Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grecka musaka na pożywny obiad

/esw/
Musaka z bakłażanów i mielonego mięsa to sycące danie obiadowe.
Musaka z bakłażanów i mielonego mięsa to sycące danie obiadowe. rofi/cc/flickr.com
Musaka to zapiekanka z bakłażanów. O to, skąd pochodzi, bije się kilka krajów, między innymi Grecja, Turcja oraz Bułgaria. To danie dobrze znane na Bałkanach i, jak większość bardzo popularnych potraw, ma liczne warianty. Musaka jest sycąca i dość kaloryczna, dlatego lepiej przygotować ją na obiad. Najczęściej przyrządza się ją z bakłażanów, mielonego mięsa, pomidorów i sosu beszamelowego.

Składniki na około 4 porcje: około 400 g mięsa mielonego, 2 średnie bakłażany, 1 duża cebula, 3 ząbki czosnku, 2-3 jajka, puszka pomidorów, kubek mleka zmieszanego pół na pół ze śmietaną, około 100 g startego sera, pęczek natki pietruszki, przyprawy: sól, pieprz, oregano.

Opłukanego bakłażana kroimy w około 1,5-centymetrowe plastry i solimy. Ma to na celu usunięcie ewentualnej goryczki. Tak posolonego odkładamy na około 20 minut, spłukujemy kropelki soku i soli i pozostawiamy do obeschnięcia. W tym czasie podsmażamy na oliwie czosnek z cebulą. Dodajemy mięso mielone i obsmażamy je kilka minut. Dodajemy pomidory z puszki, sól, pieprz i oregano. Wszystko dokładnie mieszamy, dusimy 5 minut i odstawiamy. Na mocno rozgrzanej oliwie obsmażamy bakłażana do miękkości. Następnie w naczyniu żaroodpornym układamy zapiekankę - pierwsza warstwa to bakłażan. Następnie układamy siekaną świeżą pietruszkę, mięso mielone z pomidorami i znów świeżą pietruszką. Na wierzchu zapiekanki układamy warstwę bakłażanów. Zalewamy zapiekankę sosem zrobionym z mleka, śmietany i 2 jajek zmieszanych z sosem i wierzch posypujemy serem. Pieczemy około 45-55 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza.

Jaki bakłażan?
Bakłażany należy wybierać dojrzałe, czyli niezbyt twarde. Skórka powinna być błyszcząca, napięta, niepomarszczona. Jeśli chodzi o wielkość, to najlepsze są nieduże sztuki, gdyż zawierają mniej goryczy. Bakłażany przechowujemy w lodówce na najniższej półce.

Przygotowując bakłażan do pieczenia nie obieramy go, tylko myjemy i odkrawamy gniazdo kwiatowe. Kroimy go w grube plastry, solimy, aby puścił sok z dwóch stron i odkładamy na sicie lub durszlaku. Następnie szybko spłukujemy i suszymy papierowym ręcznikiem. Przed smażeniem bakłażana należy posolić również dlatego, że zmniejsza to chłonność miąższu. Gdybyśmy tego nie zrobili - ten niskokaloryczny zazwyczaj owoc wchłonąłby duże ilości oliwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie