Festiwal „Chleb Wino Ser” w Sandomierzu już 22-23 czerwca [SZCZEGÓŁY IMPREZY]

Klaudia TajsZaktualizowano 
Współorganizatorzy tegorocznego festiwali zapowiadają szereg atrakcji. W środku Gieno Mientkiewicz, rzecznik festiwalu.
Współorganizatorzy tegorocznego festiwali zapowiadają szereg atrakcji. W środku Gieno Mientkiewicz, rzecznik festiwalu. Klaudia Tajs
W Królewskim Mieście trwają przygotowania do jednego z największych wydarzeń. Sandomierz od dłuższego czasu słynie z festiwali poświęconych dobremu jedzeniu i winom. Największym i najważniejszym z nich jest ten przypadający na weekend po obchodach Święta Bożego Ciała - Festiwal „Chleb Wino Ser” w dniach 22-23 czerwca i poprzedzający go piątkowy Dzień Partnerów Festiwalu 21 czerwca.

To Festiwal sławiący polskie naturalne produkty, rodzimą kuchnię, tradycje i to co na naszych stołach najlepsze. Sandomierz od dłuższego czasu kojarzy się z dobrym jedzeniem, winem i owocami, bo przecież okolica słynie z wielkich sadów owocowych, a niezaprzeczalne walory turystyczne ściągają tu całe rodziny.

Termin Festiwalu przypada na długi weekend z Bożym Ciałem i początek wakacji, można się więc spodziewać szczególnej frekwencji. Na sandomierskim Rynku będzie sporo atrakcji zarówno dla zwiedzających i wystawców - pokazy, degustacje, animacje oraz Festiwalowa Kawiarenka w której odbywać się będą spotkania i prezentacje gości specjalnych. Odbędzie się sporo pokazów; pieczenia chleba, robienia pierogów, pokazów kulinarnych i prawdziwie spektakularne show gotowania, takich z ogniem, dymem, azotem, gdzie swój kunszt pokażą wspaniali, słynni kucharze.

Będzie Maciej Orłoś – znany i lubiany prezenter - który podjął się spinania słowem wydarzeń Festiwalowych.
To Festiwal szczególnie lubiany przez Miasto Sandomierz, jego włodarzy i mieszkańców.

W organizację włączają się takie lokalne instytucje jak Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy, Lokalna Organizacja Turystyczna, Sandomierskie Centrum Kultury, muzealnicy, tutejsi artyści i pasjonaci.

Dzień Partnerów
W dniu, kiedy dopiero miasteczko festiwalowe będzie się dopiero budować, sandomierskim Rynkiem zawładną firmy, które swoim zaangażowaniem wspierają Festiwal. Rozstawią swoje namioty, pokażą jak smakują ich unikatowe wyroby, opowiedzą i często zdradzą trochę tajników ich wytwarzania. Pokażą jak niecodziennie można podejść do zdawałoby się zwykłych produktów. No bo kogo nie zaciekawią lody o serowych smakach, połączeniach wędlin z cytrynowymi konfiturami, mufinki nadziewane serem...
Dzieci będą się bawić w komponowanie kanapek, a dorośli spróbują jak łączy się kawa i ser.

Dla przyjezdnych i mieszkańców Sandomierza kucharze przygotują Wielki Poczęstunek - będzie to makaronowe danie z serowym sosem.

Wieczorem natomiast odbędzie się spektakularny pokaz kulinarny na sześciu kucharzy, dwóch dyrygentów i jednego spikera. Zdradzimy, że spikerem będzie Maciej Orłoś. I to już brzmi atrakcyjnie! A jeśli użyją ciekłego azotu, dymu, ognia, prawie choreograficznym układzie, to zapowiada się naprawdę ciekawe wydarzenie.

Kolacja na Zamku (impreza biletowana)
Polska Inicjatywa Kulinarna to grupa zapaleńców, którzy kochają gotować, jeść i dzielić się swoją pasją. Oni to właśnie przygotują niesamowitą kolację inspirowaną trzema składnikami jakie są emblematem tego festiwalu. Dania z chlebem i serem w odsłonach zaskakujących i smacznych, a uświetnione winem, ciekawym piwem, nalewką. Roli szefa gotujących szefów podjął się Adam Chrząstowski. Jeden z najwybitniejszych kucharzy, który podczas Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku piastował prestiżową funkcję głównego konsultanta kulinarnego. Gotował wtedy dla premierów i prezydentów wszystkich państw europejskich. W tym roku współpracuje z Krakowem – Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej 2019.

A całą kolację gotować będą: Adam Chrząstowski - trener i konsultant kulinarny
Krzysztof Kopciński - reprezentujący restaurację Nº31 Roberta Sowy
Tomasz Milewski z Hotelu w Mikołajki*****
Marcin Maciąg szef kuchni sandomierskiego Hotelu pod Ciżemką oraz dwaj organizatorzy Festiwalu Dariusz Wójcik - trener i konsultant kulinarny Gieno Mientkiewicz - rzecznik i promotor polskich serów zagrodowych.

Warsztaty degustacyjne
W sobotę i niedzielę, zawsze odbywają się degustacje komentowane. Tak też będzie w tym roku.
Niewielkie grupy. Profesjonalni prowadzący, pasjonaci i nietuzinkowe połączenia, bo takie zawsze były te degustacje. Jak dobrać kawę do sera, a jaki ser do kawy, jak ją parzyć, wybrać ekspres czy dripp, a może aeropress...

Na cykl degustacji składa się kilka tematów, a właściwie ich swoisty miks, więc można spodziewać się chleba, piwa, win, serów i kto wie czego jeszcze.

Sandomierscy winiarze, przedstawią swoją ideę dążenia do jak najwyższej jakości. Jak się to robi, i jakimi środkami się osiąga. Łukasz Ostrowski z Winicjatywy połączy regionalne sery z winami z najbliższej okolicy.

Oczywiście zaprezentują swoje wina z dobranymi przekąskami.

Doktor Józef Sadkiewicz opowie o istocie fermentacji na przykładzie wina, chleba czy napojów. Dowiemy się jaki duch przenika te produkty, jak stara jest idea fermentacji i co ona daje organizmowi.
Warsztaty degustacyjne odbywać się będą w sali obrad sandomierskiego Ratusza. Wstęp płatny.

Kawiarenka
Na czas Festiwalu powstaje Kawiarenka. Będzie w centrum Rynku, ale jednak trochę na uboczu, na tyle, żeby można było w niej odpocząć i coś zjeść w zupełnym spokoju. Ważne jednak, aby śledzić co oprócz jedzenia będzie w Kawiarence. Otóż będą tam spotkania autorów książek kulinarnych, swoiste krótkie popularyzatorskie wykłady i wywiady. Już swoją obecność zapowiedzieli, profesor Jarosław Dumanowski, historyk jedzenia i kulinariów, a też i doktor Józef Sadkiewicz, wspaniały badacz ziarna, mąki i chlebów. Swoje premiery będą miały książki kulinarne:
"Dzieje głodu i obżarstwa" - Adrianny Ewy Stawskiej
"Królestwo zup" - Ludmiły i Adrianny Ewy Stawskich
"Nalewki" - Anny Szubińskiej
"Atlas serów" - Marek Kosmulski
Swój pokaz zapowiedział też Szymon Czerwiński z portalu Beszamel.pl Wstęp wolny.

Konkurs dla serowarów na najlepszy ser - "7 Serów Głównych".

Sam konkurs, a właściwie plebiscyt powstał w roku 2012 na forum grupy Facebookowej - "Agenci Sero 7". Co roku, uczestnicy zgłaszali swoje propozycje i po zliczeniu głosów, tuż przed Wielkanocą ogłaszany był wynik. Konkurs siłą rzeczy dotyczył zdecydowanie bardziej popularności niż jakości, choć ta niewątpliwie brana była pod uwagę.

W tym roku konkurs wchodzi w fazę zdecydowanie bardziej dojrzałą. Nadarza się ku temu świetna okazja jaką jest Festiwal "Chleb Wino Ser". Kapituła konkursu składa się z tych, którym walory sera są szczególnie bliskie nie tylko ze względu na smak, lecz również są istotnym elementem ich pracy:
Gieno Mientkiewicz - rzecznik i promotor polskich serów zagrodowych (przewodniczący)
Agata Wojda - szefowa kuchni i felietonistka
Adam Chrząstowski - szef kuchni i konsultant kulinarny
Łukasz Klesyk - krytyk kulinarny, felietonista, autor książek, znawca alkoholi
Edward Bajko - prezes Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek

Sery będą oceniane w siedmiu kategoriach. Wyniki podane zostaną w niedzielę o g.16:00 na zakończenie Festiwalu. Wtedy też laureatom zostaną wręczone dyplomy i ceramiki upamiętniające wygrane.

Konkurs "Jedzenie od serca". Festiwal zawiera w swojej nazwie trzy arcysmaczne produkty, ale przecież na będzie można posmakować wiele innych smakołyków. Chcemy docenić to jak twórcy tych specjałów się starają. To dla nich tworzymy właśnie konkurs, który oceni zupełnie inne jury. I ich zdaniem będzie docenienie starań na polu cudownych smaków, wyjątkowych receptur, poszanowania tradycji czy umiejętność odnalezienia śladów dawnego szczęśliwego życia.

Oceną serów, chlebów i każdego innego jedzenia jak najbardziej emocjonalną, nieobiektywną, jednak wrażliwą i czułą, zajmą się jurorzy którzy na co dzień nie zajmują się branżą żywności. Choć zapewne codziennie jedzą i wysoko sobie cenią jego przyjemność.

Jurorzy przyznają trzy wyróżnienia w kategoriach: ser, chleb i trzecie dowolne, które ich zachwyci. Ewenementem tego konkursu będzie to, że do trzeciej kategorii sami będą musieli sobie przynieść produkty. Jeśli ich coś zachwyci, muszą sami kupić próbkę i przekonać jury do swojego wyboru.
W skład tego jury wejdą artyści, V.I.P., dziennikarze ...i co roku jego skład będzie się konstytuował na nowo. Nad porządkiem obrad i głosowania czuwać będzie Bartosz Wilczyński, doświadczony promotor polskiego jedzenia. W tym roku w jury zasiądą na pewno: Bartosz Wilczyński - przewodniczący jury Maciej Orłoś - dziennikarz, konferansjer Anna Śmiałek - portal Beszamel.pl Marcin Marzec - burmistrz Sandomierza ...pozostali jurorzy nie są jeszcze znani.

Szczegółowy plan wydarzenia "Chleb Wino Ser - Sandomierz 2019."

Piątek - Dzień Partnerów

 • 14:00 - 21:00 - Dzień Partnerów
  - zabawa z dziećmi w robienie kolorowych kanapek wykrawanych foremkami
  - zabawa w robienie tostów
  - otwarte degustacje lodów serowych
  - pokazy łączenia kawy i serów
  - dobierania dodatków do serów
  - animacje dla publiczności - Teatr uliczny
 • 16:00 - 17:00 - "Wielki Poczęstunek" dla Sandomierzan i przyjezdnych daniem z makaronu z sosem serowym
 • 20:00 - 21:00 - ogniste show z serami "6 kucharzy, 2 prowadzących i 1 spiker" - wszystko do spróbowania

Całość zapowiada Maciej Orłoś i Gieno Mientkiewicz

Sobota

 • 10:00 - Otwarcie Festiwalu - przemowa burmistrza Sandomierza, pana Marcina Marca, marszałka województwa, pana Andrzeja Bętkowskiego i organizatora Giena Mientkiewicza
 • 10:00 - Rozpoczęcie sprzedaży
  - animacje dla publiczności - Teatr uliczny
 • 11:00 - 18:00 - zamknięte warsztaty degustacyjne - Ratusz
 • 11:00 - 18:00 - Kawiarenka Festiwalowa - spotkania z autorami książek kulinarnych
  Ada Stawska - książka "Dzieje głodu i obżarstwa"
  Anna Śmiałek - książka "Nalewki"
  Ludmiła i Ada Stawskie - "Królestwo zup"
  - rozmowy z autorytetami o jedzeniu
  profesor Jarosław Dumanowski o historii jedzenia
  doktor Józef Sadkiewicz o ziarnie, mące, chlebie i glutenie
  - pokaz kulinarny Szymona Czerwińskiego
 • 12:00 -14:00 - Konkurs Serowy "7 Serów Głównych" - obrady tajne
 • 12:00 -14:00 - Konkurs Smaku "Jedzenie od serca" - obrady tajne
 • 12:00 - 18:00 - publiczne pokazy na placu Festiwalu
  pieczenie pieczywa
  pokaz garncarski
  wyrabianie sera
 • 16:00 - 17:00 - Charytatywny popis kulinarny "4 kucharzy 2 traktory i jedna Agnieszka" pod wodzą Patryka Dziamskiego - wszystko do spróbowania
 • 19:00 - zamknięcie stoisk festiwalowych / wciąż czynna Kawiarenka Festiwalowa - potańcówka
 • 20:00 - 24:00 - Uroczysta kolacja na Zamku - 5 dań inspirowanych chlebem, winem i serem
  gotuje 6 kucharzy pod wodzą Adama Chrząstowskiego

Niedziela

 • 10:00 - Otwarcie stoisk
 • 11:00 - 18:00 - zamknięte warsztaty degustacyjne - Ratusz
 • 11:00 - 18:00 - Kawiarenka Festiwalowa - spotkania z autorami książek kulinarnych
  profesor Marek Kosmulski - książka "Atlas serów"
  profesor Jarosław Dumanowski - "Kapłony i szczeżuje"
  - rozmowy z autorytetami o jedzeniu
  doktor Józef Sadkiewicz o mięsie, dziczyźnie, wędlinach
  Marcin Kutera - znaczenie kozich serów
 • 16:00 - 17:00 - Ogłoszenie wyników konkursów i zakończenie Festiwalu

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

P.Burmistrzu zawsze mowic SEEER podczas fotki bo nie ma usmiechu .

A my wyborcy lubimy usmiech przewaznie podczas obietnic wyborczych .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3