Cieplnej, 7 - rondo u zbiegu ulic Opatowskiej, Rakowskiej i Langiewicza, 8 - ulica Józefa Piłsudskiego (Karola Świerczewskiego), budynek Starostwa Powiatowego, 9 - ulica Towarowa, okolice siedziby ARiMR, 10 - ulica 11 Listopada, budynek szpitala, 11 - okolice skrzyżowania ulicy Krakowskiej i Oględowskiej.

Kamery zamontowano kilka tygodni temu, ale fizycznie swoje działanie rozpoczęły w tym tygodniu. Wcześniej trwały testy sprzętu i eliminowanie problemów. Cyber oczy zostały rozlokowane nie tylko w parkach, czy na skrzyżowaniach ulic, ale również na trasach wlotowych do Staszowa. Obowiązkowym elementem są także okolice szkół oraz rynek.

TO "OKO" NIE IDZIE SPAĆ I NIE ODWRACA WZROKU

Centrum dowodzenia znajduje się w pomieszczeniach, zajmowanych przez Straż Miejską. Cały system będzie obsługiwany i nadzorowany całodobowo przez strażników i policjantów. Ma to zapewnić szybką reakcję na wypadek nagłego zdarzenia, czy też wykrycia przestępstwa. Nowoczesny sprzęt oferuje ponadprzeciętne możliwości. Jeden ruch joysticka i mamy wszystko, miejsce, numer rejestracyjny a jeśli kąt widzenia pozwala, można odczytać aktualną godzinę na zegarku.

- Nowoczesny sprzęt oferuje znakomitą jakość obrazu. Chodzi przede wszystkim o to, aby materiał z nagrania mógł pomóc w ustaleniu na przykład sprawców wypadku, czy wandalizmu. Dokładniejszy obraz z kamery pozwala szybko reagować w kwestiach porządkowych - mówi Tomasz Fąfara wiceburmistrz Staszowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie