Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do 250 tysięcy premii na działalność pozarolniczą. Kto może skorzystać i na co? Nabór we wrześniu 2019

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
Na wrzesień Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaplanowała nabór wniosków w ramach działania "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej". W nowym rozporządzeniu jest wiele zmian. Pytamy o nie Karolinę Szałas, doradcę inwestycyjnego w firmie Proinvest w Sandomierzu.

Zmian w działaniu "premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" jest wiele, ale zacznijmy od najbardziej interesującej. O jaką kwota premii będzie można wnioskować?
Karolina Szałas: Dotychczas premia była jednakowej wysokości i wynosiła 100 tysięcy złotych dla tych osób, które w ramach PROW rozpoczną działalność pozarolniczą. Teraz ministerstwo rolnictwa zwiększa kwotę wsparcia i uzależnia ją od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy beneficjent. Do 150 tysięcy złotych premii otrzyma ten, kto utworzy co najmniej jedno miejsce pracy, w tym jest uwzględnione samozatrudnienie. Do 200 tysięcy złotych przewidziano dla tych, którzy utworzą takie dwa miejsca, a 250 tysięcy złotych otrzyma beneficjent, jeżeli jego biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej trzech miejsc pracy, w tym samozatrudnienie.

W jaki sposób wypłacana jest premia?
W każdym przypadku premia wypłacana będzie w dwóch ratach. Pierwsza część wynosi 80 procent, druga, czyli pozostałe 20 procent, jest wypłacana po zrealizowaniu założeń biznesplanu. Na złożenie wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy przewidziano maksymalnie dwa lata liczone od dnia wypłaty pierwszej części premii.

Kto może skorzystać z takiego wsparcia?
Z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą korzystać osoby, które podlegają ubezpieczeniu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik nieprzerwanie co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Premia również przeznaczona jest dla osób, które przez 24 miesiące poprzedzające złożenie wniosku nie prowadziły w ogóle działalności pozarolniczej działalności gospodarczej, ale również dla osób które taką działalność prowadzą i chcą ją rozszerzyć o nowy rodzaj zgodnie z kodem PKD, ale pod warunkiem, że w ciągu ostatnich dwóch lat takiej nie prowadzili.

Lista rodzajów działalności gospodarczej, które można założyć z pomocą premii jest bardzo długa. Pełną listę publikujemy tu - kliknij i pobierz. Proszę nakreślić charakter biznesów, o jakich można myśleć.
Są to liczne działalności usługowe, jak działalność budowlana, usługowa, warsztaty samochodowe, wynajem maszyn i sprzętu, usługi fryzjerskie, kosmetyczne, gastronomiczne, wynajem krótkoterminowy pokoi, handel, gabinety weterynaryjne. W nowym rozporządzeniu dodano również nowy kod PKD, jakim jest sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Na co można przeznaczyć pieniądze?
70 procent kwoty premii musi być przeznaczone na inwestycje w środki trwałe, czyli w grę wchodzi wyłącznie zakup nowych maszyn urządzeń, środków transportu oraz wyposażenia. Pozostałe 30 procent można przeznaczyć na wydatki bieżące związane z rozpoczęciem działalności.

Czy trzeba założyć działalność i przejść na ZUS?
Otóż w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2019 roku nastąpiła istotna zmiana dotycząca obowiązku ubezpieczenia w ZUS. Beneficjent tego działania po otrzymaniu pozytywnej decyzji z ARiMR musi zarejestrować działalność gospodarczą, dokonać wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zacząć realizować biznesplan. Dotychczas wymogiem, który najbardziej zniechęcał potencjalnych wnioskodawców do korzystania z tej pomocy było ubezpieczenie w ZUS. Teraz taki obowiązek powstaje z chwilą dokonania nie później niż od dnia złożenia wniosku o wypłatę drugiej raty pomocy. Najprościej mówiąc rejestrujemy działalność gospodarczą i pozostajemy na podwójnym KRUSie do momentu wnioskowania o drugą ratę wypłaty pomocy, nie później niż od upływu dwóch lata od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie