MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa - Świt wolności w Końskich. To warto zobaczyć

sw
Ciekawie zapowiada się organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa prelekcja na temat odzyskiwania wolności w Końskich po czasach zaborów. Odbędzie się w środę, 12 września w Szkole Podstawowej numer 2 w Końskich przy ulicy Polnej 6.

Organizatorem wydarzenia "Świt wolności. Końskie 1914-1918" jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach - Filia Końskie.

Prelekcja potrwa dwie godziny, od 8 do 10 i będzie połączona z pokazem multimedialnym - wstęp wolny, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zajęcia zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej numer 2 w Końskich, ulica Polna 6.

Początki rodzącej się państwowości polskiej przypadają w Końskich na czerwiec 1915 rok kiedy powstaje Polska Organizacja Wojskowa. Głównym organizatorem Polskiej Organizacji Wojskowej w Końskich od 1917 roku był nauczyciel gimnazjalny Jerzy Gorzkowski, a zastępcą jego był Franciszek Pianko. Początkowo organizacja ta była zalegalizowana u okupacyjnych austriackich władz jako Towarzystwo Gimnastyczne „Piechur”. Szeregi oddziału koneckiego, a potem obwodu koneckiego szybko się zwiększały. Tworzono więc kompanie, a te dzieliły się na plutony i dziesiątki lub sekcje. Mieszkańcy Końskich dobrze się orientowali, że „Piechur” to tylko przykrywka organizacji wojskowej i garnęli się do niej nie tylko miejscowi inteligenci, ale i rzemieślnicy, a później chłopi z pobliskich wiosek.

5 września 1914 roku Końskie mają swój epizod legionowy kiedy to oddział kawalerii pod dowództwem Władysława Bieliny Prażmowskiego rozbił 5 pułk dragonów rosyjskich, pomimo znacznej przewagi Rosjan. Podobny manewr legioniści chcieli powtórzyć z 7 na 8 września, ale nie było już z kim walczyć. Rosjanie opuścili miasto i mieszczący się tu garnizon. Z braku przeciwnika „ofiarą” legionistów padł pomnik cara Aleksandra II.

W latach 1914-1915 Końskie stają się areną działań wojenny. Ostatecznie władzę okupacyjną w mieście przejmują Austriacy aż do 1918 roku. Te bardzo ciekawe i burzliwe lata w historii miasta zostaną przybliżone w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa odbywających się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Pałeczki w dłoń! Co wiesz o kuchni azjatyckiej? [Quiz]





Wynajem mieszkania – 10 rzeczy, na które zwrócić uwagę





TOP 12 NAJGORSZYCH zabaw weselnych. W co nie bawić się podczas oczepin?





TOP 7 grzechów kierowców ROWERZYŚCI kontra KIEROWCY SAMOCHODÓW ZDJĘCIA





Muzyczni skandaliści. TOP 9 skandalistów ze świata muzyki






TOP 10 UCZELNI Gdzie studiować, żeby zarabiać najwięcej na etacie?



ZOBACZ TEŻ: 60 SEKUND BIZNESU - BRAKUJE RĄK DO PRACY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie