MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak ziemia jędrzejowska walczyła o niepodległość w 1918 roku. Nieznane fakty

Tomasz Trepka
Strzelcy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na rynku w Jędrzejowie w 1914 roku
Strzelcy pod dowództwem Józefa Piłsudskiego na rynku w Jędrzejowie w 1914 roku IPN
- Większość ziemiaństwa i duchowieństwa boi się państwa polskiego; włościanie i mieszczaństwo pragną rządu polskiego, byleby tylko był demokratyczny – pisano w jednym z raportów jędrzejowskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej. Jak wyglądała walka mieszkańców ziemi jędrzejowską o wolną Polskę?

Już 8 sierpnia 1914 roku od Jędrzejowa wkroczyli strzelcy Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy miasta przyjęli ich dość życzliwie. Wraz z odejściem rosyjskiego zaborcy przystąpiono do działalności niepodległościowej.

Na tym terenie działała najliczniejsza w całej guberni kieleckiej, utworzona w 1916 roku, Polska Organizacja Wojskowa. Na jej czele stali między innymi Edward Wieczorek „Wrzos” oraz Józef Gajowniczek „Wilk”. W 1916 roku Komenda Obwodu Polskiej Organizacji Wojskowej w Jędrzejowie meldowała, że na terenie powiatu działają dwie sekcje, a kolejne są w sferze organizacyjnej.
Jednymi z bardziej zaangażowanych mieszkańców ziemi jędrzejowskiej byli Zofia oraz Feliks Przypkowscy. Pierwsza założyła w Ligę Kobiet Pogotowia Wojennego. Feliks Przypkowski wchodził w skład Rady Okręgowej Ziemi Kieleckiej. Ich dom w Jędrzejowie był miejscem spotkań legionistów, a nawet samego Józefa Piłsudskiego. Była to działalność obarczona dużym ryzykiem i groziły za nią poważne konsekwencje.

Wroga polityka okupanta

Działalność werbunkową Polskiej Organizacji Wojskowej utrudniała antypolska polityka władz austriackich. – Ich stosunek do całego społeczeństwa obwodu (oprócz ziemiaństwa) jest po manifeście 5 listopada [1916 roku – redakcja] coraz ostrzejszy; władze wyraźnie zaczynają coraz ostrzej szykanować niepodległościowców, grożąc im jednocześnie represjami za działalność niepodległościową – pisano w grudniu 1916 roku.

Jędrzejowskie struktury Polskiej Organizacji Wojskowej nie były w stanie rozwinąć pełnej działalności ze względu na politykę okupantów. Jej członków oskarżano publicznie o działania spiskowe oraz próbę wywołania buntu przeciwko władzom austriackim. Otwarty konflikt, oprócz ewentualnej denuncjacji, niósł ze sobą również inne reperkusje

W innym raporcie Polskiej Organizacji Wojskowej stwierdzono, że władze austriackie tak intensywnie przeprowadzają rekwizycje płodów rolnych oraz zwierząt hodowlanych, że „jeżeli potrwa to jeszcze dwa miesiące, kraj będzie zupełnie z tych rzeczy ogołocony, i tworzenie samodzielnej armii polskiej z powodu braku zboża, koni, krów i świń będzie praktycznie uniemożliwione”.

Niewiele lepiej przedstawiała się sytuacja powiatu jędrzejowskiego latem 1917 roku. – Na początku lipca żandarmi robili po wsiach rewizje, szukając broni. Od żandarma z Wodzisławia dowiadujemy się, że we wszystkich pożarach, których na początku lipca było bardzo dużo […]. Po ugaszeniu pożarów znajdowali odłamki granatów ręcznych. Własność tą przypisywali Polskiej Organizacji Wojskowej i mieli rozkaz takowe śledzić – pisano w jednym z raportów z 1917 roku.

Oprócz Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie powiatu jędrzejowskiego działały również Komitet Ratunkowy Powiatowy, zrzeszający przede wszystkim miejscowych ziemian, Rada Narodowa Powiatowa, która uchodziła za jedną z najlepiej zorganizowanych w kraju oraz Liga Kobiet Pogotowia Wojennego. Do stopniowej pracy niepodległościowej przechodziły również partie polityczne – ludowcy oraz Polska Partia Socjalistyczna. Ich działalność była jednak ograniczona ze względu na politykę władz, które „nie pozwalają organizować odczytów, ani wieców”.

Przejęcie władzy w 1918 roku

- Zgodnie z relacją Andrzeja Walerona, znanego w powiecie jędrzejowskim działacza ludowego, jednocześnie członka Polskiej Organizacji Wojskowej, wojska austriackie miały opuścić Jędrzejów pod koniec października 1918 roku. Natychmiast też Powiatowy Komitet Obywatelski ogłosił przejęcie władzy nad miastem i powiatem – pisał Krzysztof Pisarek w książce poświęconej Jędrzejowowi w latach 1795-1918. Wkrótce wybrano pierwszego starostę, którym został Włodzimierz Wielowieyski. Pełnił tę funkcję zaledwie kilka dni, bowiem 7 listopada 1918 roku powołano nowego komisarza ludowego na powiat jędrzejowski, którym został wspomniany już wcześniej Andrzej Waleron, a po nim Józef Kruk. Władzom w Jędrzejowie podporządkowali się nawet ostatni przebywający w mieście żołnierze austriaccy. Tak ziemia jędrzejowska witała niepodległą i wolną Polskę.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WOLNA WIGILIA I WIELKI PIĄTEK

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie