Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inspektorzy pracy w gospodarstwach rolnych w Świętokrzyskiem. Co sprawdzają, czy mogą karać?

Marzena Ślusarz
Marzena Ślusarz
pixabay.com
Niewłaściwe magazynowanie środków ochrony roślin, nieodpowiedni stan maszyn i brak osłon na częściach ruchomych - to najczęstsze nieprawidłowości wykryte przez inspektorów z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. Od początku sezonu sprawdzili 24 gospodarstwa w województwie i będą wizytować kolejne. Jakie są skutki takich odwiedzin?

Wizytacje u rolników prowadzone są w ramach kampanii Państwowej Inspekcji Pracy „Szanuj życie bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym".

- Rolnictwo zaliczane jest do sektorów gospodarki, w których odnotowuje się największą liczbę wypadków przy pracy. Do wypadku dochodzi najczęściej wskutek niewłaściwej organizacji stanowiska pracy, niestosowania ochron indywidualnych przez rolników, nieostrożnego zachowania czy niewłaściwego obsługiwania maszyn i zwierząt gospodarskich - przekazuje Barbara Kaszycka, nadinspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach. - Od wielu lat co roku realizowana jest kampania informacyjno- prewencyjna Państwowej Inspekcji Pracy „Szanuj życie bezpieczna praca w gospodarstwie". Jej celem jest dążenie do ograniczenia ryzyka wypadkowego oraz poprawy ochrony zdrowia wśród rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

W ramach akcji, inspektorzy prowadzą wizytacje gospodarstw rolnych. - Na terenie województwa świętokrzyskiego dopiero się rozpoczęły i będą trwały do późnej jesieni - informuje Barbara Kaszycka. - Wizytacje to nie kontrole, a więc nie ma sankcji, tylko są ustne zalecenia dotyczące usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Inspektorzy przekazują darmowe materiały Państwowej Inspekcji Pracy, popularyzujące bezpieczną pracę w gospodarstwie rolnym.

Sprawdzają pomieszczenia gospodarcze, podwórko i stan maszyn. W tym roku przeprowadzono już 24 wizytacji, w tym 12 wizytacji gospodarstw w ramach konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

- Już teraz można stwierdzić, że liczba występujących zagrożeń w trakcie wykonywania prac jest nadal duża, szczególnie tam, gdzie użytkowany jest wysłużony sprzęt - wyjaśnia nadinspektor. Główne wykryte nieprawidłowości to niewłaściwe magazynowanie środków ochrony roślin, brak myjni sprzętu do prac ze środkami ochrony roślin, niezabezpieczone zagłębienia, zbiorniki i kanały technologiczne. W ponad jednej trzeciej warsztatów podręcznych stwierdzono nieodpowiedni stan techniczny sprzętu warsztatowego. Zastrzeżenia inspektorów budził stan techniczny 29 procent sprawdzonych ciągników i brak osłon na ruchomych elementach napędowych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie