MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fatalny stan powietrza w Kielcach i regionie. Wydano komunikaty ostrzegawcze

Pauliuna Baran
- Jakość powietrza ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane – takie ostrzeżenie można znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach przy kategorii powietrza ”bardzo zły”, a właśnie taki pokazywały stacje pomiarowe w nocy ze środy na czwartek. Normy szkodliwych pyłów były wielokrotnie przekroczone.
Fatalny stan powietrza w Kielcach i regionie. Wydano komunikaty ostrzegawcze

Lepiej nie będzie?
Jak wyjaśnia Joanna Jędras z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, choć w czwartek sytuacja była trochę lepsza to ilość szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych w powietrzu była nadal kilkukrotnie przekroczona.

- Pogorszenie stanu powietrza obserwujemy od poniedziałku. Nie ma opadów ani wiatru, nocą mamy niskie temperatury, przez co zanieczyszczenia kumulują się w przyziemnej warstwie atmosfery - wyjaśnia Joanna Jędras i dodaje, że na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska co godzinę umieszczane są dane na temat stanu powietrza więc warto tam „zajrzeć” zanim zdecydujemy się na wyjście na „świeże” powietrze. - Jeżeli warunki pogodowe się nie zmienią to może okazać się, że zły stan powietrza nadal będzie utrzymywał się nad regionem - podsumowała Joanna Jędras.

Smog to niewidzialny zabójca
Smog to niewątpliwie bardzo niekorzystne zjawisko, ale niewiele osób tak naprawdę wie, dlaczego jest dla nas tak bardzo szkodliwy.

- Smog jest zawiesiną szkodliwych pyłów i gazów takich jak ozon, które są zawieszone w powietrzu - mówi Elżbieta Kołodziej, specjalista pediatra, pulmonolog ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii. - Przy takiej pogodzie jaką mamy obecnie, wszystkie szkodliwe cząstki, takie jak tlenek siarki czy azotu wydzielające się z pieców o nieprawidłowym ogrzewaniu „zalegają” w powietrzu, którym oddychamy - wyjaśnia doktor Kołodziej. Tłumaczy, że szkodliwość powietrza zależy przede wszystkim od tego, jakie cząstki w nim zalegają. - Trzeba wiedzieć, że te „najmniejsze” przenikają nie tylko do układu oddechowego ale także do krwiobiegu, co może wywoływać olbrzymie problemy u osób chorych kardiologiczne.

Działania na lata
O konieczności podjęcia długofalowych działań systemowych mających na celu zwalczenie smogu mówi wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Istotną rolę do spełniania mają tutaj samorządy lokalne i podejmowane programy mające ograniczyć niską emisję spalin.

- Ważną kwestią jest również wsparcie osób ubogich w wymianie kotłów i termomodernizacji – podkreśla wojewoda. Kolejnymi rozwiązanymi, które wskazuje rząd to na przykład wymóg podłączenia do sieci ciepłowniczej, jeśli brak jest efektywnego źródła ciepła oraz obniżenie nocnych stawek za energię elektryczną. Planowany jest również rozwój sieci monitoringu jakości powietrza. Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju projekt rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe ma sprawić, że dostępne będą w sprzedaży oraz dopuszczone do montażu wyłącznie kotły o najlepszych parametrach emisyjnych, czyli klasy 5. Zgodnie z projektem rozporządzenia, kotły wprowadzane do obrotu będą musiały spełniać zaostrzone normy od 1 października 2017 roku. Dodatkowo, te wyprodukowane do końca września 2017 roku będą mogły być wprowadzone na rynek do końca czerwca 2018 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie