Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 250 tysięcy premii na działalność pozarolniczą. Kto może skorzystać i na co? Nabór we wrześniu 2019

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Na wrzesień Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaplanowała nabór wniosków w ramach działania "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". W nowym rozporządzeniu jest wiele zmian. Pytamy o nie Karolinę Szałas, doradcę inwestycyjnego w firmie Proinvest w Sandomierzu.

Zmian w działaniu "premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" jest wiele, ale zacznijmy od najbardziej interesującej. O jaką kwota premii będzie można wnioskować?
Karolina Szałas: Dotychczas premia była jednakowej wysokości i wynosiła 100 tysięcy złotych dla tych osób, które w ramach PROW rozpoczną działalność pozarolniczą. Teraz ministerstwo rolnictwa zwiększa kwotę wsparcia i uzależnia ją od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy beneficjent. Do 150 tysięcy złotych premii otrzyma ten, kto utworzy co najmniej jedno miejsce pracy, w tym jest uwzględnione samozatrudnienie. Do 200 tysięcy złotych przewidziano dla tych, którzy utworzą takie dwa miejsca, a 250 tysięcy złotych otrzyma beneficjent, jeżeli jego biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej trzech miejsc pracy, w tym samozatrudnienie.

W jaki sposób wypłacana jest premia?
W każdym przypadku premia wypłacana będzie w dwóch ratach. Pierwsza część wynosi 80 procent, druga, czyli pozostałe 20 procent, jest wypłacana po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Na złożenie wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii.

Kto może skorzystać z takiego wsparcia?
Z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą korzystać osoby, które podlegają ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Premia również przeznaczona jest dla osób, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku nie prowadziły w ogóle działalności pozarolniczej działalności gospodarczej, ale również dla osób które taką działalność prowadzą i chcą ją rozszerzyć o nowy rodzaj zgodnie z kodem PKD, ale pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat takiej nie prowadzili.

Lista rodzajów działalności gospodarczej, które można założyć z pomocą premii jest bardzo długa. Pełną listę publikujemy tu - kliknij i pobierz. Proszę nakreślić charakter biznesów, o jakich można myśleć.
Są to liczne działalności usługowe, jak działalność budowlana, usługowa, warsztaty samochodowe, wynajem maszyn i sprzętu, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, wynajem krótkoterminowy pokoi, handel, gabinety weterynaryjne. W nowym rozporządzeniu dodano również nowy kod PKD, jakim jest sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Na co można przeznaczyć pieniądze?
70 procent kwoty premii musi być przeznaczone na inwestycje w środki trwałe, czyli w grę wchodzi wyłącznie zakup nowych maszyn urządzeń, środków transportu oraz wyposażenia. Pozostałe 30 procent można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Czy trzeba założyć działalność i przejść na ZUS?
Otóż w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2019 roku nastąpiła istotna zmiana dotycząca obowiązku ubezpieczenia w ZUS. Beneficjent tego działania po otrzymaniu pozytywnej decyzji z ARiMR musi zarejestrować działalność gospodarczą, dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zacząć realizować biznesplan. Dotychczas wymogiem, który najbardziej zniechęcał potencjalnych wnioskodawców do korzystania z tej pomocy było ubezpieczenie w ZUS. Teraz taki obowiązek powstaje z chwilą dokonania nie później niż od dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy. Najprościej mówiąc rejestrujemy działalność gospodarczą i pozostajemy na podwójnym KRUSie do momentu wnioskowania o drugą ratę wypłaty pomocy, nie później niż od upływu dwóch lata od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie