MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Folklor i folk w Marcinkowie (zdjęcia)

Kazimierz CUCH
Jedni śpiewali, inni tańczyli. Tańczy zespół Kumosie z Sadku, w gminie Szydłowiec
Jedni śpiewali, inni tańczyli. Tańczy zespół Kumosie z Sadku, w gminie Szydłowiec Kazimierz CUCH
Już czwarta odsłona Marcinkowskich Spotkań z Folklorem odbyła się w sobotę na obiektach Wiejskiego Domu Kultury w Marcinkowie, w gminie Wąchock. Wystąpiło 19 wykonawców.
Marcinkowskie Spotkania z Folklorem, w gminie Wąch

Marcinkowskie Spotkania z Folklorem, w gminie Wąchock

Zgłosiło się do przeglądu 23 wykonawców indywidualnych i zbiorowych, ale trzy zespoły i solistka z Brodów nie dojechali. Ostatecznie, w ramach IV Marcinkowskich Spotkań z Folklorem na plenerowej estradzie w Marcinkowie zaprezentowało się 19 wykonawców z województwa świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Imprezę otworzył pomysłodawca tych spotkań- Krzysztofa Pecelt, kierujący Wiejskim Domem Kultury w Marcinkowie. Po nim głos zabierali: poseł Marzena Okła-Drewnowicz, Adrian Malinowski- przewodniczący Rady Miejskiej Wąchocka, Bożena Wrona- przewodnicząca Rady Powiatu Starachowice, Marian Susfał- dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku.
Wśród publiczności było kilkoro radnych gminnych i powiatowych powiatu starachowickiego, kilkudziesięciu mieszkańców Marcinkowa i okolicy.

Na estradzie wystąpiły zespoły z dwóch województw i czterech powiatów, najwięcej z powiatu starachowickiego., z gmin Wąchock, Mirzec i Brody. Nie było przedstawicieli gminy Pawłów, chociaż termin Marcinkowskich spotkań nie kolidował z dożynkami..
Miasto i gminę Wąchock reprezentowały zespoły: Marcinkowianie z Marcinkowa- gospodarze imprezy, Wąchocczanki z Wąchocka, Zośki z Rataj, KGW Wielka Wieś, Parszowiaki z Parszowa. Z gminy Brody przyjechały: Jarzębina z Dziurowa, Echo z Adamowa i "Tęcza" z Brodów. Z gminy Mirzec obejrzeliśmy: solistę Stanisława Packa, Trębowianki z Trębowca, Tychowianki z Tychowa Nowego.
Prócz naszych zespołów z powiatu starachowickiego, wystąpiły dobre zespoły i soliści z Grzybowej Góry, Jasieńca Dolnego, Mostek, Ćmielowa, Michniowa, Masłowa, Sadka. Tu na wyróżnienie zasługuje zespól Kumosie z Sadku, w powiecie szydłowieckim.

Każdy zespół wykonywał pięć utworów. Prezentacje trwały kilka godzin, do wieczora. Na koniec był wieczór z muzyką i tańcem, dla młodzieży i dorosłych. Wystąpiła Aneta Wajda z zespołem. Uczestnicy imprezy mieli ochotę tańczyć nawet do północy.
Pomysłodawcą spotkań z folklorem i jednym z organizatorów jest Krzysztof Pecelt, na co dzień kierujący Wiejskim Domem Kultury w Marcinkowie. Wspomaga go miejscowe Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich, kierowane przez Elżbietę Pastuszkę, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, władze miasta i gminy Wąchock oraz kilku sponsorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie