MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domowe przetwory hitem lata! Kiszone warzywa, soki, dżemy i nalewki własnej roboty przechodzą renesans

Marzena Smoręda
- Jest wielki powrót do naturalnego żywienia, stąd i bardzo duże zainteresowanie domowymi przetworami. Każdy, kto chociaż raz przeczytał etykietę na sklepowych produktach, wie dlaczego - mówi Paweł Kowalski.
- Jest wielki powrót do naturalnego żywienia, stąd i bardzo duże zainteresowanie domowymi przetworami. Każdy, kto chociaż raz przeczytał etykietę na sklepowych produktach, wie dlaczego - mówi Paweł Kowalski. Aleksander Piekarski
Zmieniają się trendy w żywieniu, ale sentyment do niektórych potraw zachowuje ponadczasowy charakter. Najlepiej bowiem smakują smakołyki własnej roboty.

Kiszone warzywa to samo zdrowie

Kiszone warzywa to samo zdrowie

Kiszone warzywa to naturalne probiotyki, są źródłem kwasu mlekowego, czyli powstałej w czasie fermentacji substancji, oczyszczającej i wzmacniającej system obronny organizmu.
Dostarczają witamin B1, B2, B3, które regulują metabolizm i ułatwiają trawienie białek, tłuszczów i węglowodanów, wygładzają skórę, wzmacniają włosy i paznokcie oraz zwiększają przyswajalność żelaza, chroniąc przed anemią. Są dość dobrym źródłem witaminy C, A, E, K oraz magnezu, wapnia, fosforu i potasu. Zawierają błonnik, dający poczucie sytości i pobudzający pracę jelit, lekko zakwaszają organizm, ograniczając chęć na podjadanie.

Dawniej tradycja, a nawet ekonomiczna konieczność, dzisiaj moda i element zdrowego stylu życia. Tak właśnie traktuje się domowe przetwory. Ruszył sezon na weki i aż do jesieni w bardzo wielu domach przygotowywać się będzie zapasy na zimę własnej roboty. W opinii wielu są one zdrowszą i smaczniejszą alternatywą dla produktów dostępnych w sklepach, pełnych polepszaczy, barwników i substancji konserwujących. Moda na przygotowywanie domowych przetworów staje się częścią nowoczesnego, ekologicznego stylu życia.

Pełne spiżarnie

Jak wynika z badań "Fooder. Polacy, przepisy, Internet", najczęściej przetwory z owoców i warzyw robi aż 82 procent mieszkańców wsi. Im większa miejscowość, tym mniejszy odsetek osób przetwarzających warzywa i owoce. W największych miastach wynosi on tylko 59 procent. W sumie w województwie podkarpackim przetwory przygotowuje aż 75 procent mieszkańców. Wynika to przede wszystkim z wielopokoleniowej tradycji, oszczędności w domowych budżetach, ale wciąż rosnącej świadomości ekologicznego odżywiania się.

Aż 66 procent Polaków w przetworach ceni sobie przede wszystkich tradycyjność i myśląc o przetworach wspomina dżemy i ogórki swoich babć i mam. Niestety, ten ciężar tradycji i wielkich oczekiwań często odstrasza. Jak zabrać się z sukcesem do robienia przetworów?

Beczki, słoje, słoiki

Kluczową rolę odgrywa jakość produktów przeznaczonych do wekowania. Najlepiej jeśli pochodzą z ekologicznych upraw, na przykład z przydomowych ogrodów czy działek, na których hodowane są bez chemii lub od sprawdzonych producentów. Ogromnie ważne są także odpowiednie naczynia, w których zostaną zakonserwowane na zimę. Oferta handlowa w tej branży jest ogromna.

- Bardzo wielu klientów kupuje teraz naczynia do przechowywania przetworów. Na topie są duże słoje i beczki do ogórków, na które trwa już sezon, ale sprzedajemy też bardzo dużo słoików o pojemności 1 litra czy 1,5 litra. Można kupić też kolorowe zakrętki, ze zdjęciami danego warzywa czy owocu, aby nie trzeba było ręcznie opisywać słojów - mówi Paweł Kowalski z hurtowni Swip w Kielcach. - Ja szczególnie polecam na przetwory szklane słoje wielofunkcyjne o pojemności od 5 nawet do 35 litrów. Nadają się do kiszenia ogórków, kapusty, na wino. Mają specjalną zakrętkę z uszczelką, zaworkiem i kołnierzem na wodę, dzięki czemu proces fermentacji, który się w nich odbywa, przebiega łatwiej. Słoje mają też wygodne szelki do przenoszenia - dodaje.

Potem w czasie zimy przyjemnie jest kosztować przetworów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie