Czy wójt Sobkowa Tomasz Chaja realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wójt Sobkowa Tomasz Chaja na półmetku kadencji. Czy wywiązuje się ze swoich obietnic?
Wójt Sobkowa Tomasz Chaja na półmetku kadencji. Czy wywiązuje się ze swoich obietnic?
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przyglądamy się wójtowi Sobkowa – Tomaszowi Chai.

W wyborach samorządowych 2018 roku, wójt Tomasz Chaja w pierwszej turze otrzymał 49,85 procent głosów. W drugiej turze zmierzył się z Piotrem Wawerem. Zdobył 68,51 procent wszystkich głosów. Tym samym po raz pierwszy objął stanowisko wójta.

W kampanii wyborczej Tomasz Chaja przedstawił program składający się z kilku punktów. Kandydując na stanowisko wójta przyświecało mu hasło: „_Dobry gospodarz – rozwojowa gmina_”. Sprawdźmy, czy i jak wójt Sobkowa wywiązuje się ze składanych deklaracji.

Administracja

Zwiększenie dostępności urzędu, by raz w tygodniu mieszkańcy mogli załatwić swoje sprawy późnym popołudniem
Tak, urząd gminy Sobków w każdy poniedziałek jest otwarty od godziny 10 do 18 (w pozostałe dni od godziny 7.30 do 15.30). Zmianę tę wprowadzono niedługo po wyborach – urząd działa tak od stycznia 2019 roku.

Przywrócenie kasy w urzędzie gminy
Tak, podobnie jak przy zmianie godzin pracy urzędu, kasę przywrócono w styczniu 2019 roku.

Jak przyznaje wójt Tomasz Chaja, obie te decyzje były bardzo trafione, co podkreślają również mieszkańcy gminy.

Prowadzenie regularnych spotkań z sołtysami, radnymi, pracownikami i mieszkańcami
Tak. Wójt Sobkowa wywiązuje się z tego obowiązku. W samym wrześniu bieżącego roku odbył 25 spotkań w ramach zebrań sołeckich. W każdym sołectwie przedstawiał również program parasolowy w ramach porozumienia z gminą Klimontów, dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych.

Jeśli istnieje potrzeba spotkać się z radnymi, sołtysami, pracownikami, czy mieszkańcami, wójt zawsze wychodzi naprzeciw i uczestniczy w zebraniach. Na spotkania z mieszkańcami ma wyznaczony poniedziałek, jeśli zaistnieje potrzeba, a wójt dysponuje czasem, również w inne dni przyjmuje u siebie petentów.

Rozwój gospodarczy

Utworzenie strefy inwestycyjnej i rekreacyjno-sportowej w gminie

Gmina jest na etapie opracowywania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pod tereny inwestycyjne. We wrześniu tego roku, wójt podpisał umowę z Biurem Planowania Przestrzennego w Kielcach na zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego całej gminy. Obecnie wykonywana jest zmiana studium i planu pod farmy fotowoltaiczne w obrębie starodroża – dawnej drogi krajowej numer 7 - o powierzchni około 80 hektarów.

- Mam nadzieję, że ta inwestycja dojdzie do skutku i na tych terenach będą budowane farmy.

Gmina przejęła starodroże DK 7 – stara „siódemka” stała się drogą gminną. Przy tej drodze od miejscowości Brzegi w stronę Jędrzejowa, wójt planował utworzyć tereny inwestycyjne. W 2013 roku w tym miejscu została wydana decyzja środowiskowa, decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę kurników. Wówczas pojawił się problem. Jaki?

Wójt Sobkowa wyjaśnia:
- Teraz kiedy spotykam się z inwestorami, oni podkreślają, że tereny mamy przepiękne, chcieliby inwestować, ale obawiają się tej inwestycji. Ubolewam, że tak się stało. Teraz możemy mieć problem z terenami wzdłuż tej drogi.

Zwiększenie ilość terenów pod budownictwo mieszkaniowe
Tak. To także ma związek z podpisaniem umowy na zmianę studium uwarunkowań, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli wnioskować o przekształcenie swoich terenów.

Wyznaczenie pracownika urzędu do udzielania pomocy mieszkańcom w pozyskiwaniu dotacji na wymianę pieców i termomodernizację budynków
Tak. W maju tego roku w urzędzie gminy utworzono punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste powietrze”. Do punktu oddelegowany został pracownik, który udziela wszelkich informacji, pomaga przy wypełnianiu wniosków.

Budowa dróg, sieci kanalizacyjnych i przydomowych oczyszczalni ścieków
Tak. Co roku gmina wykonuje prace przy drogach gminnych. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę ulicy Długiej w Sobkowie na kwotę 1 milion 200 tysięcy złotych. Co roku z budżetu gminy przeznaczane jest około 1,6 miliona złotych na inwestycje drogowe.

Dodatkowo gmina pozyskała pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Brzegi. Zaś z programu Ochrony Obszarów Wiejskich udało się pozyskać dofinansowanie na budowę sieci kanalizacyjnej w miejscowości Stare i Nowe Kotlice. Obie inwestycje są w trakcie realizacji. Gmina skanalizowana jest w 60 procentach (powstało 70 kilometrów sieci).

Remonty świetlic wiejskich i strażnic
Tak. Gminie udało się wykonać dziewięć nowych dachów na budynkach świetlic i strażnic. Cztery budynki zostały docieplone. Samorząd otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na termomodernizację budynku urzędu gminy. Prace trwają.

Edukacja

Utworzenie dwóch przedszkoli dwuzmianowych
Do tej pory na terenie gminy utworzono jedno przedszkole dwuzmianowe. Jest to przedszkole w Sobkowie, funkcjonuje od godziny 7 do 17. Jak informował wójt, być może w przyszłym roku zostanie uruchomione drugie przedszkole dwuzmianowe.

Dodatkowe zajęcia dla uczniów
Tak. Rodzice mogą wybierać dla swoich dzieci naukę spośród trzech języków: angielskiego, niemieckiego czy rosyjskiego.

Kultura i sport

Wsparcie dla organizacji na terenie gminy
Tak. Gmina zwiększyła dotację dla Klubu Sportowego Nida Sobków z 20 tysięcy złotych na 50 tysięcy złotych. W przyszłym roku być może będzie to 60 tysięcy złotych,

Utworzenie nowych miejsc rekreacyjnych
Tak. Praktycznie w każdym sołectwie powstały place zabaw i siłownie zewnętrzne. Wszędzie wydzielone są miejsca do spotkań, wypoczynku i rekreacji dla całych rodzin.

Poprawa efektywności oświetlenia ulicznego na terenie gminy
Tak. Już część miejscowości ma wymienione stare oprawy na nowe, ledowe. Inwestycja ma się zakończyć w 2022 roku.

Organizacja ekipy odpowiedzialnej za utrzymanie czystości i porządku
Tak. Dwa razy w roku czyszczone są wszystkie chodniki na terenie gminy. Na bieżąco wykaszane są wszystkie gminne skwerki i tereny zielone.

Jak swoje 2,5 roku ocenia sam wójt, Tomasz Chaja?

- Myślę, że mój program już w większości zrealizowałem. Staram się być osobą wiarygodną. Z tego miejsca muszę pochwalić i podziękować również moim pracownikom, bo wiadomo że sam nie jestem w stanie nic zrobić. To dzięki wspólnej, wytężonej pracy możemy w takim zakresie realizować ten program i zadania, które przyczyniają się do rozwoju naszej gminy. Myślę, że ten czas został dobrze wykorzystany. Nie żałuję niczego. Uważam, że mam doświadczenie w pracy w samorządzie, ponieważ wcześniej przez 20 lat pracowałem w urzędzie gminy, i to naprawdę bardzo dużo mi dało. Myślę, że w trudnych sytuacjach, w momentach kiedy trzeba podjąć trudną decyzję, potrafię podjąć tę właściwą. Jestem zadowolony ze swojej pracy, ale oczywiście dzięki i przy współpracy z moimi pracownikami, radnymi, sołtysami, a także mieszkańcami gminy to wszystko mogliśmy zrealizować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak unikać informacyjnego przeładowania? Zobacz program 3 sposoby NA

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie